Akupainanta

ennen synnytystä

Kuinka moni on kokeillut synnytyksen käynnistystä akupunktiossa??? Onko tehonnut, jos on niin kuinka nopesti on lähtenyt käyntiin? Ja onko muuten helpottanut synnytystä?

en halua toista lääkkeellistä käynnistystä niin ajattelin että tyehoaisiko tällainen. jossain sairaalassakin käy kuulemma tällainen akupainaja...

1

1445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HDlady

      Mä käytin akupunktiota kivunlievitykseen avautumisvaiheessa, siinä toimi tosi hyvin. Mulla myös yritettiin vauhdittaa/käynnistää synnytystä akupunktiolla (yks neula mahaan ja sitten kummankin pikkuvarpaan sivuun yksi neula), mutta siinä se ei sitte toiminukaan vaan itseasiassa lopetti supistukset kokonaan. Olin Tyksissä synnyttämässä, siellä melkeen kaikki kätilöt hallitsee akupunktion.
      Kaiken kaikkiaan mulla ei kyl ole ku hyvää sanottavaa akupunktiosta, vaikkei se sitten tuota synnytystä käynnistänytkään.

      Akupainantahan on sitten eri asia kuin akupunktio. Eli akupainannassa vaan painetaan niitä pisteitä, ei käytetä neuloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      174
      6370
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1764
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1548
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1290
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      962
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      34
      905
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      874
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      829
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      231
      785
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      779
    Aihe