Nyt kun venhe on nostettu ja trailerilla, niin pitääkö traileri tukea esim 2-4:lla monesta kohtaa (mistä) jotta ei ala väsymistä esiintyä trailerissa talven aikana?
Traileritelakointi
TraileriUkko
71816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jo trailerin jousituksenkin takia on syytä
nostaa tunkilla ja laittaa tuet pyörien
lähelle trailerin rungon alle. Kolmas tuki
laitetaan aisan alle kohtaan jossa runko haa-
roittuu.
Älä unohda kettinkiä rungosta läheisen
männyn ympäri, jos Sinulla ei ole kunnollista vetoaisan lukkoa.
Eihän niitä autonkaan jousia yöksiä tueta, vaikka kuormaa on päällä 24/7. Kunhan pitää huolen, että renkaissa on ilmaa, eikä renkaat pääse painumaan pehmeään maahan, niin homma on siinä. Ei noista lisätuista mitään haittaa tietysti ole, mutta ei kyllä juuri mitään hyötyäkään.
vene ja traileri ovat kyseessä. On nimittäin ihan eri toimet n. 5 metriselle alle 750kg autovetoiselle trailerille kuin 11 metriselle 10 tonnin venen satama trailerille. Että semmonen kysymys tälläkin kerralla.
taitaa olla jousittamaton, joten ei se mitään tuentaa tarvi jousituksen kuoleentumisen estämiseksi. Painetta vaan renkaisiin. Saahan senkin toki pukeille tunkata, jos puhtia piisaa.
pienemmät (varsinkin kumivääntiöjousitetut)kannattaa tunkata pukkien päälle siten että renkaat pyörii vapaana.
Ilman muuta on hyvä laittaa pukit alle niin, että renkaat ovat vain kevyestijos ollenkaan maassa kiinni Myös aisan alle kannatta laittaa muutama tuki - mitä tasaisemmin, sitä parempi.
Tuet ovat turvallisuustekijä - renkaasta voi lähteä ilma talven aikana ja pahimmassa tapauksessa koko homma kaatuu. Renkaat eivät tykkää muutenkaan painosta, joka rasittaa vain yhtä renkaan pientä aluetta monta kuukautta pakkasessa ja auringon paisteessa.
"Ei vara venettä kaada"
tuennan lisäksi ottaa yksi pyörä tai molemmat pois talveksi. Varkailla on enemmän hommaa veneen viemisessä.
Kyllä renkaat kannattaa tunkata reilusti irti maasta.Pukit yleensä painuu maahan talven aikana maalajista riippuen jopa 10cm.Sen lisäksi kannattaa huolehtia siitä että aurinko ei pääse paistamaan suoraan renkaisiin, koska se pahin renkaan tuhooja.Varsinkin nykyisille uusille renkaille, joiden käyttöikä entisiin verrattuna selvästi lyhyempi.