ja aloin selvitellä hintoja. Merkkiliikkeessä ko. laakeri jossa tulee napaosa mukana maksaa vähän yli 200 ekee. Eräässä tarvikeliikkeessä 300 ekee. Sitte aattelin että johan on piru, onpa kallis osa! No Biltemassa se maksoi 69 ekee. Ostin sieltä ja pantiin paikalle osa, hyvin toimii ja auto on taas ok. Käsittämättömiä hintoja merkkiliikkeessä. Voiko se enää perustua mihinkään?
Meni S80
etupyörän laakeri
3888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siihen, että on olemassa kysynnän, ja tarjonnan laki, eli jos tuotetta menee hyvin kaupaksi, niin hintakin on alenmi, ja sitte taas päinvastoin, ei se sen kummempaa ole, ei noita kukaan siniseltä osta, siksi on hintakin suolainen.
Mieti nyt, S80 moottorin alasuoja, muovia, hinta sinisellä 220€ ku ei kulu, niin siitä hinta.
Se perustuu verotukseen. Autojen tehdashinnat on alhaiset, siksi katteet revitään varaosista ja tarvikkeista. Eli autotehdas myy varaosia ja tarvikkeita ylihintaan Suomeen.
Myös tarviketuotteiden hinnat ovat korkeat. Ostin Saksasta vetokoukun ja sähkösarjan hintaan 330 e. Suomessa pelkän koukun ohjehinta olisi ollut yli 500 e plus sähkösarja päälle.
Koska suomessa S80:n täydellinen sarja ( Bosal) johtosarjoineen maksaa 200€