Marjat on hedelmiä. Ja tomaatti on hedelmä. Banaani on marjana myös hedelmä, kun ei se juureskaan ole, eikä vihannes. Kurkkukin on hedelmä. Ja mansikka on kukkapojus ja hedelmät eli sen siemenet on siinä pinnassa.
Tämä taloon tiedoksi.
Tomaatti on hedelmä
6
1303
Vastaukset
- vihannes
Tomaatti on vihannes kuten myös kurkku! Banaani on hedelmä ja mansikka on marja!
- Liian monta kokkia
Taitaa olla aika ottaa kasvikäsikirja käteen sinullakin ja tarkistaa mitä ovat marjat, hedelmät, vihannekset ja juurekset. Sen verran pahasti olet hakoteillä.
- John F Kennedy
http://www.kauppapuutarhaliitto.fi/kauppapuutarhaliitto/kplry.nsf/0/4C92CA6170C0C839C2256D1200324D7B?opendocument&nid=Terveelliset_vihannekset
tuosta poimittuna:
"Tomaatin hedelmä on kasvitieteellisesti määritellen kaksi- tai monilokeroinen marja."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ruokabanaani
Poimittu:
"Ruokabanaani (Musa × paradisiaca) on banaanien (Musa) sukuun kuuluva kasvi. Sen hedelmä on kasvitietessä luokiteltu pohjusmarjaksi."
jne. - 2 viimeistä
John F Kennedy kirjoitti:
http://www.kauppapuutarhaliitto.fi/kauppapuutarhaliitto/kplry.nsf/0/4C92CA6170C0C839C2256D1200324D7B?opendocument&nid=Terveelliset_vihannekset
tuosta poimittuna:
"Tomaatin hedelmä on kasvitieteellisesti määritellen kaksi- tai monilokeroinen marja."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ruokabanaani
Poimittu:
"Ruokabanaani (Musa × paradisiaca) on banaanien (Musa) sukuun kuuluva kasvi. Sen hedelmä on kasvitietessä luokiteltu pohjusmarjaksi."
jne.sanaa... terveelliset vihannekset... halloo!!
- sdfsdfds
2 viimeistä kirjoitti:
sanaa... terveelliset vihannekset... halloo!!
mansikka ei ole marja vaan kukinto
- käsikirja
sdfsdfds kirjoitti:
mansikka ei ole marja vaan kukinto
alkuperäistä sekoittaakseni ilmoitan, että kaikki ovat myös kasveja kuten puut ja pensaatkin.
Sana hedelmä nyt tarkoittaa monesti kyseisen kasvin syötävää osaa. Jos kasvattaa kurkkua tai tomaattia niin silloin on olemassa myös varret ja lehdet.
Eli kurkku kasvaa kasvihuoneessa vaikka siinä ei juuri sillä hetkellä olisikaa hedelmää eli kurkkua joka siis on vihannes.
Voidaan puhua myös hedelmälihasta. Tämä taas ei tarkoita sitä, että kyseessä olisi joku eläin. Hedelmäliha on kunkin kasvin syötävä osa.
Jatkosaivartelua kiitos, minulta loppui ideat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881651
- 771273
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1791234Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!55952Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47898
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38888Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9833- 46822
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35789