Meillä alkoi tuossa n. kuukausi sitten rivitaloasunnon vessassa haista sellaiselle ehkä hieman pistävälle. Haju ei ole viemärin haju vaan enemmän "homeinen". Tutkittuani tarkemmin totesin hajun tulevan WC:n lavuaarin viemäristä. Lattiassa on n. 8 cm halkaisijainen putki johon vesilukosta menee kromattu putki. Kromatun putken alapäässä on muovinen kaulus joka peittää reijän. Kun kauluksen nosti pois niin pakkasella aukosta näytti taskulampun valossa nousevan höyryä. Mitähän tuolla on vialla? Pitäisikö tuosta huolestua?
WC:n viemärin haju?
Jarska
117539
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
hajulukko
Huoneiston alipaine imee hajut viemäristä ja vesilukon pitäs toimia välissä tiivisteenä.
Saattaa haju tulla myös lattian rajasta.
Tarkista myös tämä tiivistys.
Taitaa juuri käydä noin. Haju tulee tosiaan lattian rajasta, ei lavuaarista. Nyt kun sitä tutkin niin tuo kromiputki vaan heiluu vapaana tuossa isomman putken sisällä eikä siinä ole mitään tiivistettä niiden välissä. Ilmeisesti pitäisi olla, eihän hajulukolla muuten ole mitään virkaa? Olisko tuo tiiviste jotenkin hajonnut ja menny viemäriveden mukana.
Hae lvi liikkeestä kumitiiviste siihen väliin.
jos ei tiivistä tiivistettä ole ,niin mene LVI kauppaan ja pyydä hk-kumi 32/75 .Ja tuuppaa se siihen viemärin päähän ja pikku putki siitä läpi
ja peitekaulus vielä koristeeksi.Haju lukossa ei ole rikkimeneviä osia joten sen voit samalla putsata.
Meillä tuli hajuongelma okt:n vessassa kovilla pakkasilla. Siihen auttoi heti jään poistaminen viemärin ilmastointiaukosta (meillä se sijaitsee katolla).
komeita "jäähattuja" näkyi pakkasilla olevan tuuletusviemäreiden päissä....
tuuletusputki umpijäässä.
Peruskuntoarvioita tehtäessä taloyhtiöissä tavallinen vika on juuri tuon tiivisteen heikkous. Koristemuovi tai kromattu kaulus peittää typerän vian. Yhtiöissä tuon tiivisteen kunnostaminen ei kuulu osakkaalle. Käytännössä asian saa kuntoon omatoimisesti parhaiten. Huoltomiehet tulevat silikoniensa kanssa tekemään enempi haittaa.
Siihen kuuluu kunnollinen melko joustava kumitiiviste eikä mitään silikonia tai vanhoja sukkahousuja. Ja haju tulee vaikka siinä olisi kuinka pieni reikä. Sen tiivisteen pitää olla aivan napakasti tiivis.
Viemärin haju tulee huonoista liitoksista ja vesilukoissa sekä kuivaviemäreissä mätänevästä tavarasta. Sekä myös altaiden ilmareikiin kertyvistä jätteistä.
Hain tänään rautakaupasta reilun 3 € hintaisen "Viemäröintitiiviste 70x32" nimisen kumin ja tuikkasin sen tuohon reikään. Haju on alkanut jo hälvetä. Edelleenkin kyllä ihemetyttää että mihin se vanha tiiviste on sieltä itsestään haihtunut. No kaikkee sitä voi sattua...
enkös minä sitä HK kumia sulle jo ehdottanutkin.
Mitä näiden tuuletusputkien jäätymiseen tulee,
vaikutus kun vetää vessan ei saa korvaus ilmaaa
ja vessa kurlaa.Kattokaa muutkin ne HK kumit jos sitä viemärihalua tulee.Tuuuletus putkeen saa eristeen se auttaa hivenen jäätymiseen.