osaisiko joku enemmän autoista ymmärtävä auttaa ja kertoa mistä voisi johtua että auton konetilasta kuuluu ajon aikana silloin tällöin vikisevää ääntä, ääni ei kuitenkaa kuuluu yhtäjaksoisesti kauan aikaa. voisiko auton hammashihnalla olla mitään tekemistä, vaihtoon aikaa noin puoli vuotta. kiitos.
vikisevä ääni
clio 2003
7899
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kai se on jokin hihna joka luistaa painettaessa kaasua liikkeelle lähdössä
ruiskauta crc:tä tai muuta vastaavaa hihnaan.
Miten olisi 0w30-moottoriöljy?
Mekaanikko unohtunut konepellin alle viime huollossa. Heität konehuoneeseen pullon kosanderia tai jotain muuta alkon juomaa, niin kyllä se siitä hiljenee.
Huolto pitää muistaa suorittaa joka perjantai tai vikinä alkaa uudestaan.
Laturin hihna luistaa. Se lakkaa luistamasta, kun sen kiristää.
Vaihda hihna uuteen. Älä kiristä luistavaa hihnaa, laakerit ei tykkää siitä.
Vai ei laakerit tykkää. Sittenhän pitää neuvoa, että pelkkä hihnanvaihto ei auta mitään, kun hihnapyöräkin on jo vikinää kuunnellessa ehtinyt kulua pilalle. On siis vaihdettava sekä laturin hihnapyörä että hihna. Ja sitten kiristettävä hihna niin tiukalle, että se ei missään olosuhteissa luista.