Olen nyt ajellut uudesta 530d:tä. Kilometrejä 325.000. Alustassa ollut alkuperäistä ja Sachsin iskareita. Nyt olen ajanut jonkin aikaa Koni Sporteilla ja Eibachin 30 mm madaltavalla jousisarjalla. Vaihdon yhteydessä laitettiin jokunen palikka tukivarsiinkin.
Lopputulos: Täydellinen. Ei kivireki. Loistava ajettavuus. Paras sijoitus mitä autoon olen tehnyt. Maalaistiellä vanhoilla jousilla heijjaus aiheutti maakosketusta kun hieman kaahasi, nyt mennään vaikka hidasteesta kuuttakymppiä ylitse ilman rapinaa.
Suosittelen.
Lopputulos: Täydellinen. Ei kivireki. Loistava ajettavuus. Paras sijoitus mitä autoon olen tehnyt. Maalaistiellä vanhoilla jousilla heijjaus aiheutti maakosketusta kun hieman kaahasi, nyt mennään vaikka hidasteesta kuuttakymppiä ylitse ilman rapinaa.
Suosittelen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Juu ittekki laittelin pari kuukautta sitten eibachin jouset alle ja oon ollu tosi tyytyväinen.
Sopiiko myös e39 touringin takajousitukseen. Siinähän on erilainen rakenne kuin sedanissa.
Itselläni juurikin touring. Osia tilatessa pitää katsoa tarkkaan listoilta juuri oikeat jouset ja iskarit. Ja varmistaa vielä kerran, että tulee oikeat.
Mistä tilasit ja paljonko kannattaa maksaa?
On aatoksissa tehdä sama homma n.20tkm päästä.
Madallus tekee kovan alustan. Ittellä 520i . Laitan vakiojouset takaisin ja Koni Special Activet
10 - 30 mm korotusjouset antaa erittäin miellyttävän kyydin, kun valitsee vaimentimiksi tuohon keltaiset konit niin auto on siinä vaiheessa erittäin miellyttävä.
Monet luulee että jouston lyhentäminen parantaisi ajo-ominaisuuksia mutta eihän se sitä tee, vaan tekee vaan alustasta kovan. Se muutaman sentin massakeskipisteen alaspäin vetäminen ei vaikuta mitenkään auton hallittavuuteen näillä Suomen teillä ja ajonopeuksilla. Se tekee alustasta vain epämiellyttävän.