Pilkanmaassa ja Niskalassa on paukkunut kuin uutenavuotena! Rikosilmoituksia on tehty ja poliisin tiedossa on kymmenkunta omatekoisten pommien räjäyttelyyn osallistunutta poikaa.
Netistä opittu räjäyttely on erittäin vaarallista niin itselle kuin sivullisillekkin!
Näinhän se on, porukassa tyhmyys tiivistyy.
Netistä opittu räjäyttely on erittäin vaarallista niin itselle kuin sivullisillekkin!
Näinhän se on, porukassa tyhmyys tiivistyy.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Itse asun Niskalassa, eikä siellä ainakaan ole paukkunu. Ellei POMMIT sitten olekkin papatteja ;)
ainakin tämän päivän Kouvolan-Sanomissa etusivulla.
Pennut leikkivät siellä hengellään.
Mutta räjäyttelypaikkahan sijaitseekin syrjässä metsän keskellä eli ei ihme jos ei ole koko Niskalaan kulunutkaan.
kuinka vanhemmat on suhtautunu kakaroidensa harrastuksiin
Oma kullanmuruhan se aina on syytön?
Yhdellä pamauksella nuori voi tuhota itsensä tai toisen ihnisen tulavaisuuden.
????????????????????
Miten se että pennut paukuttelee jotain foliopommeja liittyy vanhempiin. Eikö lapsia saa päästää enää itsekseen ulos ollenkaan, vaan aina pitää olla vahti perässä.
kakaroidensa tekemisistä myös.
Ítse asun niskalassa ja olen lähtöisin pilkanmaasta, joten paljon tuttuja piliksestä ja täältä niskalasta, mutta ei kyllä minun korviini ole kuulunut pamauksen pamausta O___o
paukkuu jotkut vitun papaatit täällä voikkaalla! luotia päähän noille kersoille jolla tollasia älynväläyksiä vittu!!!
Ja kukaan meistähän ei leikkinyt tikuilla, bensalla ja muilla vastaavilla nuorena?
Itse ainakin vanhat spey pullot nakkasin nuotioon kavereiden kanssa ja hienosti paukkui! Välillä ostettiin trangian kaasu patruunoita ja niitä räjäyteltiin... Vaarallista toki, mutta POJAT ON POIKIA! Narkkareita noista nykynuorista tulee jos kaikki tekeminen kielletään ja kaikkeen tekemiseen puututaan... Itse nyt reilut 30- vuotiaana lämmöllä muistelen 15-20 vuoden takaisia tapahtumia kavereiden kanssa, se oli semmoista yhteenkuuluvaisuutta parhaasta päästä! Kaikki samat vesselit edelleen kavereita, kuka tosin asuu missäkin! eli antaa poikien olla poikia, ei tehdä niistä neitejä jookos!
Ja kivaa oli. Pyörittiinköhän samoissa porukoissa?
Se nyt vaan kuuluu siihen ikään tuollainen toiminta. Varsinkin se iso Primuksen säiliö kojahti komeasti nuotiossa ja aiheutti oikein pienimuotoisen sienipilven...
Eikös kukkahattutädit muuten kieltäneet kiinalaiset ja tykärit? Onko se sitten ihme, että sällit rakentavat omat pomminsa jotka ovat paljon laillisia paukkuja vaarallisempia. Saataisiinpa vaikka ne isot suomalaiset tykärit takaisin niin olisi pojille kunnon paukkuja. Ne kiellettiin jo 80-luvulla.
Etkö äijä oikee tajuu, et niit kyl saa pamautella vaik ympäri vuoden jos haluaa, että älä itke
oli kyllä kovia pommeja, muistan kun maa tärähti, kun semmosen pamautti. Tosin siihen aikaan myös paukut olivat melkosen kalliita, verrattuna nykyhintoihin.