Suurkuntaa ollaan siis muodostamassa vällyjen alla, vielä salassa ihmisiltä. Haapaveden kaupunkia ei muutaman vuoden päästä ole olemassakaan, leikatkaapa tämä irti ja pankaa nastalla seinälle niin muistatte seurata tapahtumien kulkua.Tämä on yksi syy jonka taki Haapavesi pitää kynsin hampain kiinni Karsikkaasta, verorahat alkaisivat virrata vikasuuntaan pois Siikalatvan konkurssipitäjän lompsasta. Käsiin räjähtävät vanhustenhoitokulutkin tarvitsevat joka ainoan €uron jonka vaan Karsikaisilta voi irti puristaa.Tämän tietää myös yksi näillä palstoilla kirjoittaja joka on kehitellyt naapuri-Nivalalle sianpaska -ja sontakaupunki lisänimiä. Paljon kehuttavampi ei ole Haapavedenkään jäteimago.
SIIKALATVAN
SUURKUNTA
11730
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
antaa kuin Retuperä?
Yrittäviä ihmisiä, mutta hallinto ja talous kuralla
suurkunta on ollut tähtäimessä jo silloin kun tätä terveys-ja sosiaalipuolen hommia yhdistettiin,mutta
yhdenkään Sikalatvan kunnan ja Haapaveden kaupungin
hallintoviranhaltijoista myönnä sitä,vaan pimittävät
aivan tarkoituksellisesti kyseistä asiaa.
väärää siinä on?
Valtio on toivonut ja odottanut, että kunnat tekevät yhteistyötä!
Demarit jopa vaativat kuntien määrän vähentämistä!
ne ovat olemassa ja ainakin Oulun läänissä kaikkien käytössä. Kauempana ei kylää tunnetakaan onneksi!
Ennen Nivala oli Sontakylä ja kapungiksitulon myötä tietenkin Sontakaupunki!
"Haista Nivala" on myös tunnettu sanonta!
oon kuullu puhuteltavan.
Nivalan kannattas tätä mielikuvaa markkinoida tosissaan.
Mitä hupsumpi juttu, sitä paremmin se menee perille.
Eikä vertaisiakaan ole maassamme monia!
(mielestäsi) korkeammasta tulotasosta ja Pulkkilan lääkärireissuista.
Eikö Nivalassa ole vanhustenhoitokuluja. Eipä taida olla, kukapa siellä haluaisi eläkepäiviään viettää!
Vai onko ilman laatu sellainen, ettei pitkä ikä ole mahdollinen?
hampain kiinni, jos haapavetiset alkaisivat vaatia esim Ruuskanperää itselleen? Tietäisihän kunnavaihto heille huomattavia veronalennuksia alhaisemman veroäyrin vuoksi!
ole tuulesta temmattu!
Katso Yleistä Pohjois-Pohjanmaasta palstaa. Siellä (täysin muualle) rekisteröity kirjoittaja kummastelee kylän jatkuvaa pa*kanhajua!
juttua pukkaat!
Nivalahan on lopettamassa lähes kaikki koulunsa, vai oliko niitä silloinkaan, kun olit kouluiässä?
Tämähän olis loistava idea tämä maanvaihto
siinnähän vois toinen pyytää vaikka väliä