DIESELIN HEHKUTTAMINEN !

HEIPSAN TÄLLAINEN KESKUSTELU SYNTYI TÄSSÄ PITÄÄKÖ DIESELMOOTTORI AINA HEHKUTTAA JOS SIIS SAMMUU LIIKENNE VALOISSA JOSTAIN SYYSTÄ (KYTKIMEN KÄYTTÖ ONGELMIA VIELÄ )
113505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

CAPS LOCK päällä

Äänestä

MUTTA KUN MOOTTORI ON JO LÄMMIN, HEHKUTUSTA EI TAPAHDU. HEHKUVALO VAAN VILAHTAA KOJETAULUSSA. Ja sen Caps Lockin saa pois painamalla sitä nappulaa uudelleen.

Äänestä
  • auton sait sammutettua valoihin. sen minkä olen tiisseli autoilla ajellu niin peräkärryn kanssa oon saanu sammumaan. vaikka tyhjä käynill' on ja kytkimen nostan vaikka kuonka nopeasti niin en oo saanu sammumaan. ja itellä on 1.6 diesel jetta peltoautona, kun ei ole korttia.

    Äänestä

  • diesell kirjoitti:

    auton sait sammutettua valoihin. sen minkä olen tiisseli autoilla ajellu niin peräkärryn kanssa oon saanu sammumaan. vaikka tyhjä käynill' on ja kytkimen nostan vaikka kuonka nopeasti niin en oo saanu sammumaan. ja itellä on 1.6 diesel jetta peltoautona, kun ei ole korttia.

    Olispa kiva nähdä, kun vetelet siellä pellolla rundia peräkärry perässä.

    Äänestä

  • ei tarvitse hehkuttaa. voit käynnistää suoraan.
    auto ei edes hehkuta kaska on lämmin moottori

    Äänestä

Ei tarvitse hehkuttaa, jos kone on käyntilämmin. Ja asiallisia vastauksia saa vasta siedettyään viidestä kymmeneen idioottia.

Äänestä

Kollimaattori puhuu asiaa.

Äänestä

Dieselmoottorin saa käynnistää kun hehkuvalo on sammunut.
Ajolämpöisellä ei tarvi etkä voi hehkuttaa.

Äänestä

Kerran käynnistynyt diesel-moottori, jonnin aikaa
ajettu, sammuu, väännä avaimesta ja menoksi.
Sääli on sairautta. Riippunee tietysti ilman lämpötilasta, mutta kun aikansa harjoittelee, OPPII.

Äänestä

vastauksen kertoo hehkujen merkkivalo. Sen mukaan eletään, eikä näitten sekavien ohjeiden. Eli hehkutuksen tarve riippuu koneesta ja sen lämpötilasta niin paljon ettei mitään yksiselitteistä ohjetta ole.

Jos sammuu, laita virta päälle ja odota hehkuvalon sammumista ennen käynnistystä.

Äänestä

Se hehkuttaa, sen mitä se hehkuttaa! Jos moottori on lämmin, niin ei se hehkuttaa niin kauaa, kuin kylmänä. Ei sitä passaa ikinä niin nopeesti käsitellä, kuin bensa vekotinta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TUUNANEN kirjoitti:

HEIPSAN TÄLLAINEN KESKUSTELU SYNTYI TÄSSÄ PITÄÄKÖ DIESELMOOTTORI AINA HEHKUTTAA JOS SIIS SAMMUU LIIKENNE VALOISSA JOSTAIN SYYSTÄ (KYTKIMEN KÄYTTÖ ONGELMIA VIELÄ )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu