olen perhepäivähoitajana ryhmiksessä, ja olen menossa hygieniaosaamiskoulutukseen testiin. Tämä maksaa yhteensä 80e, joten aloin miettimään, että maksaisikohan työnantaja (kunta) sitä? En ole vielä kysynyt työnantajalta, vaan ajattelin kysellä ensin, miten muualla tehdään. Kiitoksia etukäteen, jos joltain vastaus löytyy!
Hygieniapassista
pph.
4387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
töissä, ja meillä sen maksoi koko porukalle, joilta se puuttui, kunta. Nykyisinhän se kuuluu jo esim. lh-koulutukseen. Kannattaa kysyä, jos sitä todistusta kerran vaaditaankin!
googlaa se.
niin mä tein.
sieltä löytyy kysymykset. ja vastaukset. kaikki.
sitten vain testiin, ja se maksaa 30,-
kukas teillä 80 meinaa rahastaa, ja tehdä vielä opiskelija paroilla voittoa?
Pelkkä testi olisi maksanut kai sen 30e, mutta päivän kestävä koulutus ja testi maksavat yhteensä 80e. Materiaali postitettiin etukäteen luettavaksi ja sitten käytiin se läpi koulutuksessa. Koulutuksen päätteeksi oli sitten testi.
Kiitos vastauksista! Pitänee kiikuttaa lasku työnantajalle, kunhan sen laskun ensin postittavat minulle:)
Se hygieniapassi on pakollinen kaikilla jotka työskentelee ruuan kanssa. Kunta on velvollinen sen vaatimaan, järjästämään ja maksamaan työntekijöilleen.