Heippa!!
Ajattelin lähteä ensi kesänä 3kk:ksi Irlantiin työskentelemään. Siis haen nyt netin kautta jonkun työpaikan hotellista/baarista tms.
Nyt olisikin kysymys niille jotka ovat joskus olleet/työskennelleet Irlannissa, että millaista siellä on elämänmeno ihan ylipäätään? Jotain vinkkejä!!!
Kohteeksi ajattelin Limerick Cityä..
Irlantiin töihin???
5
709
Vastaukset
- onnea
Henk. koht. kokemusta minulla ei Irlannista ole, mutta muutama tuttavani oli siellä viime keväänä töissä. Koko homma oli järjestetty todella huonosti. Iksi sai nukkua asuntovaunussa metsän laitamilla, toiselle ei annettu sijoituspaikassaan ruokaa kuin joskus harvoin. Palkoista ei tietoa..
Kaikki kuulemani jutut pisti niskavillat pystyyn ja lähinnä neuvoisin ottamaan kaikesta mahdollisimman hyvin selvää ennen matkaan lähtöä. Mitä teet, missä nukut, kuka maksaa palkan, minne se maksetaan ym ym... - Panu
Täällä Irlannissa olen nyt 15kk asunut ja ihan OK paikka tämä on. Limerick tosin on aika pieni paikka, tosin sieltäkin pääsee bussilla Dubliniin helposti bilettämään. Sillon kannattaa käydä varaamassa huone jostain hostellista, esim. Lower Gardiner streetillä keskustassa on mukavia hostelleja. Hinnat keskimäärin 12->15 euroa / yö. Jos hotelli / baari / B&B:hen olet menossa töihin, kannattaa neuvotella omistajan kanssa majoituksesta, yleensä tämä järjestyy ulkomailta tulleille työntekijöille. Työlupaa et tarvitse, paikanpäällä joudut kyllä hankkimaan Irlantilaisen kela-kortin jonka saa ilmaiseksi sosiaalitoimistosta.
- irkku
olen ollut irlannissa töissä pariin kertaan ja hullaannuin paikkaan täysin. ihmiset tosi ystävällisiä, matkustelu edullista, hyvää ruokaa/juomaa, ihanat maisemat...itse suosittelisin dublinia, mutta miksei muualtakin töitä löydy. kokemukseni saattaa kuulostaa "turisti-hössötykseltä"
mutta kun se paikka kun vaan oli napakymppi mulle siinä määrin että saatan muuttaa pysyvästi.
jos menet esim. dubliniin, niin varaa rahaa sen verran että voit oleilla hostellissa ennen vuokraamista. sitten vaan vauhdilla työpaikkaa etsimään ja vuokrailmoituksia vahtimaan.varoituksen sana: kaikki tuttavani ovat jääneet irlanti-koukkuun.. - eire rules
Vietin Irlannissa puolisen vuotta ja siitä taitaa olla nyt pari vuotta... Lähdin heti lukion jälkeen Allianssin kautta hotellitöihin. Eli käytännössä tämä järjestö järkkäsi työpaikan ja se oli tarvittaessa aina tukena&apuna. En tosin jossain vaiheessa enää sitten edes muistanu että olin menny sen kautta, mutta oikeesti oli tosi hyvä tuki&turva kun oli ihan yksin.. Jouduin/pääsin Donegalin maakuntaan pikku kaupunkiin nimeltä Ballybofey ja AHH! Palanen sydämestäni jäi sinne. Helppoahan se ei aina ollut, rankkoja päiviä ravintolassa (irkut suhtautuu työntekoon aika vakavasti kuitenkin) mutta ilmapiiri muuten niin GrrrEAT että kokemus on yksiä elämäni parhaimpia! Ystäviä jäi sinne niin paljon että 'pakko' päästä aina takasin.
Jos mietit vielä minne päin mennä, niin voisimpa suositella Galwayta ja länsiosaa, kuullu ja nähny siitä pelkästään hyvää. Dublin on tietysti Dublin, mutta jos haluaa AiTOA irkkuelämää kannattaa suunnata sen ulkopuolelle.
Tietty, mikään maa ei ole täydellinen, mutta jos asenne kunnossa ja seikkailumieltä niin GO for it! Tsemppiä!! - Stello
Kay nailla kahdella sivulla:
http://homepage.eircom.net/~stello/imopas.htm
Irlantiin muuttajan opas
http://pub13.ezboard.com/fbraydirectorymatkakokemuksiairlannista
Bray Forumin suomenkielinen puoli
Molemmista loydat hyotytietoa Irlantiin muuttamisesta ja taalla asumisesta. Jos et loyda jotain, niin tuolla foorumilla voit kysya. Siella on mun lisaksi muitakin Suomesta Irlantiin muuttaneita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837121Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1166198Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv183481Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400