Telkkari langattomana

Tarvitsisin laittaa TV:n ison olohuoneen seinälle, jossa ei ole antenniliitäntää. Onko mahdollista siirtää antennisignaali langattomasti suoraan antennipistokkeesta?
Ymmärtääkseni on olemassa jotain tv-linkkejä joilla sen voisi tehdä, mutta vaatiiko se esim. antennijohdon kytkemistä videonauhuriin josta sitten saadaan kuva langattomasti televisioon?
En viitsisi vetää johtoja toiselle seinustalle.
64082
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Homma toimisi esim. siten että kytket antennipiuhan digiboksiin, ja digiboksin videolinkkiin.

Monimutkainen systeemi ja kuvanlaatu suttaantuu.

Eli alahan vaan ujutella sitä antennipiuhaa huoneen poikki :-)

Äänestä
  • mua ärsyttää suunnattomasti kaikki piuha helvetit mitä kotona tulee varsinkin telkkarin takia ku pitää olla pelikoneet,digiboxit sun muut härvelit mutta kyllä ne piuhat saa siististi.kolme päivää ruuvasin ja säädin piuhoja piiloon ja nyt kelpaa ku kolme kilometriä piuhaa on piilossa:)

    Äänestä

  • kun jaksaa säätää kirjoitti:

    mua ärsyttää suunnattomasti kaikki piuha helvetit mitä kotona tulee varsinkin telkkarin takia ku pitää olla pelikoneet,digiboxit sun muut härvelit mutta kyllä ne piuhat saa siististi.kolme päivää ruuvasin ja säädin piuhoja piiloon ja nyt kelpaa ku kolme kilometriä piuhaa on piilossa:)

    Jalkalistan päälle voi liimata tarralla johtokotelon, johon saa useammankin johdon siististi piiloon. Stockmannilta ostin noita 2x1,25 metriä hintaan 10,90.

    Äänestä

  • Löytyy laite mikä siirtää nimenomaan antennisignaalia talon sisällä.Voidaan käyttää taloissa missä kaapeloinnin uusiminen olisi hankalaa.Ei ole halpa systeemi,tulee lähetin ja kaikkiin laitteisiin pienet antennit.

    Äänestä

  • okaro kirjoitti:

    Jalkalistan päälle voi liimata tarralla johtokotelon, johon saa useammankin johdon siististi piiloon. Stockmannilta ostin noita 2x1,25 metriä hintaan 10,90.

    biltemasta saa antennijohdollekin sopivaa suojaputkea, tuote nro 35857
    >>SUOJAPUTKI, 10 X 7 MM

    Valkoista muovia sähkö-, tiedonsiirto- ja hälytinkaapeleille. Mukana U-kupu, joka muodostaa suljetun putken.
    Itsekiinnittyvä. Pituus 1 m.
    Toimitetaan viiden pakkauksissa.>>

    tuon 5 metrin satsin hinta on 4,50eur.
    itsellä on tuota ja paksumpaa vastaavaa kämpässä varmaan toistakymmentä metriä ja eipä ole rumia johtoja missään näkyvissä!

    ja tuosta tässä ketjussa puhutusta signaalinsiirtimestä, sellainenkin minulla on käytössä. eli olkkarin television päällä on clas ohlsonilta ostettu signaalinsiirrin joka välittää digiboksin kuvan makkariin ja kaukosäätimen signaalin päinvastaiseen suuntaan.
    maksoi reilun 40 eur ja lähettää siis värikuvan ja stereoäänen ja paluusuuntaan kaukosäätimen signaalit. kuvanlaatu on ihan hyvä kun antennit sai oikeaan asentoon.

    Äänestä

se onnistuu. ainoa kuvaa häiritsevä tekijä on se että jos sulla on mikro lähellä(n.5m) vastaanotinta tailähetintä niin se ottaa häiriöitä(kuva vääristyy). itse tappelin ja kyllästyin. nyt menee antennikaapeli lattian poikki.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anne_Ra kirjoitti:

Tarvitsisin laittaa TV:n ison olohuoneen seinälle, jossa ei ole antenniliitäntää. Onko mahdollista siirtää antennisignaali langattomasti suoraan antennipistokkeesta?
Ymmärtääkseni on olemassa jotain tv-linkkejä joilla sen voisi tehdä, mutta vaatiiko se esim. antennijohdon kytkemistä videonauhuriin josta sitten saadaan kuva langattomasti televisioon?
En viitsisi vetää johtoja toiselle seinustalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu