Onko kellää tietoa millä viikolla tehdään? Mulla on paino-mikälie (BMI) 24,8 ja ikäväkseni joudun siihen. Olen ollut kerran aiemminkin isokokoisen vauvan takia, mut en muista millä viikoil siinä kävin. Muistan vain et voi YÖK, mikää ei oo hirveempää juotavaa YYÖÖK!
Vastaukset 13
- viikolla
rv 26
- ite siinä
Viikoilla 26-27 se pitäis tehdä...kannattaa pyytää jääkaappikylmää litkua. Ei se kyööä kivaa ollu. Tuloksetkin sain ja kaikki ok. Neuvolassa sanottiin että ei saa mennä liian aikaisin eikä liian myöhään eli sen takia se on määritelty noille kahdelle viikolle. Kannattaa varata terkkarista ajoissa aika, nillä ei oo noita rasituksen aikoja edes jokaiselle päivälle.
- Bumble-B
Ei mitään tietoa tuosta varsinaisesta kysymyksestä, muistin vain että mullakin BMI oli 24-25 mutta ei neuvolantäti mulle sanonut mitään mistään sokerirasituskokeesta.. :O Mitkä on ne kriteerit keille se tehdään? Mulla LA 8.4...
- Janika75
tuo arvo on 25 tai yli ni sit se kaiketi tehdään. Mulla oli niin lähellä sit 25 et kait sen takia jouduin. Mut hyvä tietää et se on vast noin myöhää. Täs vaihees ku viikkoja reilu 12, ni pahoinvointia vielä päivittäin jonkun verran. Sokerilitku tuskin siis ei täs vaihees uppoiskaa:)
- justiina
Janika75 kirjoitti:
tuo arvo on 25 tai yli ni sit se kaiketi tehdään. Mulla oli niin lähellä sit 25 et kait sen takia jouduin. Mut hyvä tietää et se on vast noin myöhää. Täs vaihees ku viikkoja reilu 12, ni pahoinvointia vielä päivittäin jonkun verran. Sokerilitku tuskin siis ei täs vaihees uppoiskaa:)
sen edellisen isokokoisen vauvan takia tästä uudestakin raskaudesta käymään sokerirasituksessa.
mä oon käyny 3 krt sokerirasituksessa, toisesta, kolmannesta ja neljännestä raskaudesta, kun lapset ollu syntyessä yli 4.5 kg.
arvot silti kohillaan.
- .......
esim. minulle jolla on jo esikoisesta ollut insuliinihoitoinen raskausdiabetes niin tehtiin kolme kertaa ennen rv 28. eka rv 15, sit rv 18 ja viimonen rv 27, jossa taas sitten arvot jo niin pielessä että vuorokausisensori laitettiin kahdeksi vuorokaudeksi ja sitä myötä jälleen insuliinihoito loppuajaksi. niin ja noissa joka välissäkin, ekan kerran ennen ekaa rasitusta, otettiin paastoarvoja ja pitkäaikaisarvo. ja vauvojen suuri koko ei mulla oo ollu se ratkaiseva tekijä: esikoinen vajaa kolme kiloa syntyessään ja tää seuraava näyttäis menevän samoihin.
yleisimmin otetaan siinä rv 26-28, jos syytä olis epäillä että vaikka tulis isokokoinen vauva. mulla esikoisesta otettiin paastoarvoja pitkin raskautta ja sitten tuo rasitus raskaan sukurasitteen (isän puolelta lähes kaikki joko 1- tai 2-tyypin sairastavia) vuoksi ja että itseläkin oli bmi yli "sallitun".
eikä tuo litku musta nyt niiin kamalaa ole, jossei tosiaan kyllä mitään herkkuakaan =) mut kyllä se yks mukillinen siinä menee. laktoosirasituslitku on huomattavasti paljon kamalampaa!!!- näppishärö =)
piti siis olla että keskimmäinen rasitus rv 21, ei rv 18... mitähän ajattelin tuossa kohtaa =) eli kuuden viikon välein.
- juusto
kävin siinä juuri eilen...ei ollut mun mielestä kamalaa..kaljapullollinen piti juoda sitä cocacolan/kotikaljan makuista juomaa,mulla se meni ihan hyvin alas...eikä tullu huono olo.
ja mulla arvot oli ihan kohdallaan :) - Sipuli
Mietin vaan tässä, että joudunkohan sokerirasitustestiin. Mun BMI oli raskauden alussa tasan 25 ja siitä paino on noussut jo jotain 8 kiloa ja menossa rv 22. Kertaakaan neuvolassa asiasta ei ole puhuttu, vaikka oletin, että pikkuisen ylipainoisena siihen varmasti joudun ja kun paino nousee kivaa tahtia. Seuraava neuvola on, kun olen viikolla 24 ja onkohan silloin jo liian myöhäistä varata aikaa, kun täällä pääkaupunkiseudulla tuntuu olevan pitkät jonot joka paikkaan?
- sokerirasituksessa
hämmentävää, mutta itse jouduin sokerirasitukseen vasta viikolla 37! labrassa ihmettelivät kovasti, mutta terkkari oli katsonut kokeen aiheelliseksi.
ennen raskautta olin alipainoinen, nyt tullut kiloja 22, kun viikkoja on takana 39.
testiin joutuminen ei kuitenkaan johtunut painon noususta, joka on kuulemma ollut ihan tervetullutta, vaan siitä, että oli sokeria pissassa. Kävin eilen neuvolassa ja mulle varattiin aika ens viikon tiistaiksi eli viikolle 22 6. BMI on mulla tosi korkea, 40, mut pissassa ei oo ollu sokeria eikä sukurasitettakaan oo. Ehkä ne ton painon takia laittaa mut siihen... Ihan hyvä vaan että seurataan.
- kohta neljän äiti
se riippuu monesta asiasta että milloin se tehdään. mulla tehtiin ensinmäisen raskauden aikana se viikolla 26 toisen kohdalla viikolla 20 ja nyt kun mulla on kaksosraskaus se tehtiin jo viikolla 10...Mutta mulla kyllä oli tytön kans lievä raskausdiabetes, pojan kans jo aika vakava ja nyt se on sit vielä pahempi...huh,huh ihan hirvittää että jääkös se nyt tämän raskauden jälkeen pois!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 41119
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r161982Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216793- 64703
- 61702
- 67656
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21618Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?132607Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66589Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32568- 34537
- 55528
- 47475
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40473- 44470
- 30463
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.40453- 37448
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?94438Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri18430