Pituus?

Myöhäisherännäinen

Hassu kysymys, mutta kysynpä kumminkin, kun kiinnostaa. Tietääkö kukaan, minkä pituisia Queenin jäsenet ovat/olivat? Kuvista näkee, että Brian on pisin ja Roger ilmeisesti lyhyin, mutta tietääkö kukaan tarkemmin?

Tämä tuli mieleen, kun jostain kirjasta luin maininnan, että joku oli hämmästynyt nähdessään Freddien siviilissä. Hän oli vaikuttanut "yllättävän pienikokoiselta" - mikä ei välttämättä tarkoita, että hän olisi ollut kovin lyhyt, mutta sellainen lavaesiintyminen (lisäpituutta tuli vielä mikrofoninvarresta) saa kenet tahansa näyttämään todellista kokoaan suuremmalta.

3

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sammy who was low

      Freddie 5' 9½" (1.77 m)
      Roger 5' 10½" (1.79 m)
      John 5' 11" (1.80 m)
      Brian 6' 1" (1.85 m)

      Edelliset tiedot olen hakenut Internet Movie Databasesta http://imdb.com/

      Freddie siis oli bändin lyhyin, ei siis kuitenkaan mikään kääpiö. Tosin tuossa alla olevassa kuvassa, joka on otettu Queenin konsertista Helsingin kulttuuritalolla, Roger näyttää lyhyemmältä, mutta ilmeisesti hän istuu vain väärässä asennossa.

      http://www.uusikaupunki.fi/~jumisto/Queeni1.jpg

      • Myöhäisherännäinen

        Kiitos nopeasta vastauksesta!

        Olisin jotenkin kuvitellut Freddietä pitemmäksi kuin John tai Roger, mutta ilmeisesti hänellä oli kuvissakin aina niin ylväs ryhti (tai sitten hiukan korkeammat korot kuin muilla), että hän näytti Johnia ja Rogeria pitemmältä.

        Brian on hujoppi, sen näkee joka kuvasta, mutta olettekos katsoneet, mitkä SORMET! Olen aina ihaillut pitkiä, kapeita soittajan sormia, ja Brianilla todella on sellaiset.


      • Soul Brother

        Brian: päälaelta 185cm, hiuspehkon kanssa 209cm;D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      21
      3307
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2681
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      208
      2212
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1698
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1509
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1461
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1379
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1201
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1174
    Aihe