Oisin mielenkiinnosta kysellyt josko täällä on muita odottajia joilla ollut/on syömishäiriöitä (bulimia, anoreksia, BED tmv)
Millaiseksi "sairaus" on muuttunut raskauden myötä?
Millaiseksi "sairaus" on muuttunut raskauden myötä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse olen sairastanut anoreksiaa nuorempana. Aikuisiällä sain se hallintaan kunnes koitti avioero, ja puhkesi uudelleen...Sen jälkeen tasapainoilemista terveen ja sairaan rajamailla. Uuden onnen ja varsinkin tulevan lapsen takia yritän kovasti parantua. Elimistö ei ole kovinkaan vahvaa tekoa jatkuvasta alipainosta johtuen. Kiloja tullut nyt vaivaiset 1.5kg. Mutta toivossa eletään.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&posting=22000000019718121
Että mitä?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000001302&posting=22000000015378618#22000000015378618
Juu eli ahmintahäiriöstä oon kärsiny ja ennen raskautta saatiin se hallintaan tosi hyvin ja sain tiputettua sen tuomia kiloja 12kg pois. Mulla BED liitty vahvasti masennukseen jotai aikanaan sairastin ja parannuttuani syömisrytmi jäi päälle ja kävin reilun vuoden ravintoterapiassa, koska en yksikertasesti osannu syödä enää, tienny oikeanlaisia ateriakokoja ym..
Pahoinvointia mulla kesti 19-20viikon verran ja tuolloin paino tippu aikalailla, rv 24-25 olin vasta lähtöpainossani eli 64kg:ssa. Nyt rv 31 5 painoa on 68,1kg. Eli lisäys lähtöpainoon on 4,1kg.
Ja ziisus että se ruoka nyt maistuukin!! Tää muistuttaa aika lailla sitä mitä BED:n kanssa oli.. pää koko ajan jääkaapissa ja syön mitä erikoisempia juttuja kun joskus joutuu vähistäkin kehittää safkaa.. ja jos ostan 15kpl mandariinejä, mä syön päivässä niitä 15kpl. Eli pitäs taas ruveta säännöstelee niinku ennen, ostaa vaan päivän tarpeet. Hirvittää jos tästä tulee taas tapa, paino nousee ja en saa syömisiä hallintaan raskauden jälkeenkään.