matkamuistot/ostot jenkeistä.. meneekö tullia..?

tiituliini123

Meneekö usasta tuotaessa tullia vaatteista/tavaroista tms mitä ostaa itselleen omaan käyttöön..?

6

1243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turistilta

      Jos käyt turistina kyllä menee yli jonkun summan menevistä ostoksista (yli 1000 €?). Jos on asunut maassa vähintään vuoden ja käyttänyt tavaroita USAssa, niistä ei mene tullia.

      • vielä...

        Niinkun tullin ohjeissa lukee summa on 175 euroa, ei siis todellakaan 1000 euroa. Sen yli menevistä maksetaan tullimaksut.


      • melkein vitsikasta
        vielä... kirjoitti:

        Niinkun tullin ohjeissa lukee summa on 175 euroa, ei siis todellakaan 1000 euroa. Sen yli menevistä maksetaan tullimaksut.

        Kylla on EU epatoivoiseksi sisamarkkina-alueeksi ruvennut kun on tata rajaa ruvettu vahtaamaan. Englannissakin tasta oli juttua joku aika sitten.

        175 Euroa on ihan alyton raja. Ja toi postipakettisaanto viela alyttomampi. Viime jouluna Suomen tulli oli vaatimassa 3 vuotiaalta kummipojaltani tullia joulupaketistani (USA:sta), arvo alle 100 Euroa. Onneksi aitinsa jarjesti sellaisen shown tullissa, etta asiat hoituivat.


      • kunnollisista tullimiehistä
        melkein vitsikasta kirjoitti:

        Kylla on EU epatoivoiseksi sisamarkkina-alueeksi ruvennut kun on tata rajaa ruvettu vahtaamaan. Englannissakin tasta oli juttua joku aika sitten.

        175 Euroa on ihan alyton raja. Ja toi postipakettisaanto viela alyttomampi. Viime jouluna Suomen tulli oli vaatimassa 3 vuotiaalta kummipojaltani tullia joulupaketistani (USA:sta), arvo alle 100 Euroa. Onneksi aitinsa jarjesti sellaisen shown tullissa, etta asiat hoituivat.

        Aika alhaallahan tuo raja on, kun se on suunnilleen vanhassa mummon tonnissa.

        Lelut ja erilaiset vempeleet saattavat joskus USA:ssa olla tarjouksessa niin uskomattoman edullisia, että tulli ei meinaa uskoa hintoja. Kuitit tai hintalaput kannattaa pitää tulliin asti mukana, jos vaan suinkin on mahdollista.


    • minä vaan

      Kuulemma jos olet esim vaatteita ehtinyt jo käyttää, eivät paljoa likapyykkiäsi vilkaise. Itse olen ottanut hintalaput kaikista aina pois ja heittänyt kuitit menemään, mutta eipä minua ole koskaan pysäytetty tässä päässä.

      Jos tilaat netin kautta, yli 40 EUR arvoiset ostokset ovat arvonlisäveron 22% ja tullin alaisia ja summaan lasketaan myös lähetyskulut mukaan (eli 25 eur tavara 20 eur lähetyskulut = 45 eur, tullia siis menee koko summasta).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1058
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      972
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    Aihe