Renaultin sivuille ilmestyivät uudet hinnat!
Uudet hinnat!
Classic
71196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No niinpä onkin. Suosikeissani oli ennestään vain paikallisen Renault-liikkeen tiedot, mutta maahantuoja sivu löytyi tästä: http://www.renault.fi/
Noilla hinnoilla jäädään kyllä jalkoihin... Hintamuutokset esim. Megane Break 1,6 Ex on vain 500€ ja Laguna 1,6 break alle 1000€
ei tarvitse halvalla myydä.
Vai onko jollain parenpi selitys moiseen kitsasteluun?
Autoveron määrä on poikennut eri automerkeillä toisistaan aika paljon. Veron määrää ei ole kovin mielellään selvitelty. Nyt kun tulevat nämä olennukset joutuvat maahantuojat varmaan vähän selittelemään.
Tappiolla ei kannata myydä ollenkaan....
Tein kauppaa Laguna 1,6 Breikistä vuoden -02 lopulla.
Mallivuoden 2002 auto maksoi silloin 24500 Eur.
Ennen kuin veroratkaisusta oli mitään tietoa myyjät ilmoittivat, että vastaava mallivuoden 2003 auton hinta on 25400 Eur.
Muutoksia oli sisustuksen ja varustelun osalta.
Veropäätöksen jälkeen (nyt) myyjä (Keskusautohalli) ilmoittaa mallivuoden 2003 hinnaksi, veronalennus huomioiden 23700 Eur.
Näin ollen todellinen hinnan alennus mallivuodelle 2003 on 1700 Eur. Julkisuudessa esim. Iltalehti on verrattu vuoden 2002 ja alennetun mallivuoden 2003 hintoja. Näin tarkasteltuna alennus on vain 800 Eur.
Mielestäni 1700 Eur on se alennus, jota tulisi tarkastella tässä yhteydessä. Tilasin auton!
Kannattaa verrata autojen hintaa eikä tuijottaa pelkkiä alennuksia. Mm. Nissan Primera liikkuu "huimasti" alennettuna vastaavan Lagunan hinnoissa.
Vaikuttaa siltä, että noissa huimissa alennuksissa on mukana normaalia markkinoiden "uushinnoittelua" markkinaosuuksien lisäämiseksi.
Kangoo 1,5 dcin hinta on autoverouudistuksen myötä ainakin kallistunut muutamalla sadalla eurolla (nyt jo 61 % kalliimpi kuin Euroopassa), toisin sanoen ainakin tuon mallin myynnistä tulee täysi floppi.