"Sama koskee hänen mielestään Alvar Aallon arkkitehtuuria, jota hän ei pidä lainkaan varsinaisena arkkitehtuurina sanan syvimmässä merkityksessä.
- Jokainen, joka on kävellyt Finlandia-talon portaita, ymmärtää, että arkkitehtuuri ei ollut hänen alansa. Niissä portaissa ei voi kävellä, koska niissä meinaa kaatua väkisin. Ei hän miettinyt, että niissä käveltäisiin."
Hmm.
Paavo Haavikko
8
695
Vastaukset
- tehtuuria
Haavikon ikäluokalle taitais olla palvelutalo mukavin paikka kulkea. Hissillä ja rollaattorilla voi huristella joka paikkaan. Ja onhan ne säännöksetkin muuttuneet huonojalkaisille parempaan suuntaan sitten Finlandiatalon rakentamisen.
- Arkkitehtuurisanomissa
Kukaan ei ole koskaan jaksanut lukea mitään Haavikon kirjoittamaa, joten Haavikon juttuja Aalto ei pidä kirjallisuutena sanan missään merkityksessä.
- Jokainen, joka on yrittänyt lukea Haavikkoa, ymmärtää, että kirjallisuus ei ollut hänen alansa. Niistä kirjoituksista ei saa tolkkua. Ei hän miettinyt, että niitä luettaisiin.- vs. PEN
Vaikuttaa siltä, että edesmennyt Alvar tämän tekstin perusteella on postuumisti myöskin taidokas apinoimaan, sen lisäksi, että oli Haavikon mukaan taidokas sössimään portaikot.
Vai oliko Haavikon lausunto vain ilkeämielinen kosto Alvarin vähemmän tunnettuun kommenttiin itsestään?
- kädentaitaja
Niin, ne raput eivät ole ainoa epäonnistunut asia siinä Finlandia-talossa. Myös akustiikka ja ulkovuori ovat varsin murheellisia kertomuksia. Ehkä Haavikko halusi olla hienotunteinen eikä luetella kaikkia tuntemiaan virheitä.
- vihattu
Arkkitehtien keskuudessa Alvar Aaltohan on ollut aika vihattu, hän on mm. varastanut ideoita avustajiltaan ja harjoittelijoiltaan.
- Jimbo-boy
vihattu kirjoitti:
Arkkitehtien keskuudessa Alvar Aaltohan on ollut aika vihattu, hän on mm. varastanut ideoita avustajiltaan ja harjoittelijoiltaan.
Pablo Picasso oli tunnettu siitä, että hän saattoi nähdä ripustusvaiheessa olevan
taidenäyttelyn ja maalata seuraavaksi aamuksi pienen näyttelyn verran töitä
samoista teemoista paremmin kuin naapuri.
Ja miten se menikään:
Joka maanantaiaamuksi ei ole tarpeen keksiä uutta arkkitehtuuria. - Kalle Kuutio
vihattu kirjoitti:
Arkkitehtien keskuudessa Alvar Aaltohan on ollut aika vihattu, hän on mm. varastanut ideoita avustajiltaan ja harjoittelijoiltaan.
Vai on AA "mm. varastanut ideoita avustajiltaan ja harjoittelijoiltaan."
Mitenkähän tuo mahtaa käydä? Toimiston työntekijät saavat PALKKAA siitä että keksivät ideoita. Jos joku ei keksi mitään niin saappaankuva on kohta takalistossa.
Eri asia on että AAta kadehdittiin ja ehkä jopa vihattiin. Mutta niin aina on neroja vihattu.
- toinen paavo
Taitaa jo vanhuus vaivata Haavikkoa? Pari vuotta sitten se oli tv-haastattelussa ja ajatteli ilmeistä päätellen että "tässä tuolissa ei voi istua, koska tässä meinaa kaatua väkisin. Ei ole suunnittelija miettinyt, että tässä istuttaisiin."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774542Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112563- 1751735
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2601602- 1241470
- 1221347
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91277Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721269- 761252
- 35996