Heips! onko kukaan onnistunut ensimmäisen icsi hoidon jälkeen tulemaan raskaaksi ja saanut onnistuneen lopputuloksen kun juttujanne lukee niin hoitoja on tehty monia ennen kuin on plussannu. Ja onko kukaan ottanut lugestron lääkettä suun kautta minulle määrättiin näin.
icsi onnistumiset
soittari
111761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
meillä oli tuossa helmikuun puolessa välissä isci hoito ja heti tärppäsi,vaikka oli tosi hiinä ja hiinä että onnistuuko..ainoastaan yksi munasolu hedelmöittyi 16 kpl kypsästä munasolusta..nooh se yksi siirrettiin ja nyt tämän pikkusen pitäs syntyä tossa 4 viikon kuluttua.
mä en kyl saanu ohjetta ottaa suun kautta niit lugeja vaan ihan toista reittiä,heh.
oliko teillä alkio joka siirrettiin topluokkaa?
Meidän alkiot eivät olleet topluokkaa ja siksi siirrettin kaksi alkiota. Top tarkoittaa varmaankin 1 luokkaa en hoksinu lääkäriltä tiedustella sillä olin muutenkin pettynyt alkioiden määrästä. Luget määrättiin siksi suun kautta koska on kohdunkaulakanavanlaskeuma. Mikä annostus sinulla oli? mulla 3tab.2:sti päivässä.
oli 2 luokkanen ja nelisoluinen alkio..olisivat meilläkin laittaneet kaksi, mutta kun ne muut eivät jakautuneet, hedelmöittyivät kyllä siis.. siksi tuntuikin jo siirtopäivänä että hoito tulee kaiketi epäonnistumaan.tayssin pihassa hoidon jälkeen oli aika sisäisesti tyhjä olo vaikka onnea toivottivatkin..
annostus ootas..hmm..tais olla muistaakseni ainakin aamuin ja illoin se sadan milligramman pilleri.juu tais olla niin.ja niitä laittelin siis rv 7 asti..
luin tuon ekan viestini uudestaan ja tajusin että pikku vika tullut siihen..'
eli siis saatiin 31 munasolua joista 16 oli kypsää ja joista 9 saatiin hedelmöitettyä ja näistä yhdeksästä hedelmöitetystä vain yksi lähti jakautumaan..noin,nyt se on oikein..
onnistui jo vuonna 1995 ja tytär syntyi 1996. Sitä ennen tehtiin perinteisiä IVF -hoitoja kolme kappaletta.
Hei! saisikos kysyä, että missä teillä on ns. ollut vikaa? Miehessä vai naisessa? meillä huonot simpat, niin huonot, että miettii onko mistään hyötyä..
Meillä aluksi todettiin miehen simpat huonolaatuisiksi melkein mitättömät, kesän aikana hän söi 3:kk clomeja joilla ne saatiin paraneen todella paljon, mutta myös näin lopussa todettiin että kun minulla ikää jo 39 ei munarakkulat tahtoneet kasvaa odotetulla tavalla, rakkuloita saatiin 12:sta ja niistä 8 munista, mutta hedelmöittyi vain 3 ja kolmaskin huonolaatuinen. Ei siis pakkaseen yhtään.
meillä vika miehessä,niinkuin yleensä aina icsi hoidoissa tapaa olla.ivf hoito on sitten yleisempi jos naisessa on se vika.
meillä tuli 14 siittiötä 2:sta näytteestä pesun jälkeen.eli ei hirveen hyvä saalis ja siis mieheni on 25 v ja perusterve ihminen.tupakoi noin 10 röökiä päivässä,mutta emme saaneet mitään vastausta miksi siittiöitä on noin vähän..tupakointi tuskin yksinäään tappaa 200 miljoonaa siittiötä..?
Miten niille kolmelle hedelmöittyneelle munasolulle kävi? Laitettiinko sulla niitä sitten kohtuun? Miten sulla kävi muuten? Itsellä on nyt ivf edessä, sumutukset menossa ja ikääkin on...
Alkion siirto tehtiin viime perjantaina ja niistä siirrettiin 2 alkiota ja se 3:s meni varmaan pöntöstä alas eli pakkaseen ei jäänyt yhtään. nyt on siis pp2 menossa joten joudun odoteleen viellä parisen viikkoa et voin testin tehdä. Mut ei mitään tuntemuksia ole kyllä et olisin raskaana. Olen spontaalisti aiemmassa liitossa tullut 2:sti raskaaksi ja oireet on alkanu kyllä aika heti, mutta onhan tämä kyllä erilaista nyt. Oletko hoidossa kunnallisella puolella? Jos olet pääsitkö helposti hoitojonoon? minä taistelin tk lääkärin kans aikani että pääsin gynen puolelle lääkäriin (ei kuulemma ollut tarpeeksi viel ikää 39v etteikö olis voinu tulla spontaalisti raskaaksi) miehen simpoja ei ollut tällöin viellä tutkittu.
Hei Katti & Soittari,
mullakin on sumut menossa ja edessa kolmas ivf. Ja ikaa on jo 39v. Meilla punktio ja alkionsiirto osunee viikolle 45, joten piikittelyt ovat edessa vasta parin viikon kuluttua.
Mukavaa kuitenkin kuulla, etten ole ainoa taman ikainen lapsettomuushoidoissa; mulla vei tavallista kauemmin loytaa hyva isa tuleville lapsilleni :-)!
Plussaterveisin,
Maijuli