Naiset

Onko täällä yhtään naista, jolla hiustenlähtö olisi loppunut ajan mittaan? Olen lykännyt tätä jo vuosia, mutta nyt teetän yksityisellä kaikki mahdolliset verikokeet (hormonimääritykset jne). Olen vielä nuori, 24 ja tämä on ihan käsittämätöntä että päänahka paistaa jo. Suvussa ei kaljuuntumista ole ollut naisilla eikä miehilläkään.
101557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kärsin voimakkaasta hiustenlähdöstä vuosia, kunnes verikokeissa paljastui syy: kilpirauhasen vajaatoiminta. Lääkitys tähän vaivaan on nyt kohdallaan ja hiukset alkaneet kasvaa uudelleen.

Äänestä
  • Jos rasvoittuva päänahka on hiivasyndrooman oire niin tämä syndrooma on kestäny sitten 35 vuotta, koska jo aivan 14-vuotiaasta lähtien hiukseni ovat olleet rasvoittuvat.

    Mikä avuksi hiivasyndroomaan?

    Äänestä

  • On ollu sitten kauan kirjoitti:

    Jos rasvoittuva päänahka on hiivasyndrooman oire niin tämä syndrooma on kestäny sitten 35 vuotta, koska jo aivan 14-vuotiaasta lähtien hiukseni ovat olleet rasvoittuvat.

    Mikä avuksi hiivasyndroomaan?

    kirja aiheesta.

    Äänestä

Itselläni hiustenlähtö alkoi voimistua lähempänä kolmeakymppiä. Kilpirauhaskoe on otettu joskus vuosia sitten ja tulos oli normaali. Päänahassa on seborreaa, jota hoidan Nizoralilla ja Bio-plussalla. Tuo seborrea eli taliköhnä voi aiheuttaa hiusten lähtöä. Tuntuu kuin päänahka ja hiusjuuret olisivat tukossa. Sehän ei koskaan parane kokonaan, ainoastaan oireita voi hoitaa.

Hiukseni kasvavat muualla kutakuinkin normaalisti (vaikka lähtö on runsasta), mutta ohimoilla ja otsalla niiden pituus on lyhentynyt jatkuvasti eli ne kasvavat vain 5 cm:n pituisiksi. Tällä alueella hiusten määrä ei ole vähentynyt eli päänahka ei paista, ne vain eivät jostain syystä jaksa kasvaa pitemmiksi. Otsahiuksia ei ole tarvinnut leikata yli 10 vuoteen, kun eivät kasva. Minulla onkin aidosta hiusnauhasta ompelemalla kiinnitetty irto-otsatukka peittämässä otsan alueen hentoa hiuskasvua. Nyt vain pelkään, että oma otsatukkani lyhenee vähitellen ihan siiliksi, jolloin ommellun otsiksen kiinnityskohtaa on mahdotonta saada peittoon.

Olen vuosien varrella kokeillut kaikkia markkinoilla olevia hiusravinteita useiden kuukausien jaksoissa. Ei apua. Nyt aloin käyttää Rogaine-liuosta, sillä perinnöllisyydestä tässä on kyse, vaikkei kalju paistakaan. Äidilläni on myös hyvin heikko hiusten kasvu otsalla. Rogainen tuloksia vaan täytyy odotella jopa vuoden. Jos sekään ei auta, niin pitänee siirtyä siilitukkaan.

Äänestä
  • monilla on, että he luulevat, että hiuksia lähtee liikaa ja rupeavat stressaamaan asiasta. Ja se vasta lisääkin hiustenlähtöä. Naisilla 90% hiustenlähtö on aivan normaalia. Jospa et kiinnittäisi asiaan huomiota etkä stressaisi niin huomaisitkin ettei hiuksia lähde normaalia enempää...
    Kuinka paksu ponnari sinulla on.
    Kannattaa kokeilla biotiiniä! ;)

    Äänestä

  • yksi hiivasyndrooman aiheuttama oire.

    Äänestä

  • päänahka paistaa? kirjoitti:

    monilla on, että he luulevat, että hiuksia lähtee liikaa ja rupeavat stressaamaan asiasta. Ja se vasta lisääkin hiustenlähtöä. Naisilla 90% hiustenlähtö on aivan normaalia. Jospa et kiinnittäisi asiaan huomiota etkä stressaisi niin huomaisitkin ettei hiuksia lähde normaalia enempää...
    Kuinka paksu ponnari sinulla on.
    Kannattaa kokeilla biotiiniä! ;)

    Hiustelähtö / kasvuhäiriö ei ole kuvittelua, koska otsa- ja ohimohiuksiani ei ole leikattu varmaan 10 vuoteen. Ne kasvavat aina vain lyhyemmiksi eli nykyisellään 5 cm:n mittaisiksi. Muu hiuksisto, vaikka se kasvaa, on hennonpuoleista eli ponnari kapean etusormeni paksuinen. Suun kautta otetut valmisteet eivät ole tehonneet, siksi Rogaine tuntuu viimeiseltä toivolta etuhiusteni pelastamiseksi.

    Äänestä

  • oletko kokeillut tukkacuren tuotteita?
    nyt itse huomasin myös nisim-tuotteet mitä en ole vielä kokeillut.Rogainea en uskalla alkaa käyttämään,sen jatkuvan käytön vuoksi.

    Äänestä

  • kki kirjoitti:

    oletko kokeillut tukkacuren tuotteita?
    nyt itse huomasin myös nisim-tuotteet mitä en ole vielä kokeillut.Rogainea en uskalla alkaa käyttämään,sen jatkuvan käytön vuoksi.

    Kaju paistaa ja hiuksia lähtee aivan sikanaan. Mun on pakko kohta antaa periksi ja hankkia peruukki. snif....

    Äänestä

  • Nainen 42 kirjoitti:

    Kaju paistaa ja hiuksia lähtee aivan sikanaan. Mun on pakko kohta antaa periksi ja hankkia peruukki. snif....

    Ei maailma siihen kaadu; ehkä jaksat paremmin asian kanssa, kun se on ulkoisesti hoidossa.

    Itse aion astella samaa tietä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiuhu kirjoitti:

Onko täällä yhtään naista, jolla hiustenlähtö olisi loppunut ajan mittaan? Olen lykännyt tätä jo vuosia, mutta nyt teetän yksityisellä kaikki mahdolliset verikokeet (hormonimääritykset jne). Olen vielä nuori, 24 ja tämä on ihan käsittämätöntä että päänahka paistaa jo. Suvussa ei kaljuuntumista ole ollut naisilla eikä miehilläkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu