hei, oon 15v tyttö ja mun iho on aika punane (ehkä lievää couperosaa) siis mul ei oo mtn finnejä kauheesti, et iha hyvä iho, mut mite niin monella teini-ikäsellä on niin täydelline iho? siis sellane vaalee silee ei mitää jälkee mistää.. mun pitää käyttää meikkivoidetta sen takia, vaik en halusis koska haluun sanoo et en meikkaa :D
mitä aineita käytätte kasvoille mite usei ymsyms?
ja teettekö jotai kurkkunaamioita? miten?
en haluis mitää kalliita mömmöjä hommata, mut jotai parempaa!
mitä aineita käytätte kasvoille mite usei ymsyms?
ja teettekö jotai kurkkunaamioita? miten?
en haluis mitää kalliita mömmöjä hommata, mut jotai parempaa!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aluksi perustietoa ihon hoidosta. Ihon hoidossa pitää ensimmäisenä tarkastaa oma ihotyyppi. Voi olla esim. kuiva, rasvainen tai sekaiho. Kun tietää mikä ihotyyppi on, tietää millaisia ihonhoitotuotteita pitää käyttää:) perus ihon hoitoon tarvitaan kasvojenpuhdistus aine(esim. -geeli, -maito), kasvovesi ja kasvovoide. Tyttöjen tulee muistaa, että silmämeikki tulee poistaa huolellisesti (erillisellä silmämeikin poisto aineella!). Hoida kasvojesi ihoa joka päivä aamuin illoin.
1)Poista mahdollinen silmämeikki huolellisesti (jos aine kirvelee silmiä, kannattaa kokeilla meikinpoistoainetta, joka sisältää öljyä)
2)Pese kasvosi ihotyypillesi tarkoitetulla kasvojenpesuaineella (vältä silmänympärys ihoa, koska se on hyvin herkkää), älä "hinkkaa",vaan pese kasvosi hellin pyörivin liikkein
3)huuhtele kasvosi vedellä
4)putsaa kasvosi kasvovedellä (40% puhdistuksesta!)
5)levitä ihollesi aamulla päivävoide ja illalla yövoide (myös rasvoittuvaa ihoa pitää rasvata, sillä ihon pinta kuivuu helposti ja sillon kaikki tali ja muut epäouhtaudet jäävät ihon alla!)
Lisäksi on hyvä kuoria iho 1-2 kertaa viikossa. Miehille on myynissä (esim Lumene) omia ihonhoitotuotteita. mm.miestenkuorintaaineiden "rakeet" ovat isompia, koska miesten iho on karheampaa kuin naisten ja näin ollen se puhdistuu näin paremmin.
Lisäksi on hyvä välillä käyttää kosteuttavia ja syväpuhdistavia naamioita (myös miesten!)
Saatavilla on myös erilaisia täsmähoitoja finneille ja epäpuhtauksille(esim. finnikynä).
Toivottavasti oli hyötyä edes jollekin!
Ja muistakaa, talvella iho kuivuu herkemmin, joten on syytä käyttää kosteuttavampia voiteita:)
Jos iho punottaa helposti, kannattaa kokeilla Lumenen rauhoittavaa&kosteuttavaa kasvonaamiota:)
Jos apua ei löydy tuotteista, kannattaa käydä lääkärin juttusilla:)
Lumenen tuotteet eivät ole kalleimmasta päästä:D
thanks paljon :) kyllä oon tähänki asti hoitanu ihoo melkee noin ja aamuin illoin, mut oli siinä toki uuttakin tieyoo :)
heij daa! voisit ehk pestäs naamas joskus?
daadaa, enköhän mä kuule pese aamuin illoin ja rasvaa kuule iha tietääkseni ok rasvoilla :D et älä vingu jos et tajuu..
MEIKKIVOIDE TUHOAA IHON.