Mandriva

asennus?

Miten on, kannattaako asentaa Mandriva live-rompulta vai imuroida 4 cd:n versio? Kai siihen live-versioon saa paketinhallinnan kautta aivan samat ohjelmat kuin 4 cd:n versioonkin? Mistä repoista?Entäs, pitääkö kirjautua johonkin palveluun, että saa päivityksiä?? Niin olin ainakin live-romppua käyttäessäni ohimennen huomaavinani.

Sori tyhmät kysymykset, oon vähän pihalla tästä uudesta, joskus käyttänyt Mandrakea aikoinaan.

2

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asennusversio....

      Tietysti ilmainen lataus, mandriva.com

      mandriva-one-2007-gnome4.iso:
      Danish, English, Esperanto, Faroese, Finnish (Suomi), Greek, Norwegian Bokmaal, Norwegian Nynorsk, Swedish

      tai

      mandriva-one-2007-kde3.iso:
      Catalan, English, Faroese, Finnish (Suomi), Galician, Low Saxon, Portuguese, Portuguese Brazil, Saami, Spanish, Swedish

    • peisi

      Sit kun mandriva on konees asenettuna niin tänne ensimäiseksi: http://easyurpmi.zarb.org/?language=fi
      ekaan kohtaan on sinullakin varmaan automaatisesti jo 2007 official valmiina. Huomaa viel arkkitehtuuri kohta et oikea arkitehtuuri eli 32bit prosessorit=i586 ja 64bit=x86_64. Sit ohjeen mukaisesti eteen päin, sit kun valkkaa peilipalvelimien lähteitä ni kannattaa ottaa lähimpiä maita, ettei tarvi etelä-amerikkaan asti ottaa yhteyttä. ja taas ohjeitten mukaan eteen päin.
      root tilan saat konsoliin kirjoitamalla su ja antamalla root:in salasanan(huom kursori ei liiku kun kirjoitat salasanaa).Sit kun on kaikki lähteet asentuneet ni käydään control centerissä(configure your computer) , valitaan täältä ekakohta software management(avonainen pahvilaatikko kuva)ja, täältä klikataan kuvaa pahvilaatikosta mis lukee rpm. Nyt näkyvät juuri asennetut lähteet varmista että jokaisen asennetun lähteen kohdalla on rastitettu molemat kohdat enabled ja updates. asenus dvd tai CDeiten kohdalta voi ottaa rastit pois. sit ok, homma oli siin.
      nyt voi asentaa ohjelmia myös komentoriviltä kirjoitamalla root:ina: urpmi ohjelman nimi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7296
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4048
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3575
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3110
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2259
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    8. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      49
      2245
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2238
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2226
    Aihe