nokkosihottuma

kun lapseni raapii koko ajan ihoaan,niin ihoon tulee isoja sellaisia nokkosen piston näköisiä näppyjä.mikähän allergia voisi olla kyseessä?entä olisiko kutinaan jotain lääkettä ja rasvaa? mitä voisi käyttää.olen joskus kokeillut sibikorttia,mutta ei auta.kertokaa jos jollakin olisi kokemusta ja tietäisi jotain mikä auttaa.p.s lapsi on 10v.
3475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

hänelle on annettu normaalit rokotukset.

Nokkosihottuman kaltaista ihottumaa voi aiheuttaa mm. elohopea.

Katsoppa Googlesta: TIOMERSAALI!

Äänestä
  • pienen ikäni urtikaria, itselläni ei ainakaan syytä siihen oo löytyny mistä sitä tulee. pienenä paukamiin oli lääkkeenä atarax, mutta se nukutti. eli kun lääkkeen otti, nukahdin ja herättyä oli paukamat poissa tai eivät ainakaan kutisseet:D suosittelen vähän vähemmän tehokasta lääkettä jos sille on tarvetta. mutta lääkärissä olisi hyvä käydä, itse olin sen vuoksi pienenä sairaalassa

    Äänestä

Urtikarian taustalla voivat olla hyvinkin erilaiset tekijät, joten lääkärissä ja tarvittaessa testeissä on syytä käydä. Itselläni nokkosrokkoa aihuttavat mm. ruuassa käytettävät säilöntäaineet kuten E211, pölyisissä paikoissa viihtyvät homesienet ja maalit. Näiden lisäksi on joitakin selvittämättömiä aiheuttajia. Söin monta vuotta antihistamiineja (kuten Zyrtek), mutta jätin ne pois kun aloin epäillä haitallisia sivuvaikutuksia ja pärjään aika hyvin välttämällä ongelmallisia ruokia ja paikkoja. Kannattaa ensin yrittää itsekin tehdä havaintoja mistä reaktio aiheutuu ennenkuin menee testeihin, koska se on melkoista 'salapoliisityötä' yleensä näiden kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapsella kirjoitti:

kun lapseni raapii koko ajan ihoaan,niin ihoon tulee isoja sellaisia nokkosen piston näköisiä näppyjä.mikähän allergia voisi olla kyseessä?entä olisiko kutinaan jotain lääkettä ja rasvaa? mitä voisi käyttää.olen joskus kokeillut sibikorttia,mutta ei auta.kertokaa jos jollakin olisi kokemusta ja tietäisi jotain mikä auttaa.p.s lapsi on 10v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu