Vectran ohjaustehostimen naukuminen

Antaako kenenkään Vectra A.n ohjaustehostin kovemmilla pakkasilla käyntiinlaitettaessa naukuvaa ääntä? Itselläni naukuu muutaman kymmenen sekuntia, ikäänkuin öljyn vähyyttä, mutta sitä se ei voi olla, koska ne on uudet. Olisko pumppu kohtapuoliin menossa???
3477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Opeleissa ohjaustehostin pitää pakkasella käynnistettäessä ääntä. Se on ihan normaalia eikä kannata huolestua. Ääntä en tosin ihan naukumiseksi kutsuisi, pikemminkin sellaista voimakasta urinaa, joka hiljenee, kun ohjaustehostimen hydraulikkaöljyt lämpenevät.

Äänestä

Minun autossani johtui kyseinen ääni öljyn vähyydestä(kyseessä ei ole OPEL). Ääni tuli kovilla pakkasilla(-20) startatessa ilmi. Lämmettyään ei ääntänyt ja öljyä kun lisäsin niin eipä ääntänyt enää pakkaskeleilläkään.

Äänestä
  • Itselläni on Seat Toledo ´92 ja narina/naukuminen
    lakkas kun lisäsin öljyä.
    Pakkanen aiheuttaa koneessa mystisiä ääniä,
    joten älä turhaan pelästy =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Andrej kirjoitti:

Antaako kenenkään Vectra A.n ohjaustehostin kovemmilla pakkasilla käyntiinlaitettaessa naukuvaa ääntä? Itselläni naukuu muutaman kymmenen sekuntia, ikäänkuin öljyn vähyyttä, mutta sitä se ei voi olla, koska ne on uudet. Olisko pumppu kohtapuoliin menossa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu