"Suomikaloja" akvaariossa?

Onko kenelläkään kokemusta särkikaloista/ahvenkaloista/hauista/ tai jopa jalokaloista akvaariossa sisällä?

Olisiko esim. särjelle tai salakalle liian pieni akvaario 150-200 litraa? Jos on, niin kuinka iso vähintään?

Voiko laittaa eri kaloja samaan akvaarioon?

Mitä voi syöttää?

Miten voisin hankkia?

Kraana vai järvivettä?

Minkälaisia kasveja?

Tarvitsevatko suomikalat ns. kylmää kautta?

Kuinka lämmintän vesi pitäisi olla?


Kiitos etukäteen vastauksista!
5567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kiitos linkeistä, mutta nuo olinkin jo aikaisemmin lukenut...

LÄhetelkääs lisää linkkejä, ja mielellään, jos on, oma kohtaisia kokemuksia!

Äänestä

lainaappa kirjastosta heinäkuun 2001 lemmikki-lehti.
siinä on hieman tietoa suomen kaloista ja mitä ne syövät.

Äänestä
  • Ruutanat menestyvät, mutta laitoimme niile veden aina järvestä, kun vettä piti vaihtaa. Ei kasveja ja vain hyvin ohuelti hiekkaa.

    Äänestä

Ilkka Koivistosta jolla on akvassaan (1000l)
järvikaloja.
Suora lainaus lehdestä...4.11.2006

Keltaiset koivunlehdet suhisevat jalkojen alla,kun Koivisto kävelee polkua pitkin.Pienen,ruskeavetisen joen rannalla hän ottaa tukea puusta,tarttuu siinä kiinni olevaan naruun ja vetää.Vedestä nousee pienisilmäinen katiska ja Koiviston ilme on pikkupoikamaisen innokas.
-Ei mitään.Voi harmi,Koivisto tuumaa nähdessään tyhjyyden.
Hän oli jo ehtinyt odottaa saaliikseen särjensukuisia turpia,ahvenia ja kiiskiä.
Pannulle nuo kalat eivät olisi päätyneet vaan tuhatlitraiseen akvaarioon.
-Moni akvaarioharrastaja ei arvosta suomalaisia kaloja,mutta minua ne kiinnostavat.Omassa akvaariossa on myös mukava kokeilla,saanko kasvitkin vihannoimaan pidempään kuin luonnossa.Itämeren rakkolevää en ole saanut pysymään hengissä,mutta kampelat ja kilkit ovat olleet kivoja seurattavia.
Nyt Koiviston toisessa akvaariossa uiskentelee kymmenpiikkisten parvi,joka rakentaa pesän kutuaikanaan.Suuremmassa elävät ruutanat yhdessä särkien,kiiskien ja suutarin kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusi akvaarioharrastaja kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemusta särkikaloista/ahvenkaloista/hauista/ tai jopa jalokaloista akvaariossa sisällä?

Olisiko esim. särjelle tai salakalle liian pieni akvaario 150-200 litraa? Jos on, niin kuinka iso vähintään?

Voiko laittaa eri kaloja samaan akvaarioon?

Mitä voi syöttää?

Miten voisin hankkia?

Kraana vai järvivettä?

Minkälaisia kasveja?

Tarvitsevatko suomikalat ns. kylmää kautta?

Kuinka lämmintän vesi pitäisi olla?


Kiitos etukäteen vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu