millaiset ovat ne tutkimukset joita tehdään astman toteamiseksi? Itse olen saanut ventolinen ja flixotidekiekon ja ainoastaan puhaltanut pef-mittariin. Sanottiin että pitäisi tutkia kunnolla eli millaisia ne tutkimukset ovat?
Astmasta
tutkimukset
2390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Käypä hoito -sivustolla on mm. astman diagnostiikasta:
http://www.kaypahoito.fi/kh/kh_julkaisu.NaytaArtikkeli?p_artikkeli=hoi06030#s5
Minun diagnoosistani on jo kauan, mutta näyttää tuon artikkelin perusteella yhä olevan samoja menetelmiä. Minulle tehtiin aikoinaan mm. nämä:
- sekuntikapasiteetin (FEV1) määritys spirometrilla
- keuhkoputkien supistumisherkkyyden tutkiminen histamiini- tai metakoliinialtistuskokeella
Jotta saisi oikeuden erityiskorvattaviin astmalääkkeisiin, pitää olla "virallisesti" astmaatikko. Se vuoksi tutkimuksiin kannattaa mennä.
Mulle tehtiin vain se histamiinialtistus ja diagnoosi oli sillä selvä. Mutta myös spirometriasta ja puhallusseurannastakin saadaan jotain viitteitä astmaan.
Mulle tehtiin myös aikoinaan keuhkojen tietokone kuvaus ja sillä poissuljettiin mm. keuhkoahtautuma - jokseenkin tutkimuslaite oli epäkunnossa ja se vastaus oli kuin röntgen tutkimuksesta. Ai niin, röntgentutkimus on kans yksi tutkimuskeino, labrat, veren happikoe ja mitä mä oon kuullu hoitsuilta, niin myös tehdään keuhkoputkien tähystys, eli bronkoskopia.