Marsu kaljuuntuu?

Apua

Huomasin tänään, että yhdellä kolmesta marsusta oli tullut kaksi pientä karvatonta aluetta selkään ja kylkeen. Muiden marsujen turkki oli hyvässä kunnossa. Tietääkö joku mistä voisi olla kyse ja miten tulee toimia? Kiitos avusta!

5

2756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marsukan omistaja

      Moikka.
      Ei ole tullut vastaan tuollaista, mutta tietystihän kannattaisi käyttää eläinlääkärillä...

      • daisy..

        Voisiko olla c-vitamiinin puutetta? Kutiaako se marsun iho? Jos iho kutiaa, esim. helokkiöljykuuri voisi auttaa...? Itsellä ei ole kokemusta tällaisesta, mutta ensimmäisenä tulee mieleen c-vitamiinin puutos! Jos kumpikaan näistä ei tule kyseeseen, niin pirautapa sille eläinlääkärille :)


    • Miahh

      marsusi saanut tarpeeksi c-vitamiiniä? Voisiko olla puutos? Marsuthan eivät pysty itse sitä c-vitamiiniä tuottamaan, joten sitä on annettava lisänä. Rakeina, tai veteen laitettuna. Oletko antanut? Jos et niin kysäiseppä eläinlääkäriltä c-vitamiinin annostukset puutostilana. Tai jos joku kokeneempi tietää miten c-vitamiini tuplataan jos on puutos tila.

      • Marsuni

        Yksi minun marsuistani on alkanut kaljuuntua pepun yläpuolelta ja aloin miettiä että eihän se ole mitään vakavaa mutta kun lueskelin täällä teidän muiden kommentteja tajusin että varmaan vain c-vitamiinin puutos. Yleensä se johtuu siitä mutta jos karva ei lähde kasvamaan käytän sitten eläinlääkärissä


      • enodottelis
        Marsuni kirjoitti:

        Yksi minun marsuistani on alkanut kaljuuntua pepun yläpuolelta ja aloin miettiä että eihän se ole mitään vakavaa mutta kun lueskelin täällä teidän muiden kommentteja tajusin että varmaan vain c-vitamiinin puutos. Yleensä se johtuu siitä mutta jos karva ei lähde kasvamaan käytän sitten eläinlääkärissä

        Ja sinä uskot mitä tämän tasoiselta palstalta luet? Varsinkin kun vastaukset eivät kohdistu sinun marsuusi sitten millään tavalla?

        Olisi erittäin outoa, jos olisit onnistunut saamaan marsullasi aikaiseksi c-vitamiinin puutostilan. Se on äärimmäisen harvinaista, jos marsu saa tuoreruokaa ja vielä askorbiinihappolisääkin. Esim. silsa on melkein todennäköisempää ja muutenkin usein kannattaa pikemminkin pelata varman päälle (eli olettaa pahinta) ja ottaa siksi heti yhteyttä eläinlääkäriin. Muuten potentiaalisesti pahennat tilannetta ja saat muutkin marsusi tartutettua, jos kyse on tarttuvasta vaivasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      116
      9899
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      5002
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4812
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3280
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      10
      2478
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1720
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1516
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      54
      1511
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1444
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1372
    Aihe