Mistähän mahtaa johtua että Grand Voyagerissani 2.5 crd 2002 ajovalot räpsyy ajettaessa? Hommasin auton ihan vasta ja se on ensimmäinen voyagerini.
Valot
Räpsyy
181531
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tökkää en sin vaikka sormella nitä lampun kantoja. Tiedä, vaikka olisi/olisivat irti.
on vojakkeri vm 03 ja väkkyy.Entinen oli voja 2000 vm ja eikun välkkyi.Liekkö tyyppivika vai mikä?Lataukset kunnossa,viimeviikolla vaihdettu uusi akku,ei tosin tästä syystä,mut siinä samalla mittautin lataus jännitteen,oli kunnossa!Mielenkiintoinen juttu,mut välähdelköön kunhan palavat!
ilmastointia,tekeekö samaa.
Moi
Ajovalot välkkyy koska umpioiden kiinnitys sen verran heikko, että itse umpiot värisee joutokäynnillä. Ovat alareunasta varsin elastisesti kiinni koriin nähden
Korostuu vielä Diesel mallissa...
En tiedä auttaisiko jonkinlaiset tuet.......
Tuskin.....
umpion kiinityksistä.Jännite laskee hetkellisesti,syystä tai toisesta!Hankala vika kuulema paikallistaa,jos ei tee sitä silloin kun on testerinpiuhat kiini.
Näyttäisi olevan tyyppivika toi valojen räpsyminen. Yleensä syy löytyy huonoista kontakteista kojelaudassa olevassa valokatkaisijassa. Korjaus onnistuu joko irrottamalla katkaisija ja putsaamalla kontaktipinnat tai vaihtoehtoisesti vaihdattamalla koko katkaisija, jos ei uskalla itse sitä lähteä irrottamaan.
Eli samallain räpsyy sisävalot ku ajovalot. Mikähän lie.
mulla myös -04 neonissa,eipä toi haittaa menoa.
olisi kiva tietää mistä johtuu ??????
laturistako ???
vojakkerini ensiviikon perjantaina huoltoon ja huoltoa tilatessani oli puhetta kyseisestä probleemasta.Odottelen siis mielenkiinnolla löytyykö vika!Pistän tulemaan tietoa!
ilmastointi pois päältä, eikä välky
...välkkyä vaikka ilmastointi olisikin päällä. Toivottavasti vika löytyy.
välkkyä,mutta kun välkkyy,koska ilmastoinnin päällemeno ottaa virtaa melkoisesti.
mutta, eikö ilmastointi ole päällä koko ajan. Vai onko sillä se ominaisuus, että se kytkeytyy päälle ja pois tarvittaessa. Itse olen ollut siinä uskossa, että se on valinnaisesti päällä määrättyyn ulkolämpötilaan asti ja sitten se kytkeytyy pois esim. 3 ulkolämpötilassa ja alle. Eli lämpötilasäätimistä valitaan onko se päällä vai ei. Tässä uskossa minä olen ollut, joten älkää vetäkö hernettä nenään :) koska en todellakaan tiedä.
Räpsyy on sitte ilmastointi päällä tai pois.
Kun ajaa valkoisella lumenpeittämällä pimeällä tiellä välkehtimisen huomaa todella hyvin. Taitaa olla ominaisuus joka Voyagerissa.
näistä niin perillä ole mut mulla on sellainen systeemi et joko laitat kytkimestä ilmastoinnin päälle tai suuntaat puhalluksen suuntaus-säätimellä laseille,jolloin ilmastoiti kytkeytyy päälle.Tämä kaikki edellyttäen ettei systeemi ole automaatilla,silloin vissiin ilmastointi on koko ajan päällä,mut siitä en ole varma!Mut palatakseni alkuperäiseen kysymykseen,valojen vilkkumisesta.Ilmastoinin,eikä minkään muunkaan kuluttajan päälle laitto pitäisi jännitettä pudottaa niin että se valojen tehoissa noinkin paljon näkyy!Se fakta!
Ilmastoinnin kompressori ei ole koko ajan päällä. Se käynnistyy jaksoittain, pakkaa kylmäaineen, ja sammuu. Sitten taas kun paineet putkissa tasoittuu, se käynnistyy uudestaan. Tätä tässä varmaankin haettiin.
Sitten alle 4 asteen lämpötilassa se kompura ei käynnisty enää ollenkaan, koska muuten jäähdytin menisi pakkasen puolelle ja tukkiutuisi jäästä.
En tosin ymmärrä, mitä se kompura sillä virralla tekisi, kun se pyörii moottorin voimalla eikä sähköllä.
käynnistyy ja sammuu jaksoittain,kyllä se valoissa näkyy.Kokeilkaa pimeässä,menkää ulos autosta niin huomaatte kuinka valot himmenevät kun puhaltimet käynnistyvät.