Laittakaas ehdotuksia näin ensikertalaiselle Kyprokselle lähtijälle hyvistä/edullisista ruokapaikoista, baareista Limassolin alueelta.
Uskaltaakos yksin liikkua yöelämässä, miten turvallista? Onko taksit luotettavia, minkä hintaisia, kulkevatko bussit myöhään?
Uskaltaakos yksin liikkua yöelämässä, miten turvallista? Onko taksit luotettavia, minkä hintaisia, kulkevatko bussit myöhään?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Limassolissa en oo koskaan käyny, mutta sen verran voin Kyproksesta sanoa, että ihan varmasti on miellyttävä, lämmin ja ennenkaikkea turvallinen lomasaari.
Taksit ajavat kiireellä ja ovat öisin hiukan kalliimpia kuin päiväsaikaan. Muista siis kiinnittää turvavyöt huolella.
Ruoka nyt on hyvää melkein missä ravintolassa tahansa. Kokeile vain rohkeasti eri paikkoja ja erilaisia aterioita, salaatit ja mm. pork souvlak on ainakin poikkeuksetta ihan mahtavia herkkuja! Pitsaa en suosittele ostettavaksi muualla kuin vain pitsapaikoista, ravintoloissa panostetaan enemmän "kunnon aterioihin".
Ai niin ja vielä muistutus: vaikka opas kuinka saniosi, että hanavettä pystyy Kyproksella juomaan, niin älä lankea siihen lankaan.
Hyvää matkaa! :)