Äidin kiroilu

millä eroon?

Minulla on 3,5kk vauva. Päätin jo raskausaikana että hankkiutuisin pahasta tavastani eli kiroilusta eroon lapsen synnyttyä, mutta se ei näköjään olekaan helppoa. En käytä kirosanoja välimerkkien tilalla, vaan kiroilua ilmenee ainoastaan kun hermostun tai suutun. En kiroile tai huuda koskaan vauvalle, vaan ainoastaan miehelle. Tosin vauva on aina samassa huoneessa meidän kanssamme joten kyllähän hänkin kiroilun kuulee... Lisäksi olen helposti tulistuvaa tyyppiä, joten ainakin kerran päivässä laskettelen koko litanian ilmoille ja sitten kaduttaa. Millä ihmeellä pääsisin tästä ikävästä tavasta eroon? En haluaisi että lapseni ensimmäinen sana on v...u!

12

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvoa,

      että kuinka kiroilusta pääsee eroon. Mutta tee kaikkesi, että onnistuisit siinä!
      Itsekin tunnen pari lasta lähipiirissäni, joiden ensi sanoja on ollut tuo v...u. Se jos mikä on karmeaa kuultavaa! Ja keneen katseet kohdistuu? Äitiin ja isään...
      Hyvä, että olet huomannut tuon asian. Toivon, että ratkaiset sen!

    • HD:n Vaimo

      ajallaan pois se kiroilu. Keksi korvaussanoja.



      (3v pojalle laitoin supon yhtenä iltana niin poika sanoi "Ai saatana") :D:D

    • veet

      on lennellyt jo vuosia silloin tällöin.
      Eipä silti lapseni ikinä ole rumia puhunut, ei puhu vieläkään vaikka lähemmäs 10v. Vielä nykyisinkin kun joskus tule vee. niin poikani katsoo ja sanoo "äiti,ei rumia saa sanoa"!

    • Sisu-haukku

      Mulla jäi, kun aloin käyttää sanoja, jotka kuulostavat järeästi sanottuina voimakkailta, kuten:
      hattu, oiva vastine veelle
      saapas, s...na
      harvava...kele jne...
      juju on siinä, että mitä pölömmältä vastine sana kuulostaa, sitä vähemmän sitä tulee käytettyä..
      minäkin olin aika härskisilli joskus, mutta nykyään lapseni kauhistelee kun kuule että sanon hiivatti..

    • Kevät!

      Mä kiroilen kun rantarosvo, mutta poika 6 vuotta ei ole harrastanut kyseistä lajia vielä, en osaa sanoa miten ei oo "tarttunu".. No tietää se ainakin ettei lapset saa kiroilla, aikuisena jos siltä tuntuu. Sanojahan ne vaan on?

      • vain?

        haista kuule paska perkele!

        (Ei saa suuttua, "sanoja vain") ;)


      • sinäkin
        vain? kirjoitti:

        haista kuule paska perkele!

        (Ei saa suuttua, "sanoja vain") ;)

        huora vittu päähän vaan :D


      • Kevät!!
        vain? kirjoitti:

        haista kuule paska perkele!

        (Ei saa suuttua, "sanoja vain") ;)

        No joo, en nyt ajatellukaan haukkumista, vaan lähinnä tommosta manailua jos lyö vaikka varpaan johonki tjtn.
        Kuulunkohan mä johonki vittu-sukupolveen kun tulee vaan niin luonnostaan nämä..:))


    • kova kiroilee, mutta mä joskus lasten ollessa pienii opetin itseni sanomaa ésim. "voi kukkanen"! tai "voi santamarina" jne. Mä vieläkin käytän noita ja tytär täss yks päivä sanoikin mulle että onko toi mukamas kirosana kun mä lausahdin että VOI SANTAMARINA!

    • siskon tyttö

      kiroili kun odotti vauvaa ja häneltä kyllä lensi veetä ja muuta.muutenkin kielenkäyttö oli vähän niin ja näin.
      sanoin vaan että ompas kivaa sitten kun viet kolmivuotiasta lasta seurakunnnkerhoon niin lapsi sanoo: V...u
      mää tänne jää. täällä on ihan paska porukkaa. S...tna jos et V...n ämmä vie minua kotiin niin P..ka isi saa tulla hakemaan. kyllä toistekkin huvittaa sitten lasta viedä kerhoon ;-) varsinkin kun kerhotädit ja toiset lapset/äidit/isä katsovat suu pyöreenä vieressä.
      no ei kyllä enää kiroile yhtään ja on kahden pikkusen ihana äiti.
      mutta neuvo niinkuin muutkin kirjoitti: korvaus-sanoja.
      Pkle= Perrrrhonen
      S.tana= Saatavana
      V..u= Villahousu
      Ju......ta= Juuujärrrrveltä..
      He...tti. = Hevoskyyti
      (taikka sitte Perkjärveltä saatavana juna-lautoja haaalavalla.)
      Sitten kun oikein ottaa päähän niin alat vaan lateleen ja keksit uusia yhdistelmiä. lopuksi ei voi kun nauraa itsekkin.
      "missä saatavana olis perhoselle hevoskyydillä villahousut juujärrrrveltä. kyllä se siitä ;-)

    • Anonyymi

      Vauvalle kannattaa kiroilla mahdollisimman paljon. Se kasvattaa vauvasta normaalin ihmisen ja vauva tajua, että kirosanat on ain normaaleja sanoja muiden joukossa, se myös vähentää riskiä, että vauvasta tulee ahdasmielinen uskontohihhulihörhö. Eli kiroile vaan vauvalle niin paljon kuin ehdit :-D

    • Anonyymi

      Kiroilevassa vauvassa on vaaan luonnetta, joten kannattaa jatkaa sen opettamista :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      261
      14286
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      63
      7255
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      207
      7048
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      42
      5064
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      112
      4846
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4694
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      85
      4444
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4391
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4142
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3938
    Aihe