Äidin kiroilu

millä eroon?

Minulla on 3,5kk vauva. Päätin jo raskausaikana että hankkiutuisin pahasta tavastani eli kiroilusta eroon lapsen synnyttyä, mutta se ei näköjään olekaan helppoa. En käytä kirosanoja välimerkkien tilalla, vaan kiroilua ilmenee ainoastaan kun hermostun tai suutun. En kiroile tai huuda koskaan vauvalle, vaan ainoastaan miehelle. Tosin vauva on aina samassa huoneessa meidän kanssamme joten kyllähän hänkin kiroilun kuulee... Lisäksi olen helposti tulistuvaa tyyppiä, joten ainakin kerran päivässä laskettelen koko litanian ilmoille ja sitten kaduttaa. Millä ihmeellä pääsisin tästä ikävästä tavasta eroon? En haluaisi että lapseni ensimmäinen sana on v...u!

12

1041

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvoa,

      että kuinka kiroilusta pääsee eroon. Mutta tee kaikkesi, että onnistuisit siinä!
      Itsekin tunnen pari lasta lähipiirissäni, joiden ensi sanoja on ollut tuo v...u. Se jos mikä on karmeaa kuultavaa! Ja keneen katseet kohdistuu? Äitiin ja isään...
      Hyvä, että olet huomannut tuon asian. Toivon, että ratkaiset sen!

    • HD:n Vaimo

      ajallaan pois se kiroilu. Keksi korvaussanoja.



      (3v pojalle laitoin supon yhtenä iltana niin poika sanoi "Ai saatana") :D:D

    • veet

      on lennellyt jo vuosia silloin tällöin.
      Eipä silti lapseni ikinä ole rumia puhunut, ei puhu vieläkään vaikka lähemmäs 10v. Vielä nykyisinkin kun joskus tule vee. niin poikani katsoo ja sanoo "äiti,ei rumia saa sanoa"!

    • Sisu-haukku

      Mulla jäi, kun aloin käyttää sanoja, jotka kuulostavat järeästi sanottuina voimakkailta, kuten:
      hattu, oiva vastine veelle
      saapas, s...na
      harvava...kele jne...
      juju on siinä, että mitä pölömmältä vastine sana kuulostaa, sitä vähemmän sitä tulee käytettyä..
      minäkin olin aika härskisilli joskus, mutta nykyään lapseni kauhistelee kun kuule että sanon hiivatti..

    • Kevät!

      Mä kiroilen kun rantarosvo, mutta poika 6 vuotta ei ole harrastanut kyseistä lajia vielä, en osaa sanoa miten ei oo "tarttunu".. No tietää se ainakin ettei lapset saa kiroilla, aikuisena jos siltä tuntuu. Sanojahan ne vaan on?

      • vain?

        haista kuule paska perkele!

        (Ei saa suuttua, "sanoja vain") ;)


      • sinäkin
        vain? kirjoitti:

        haista kuule paska perkele!

        (Ei saa suuttua, "sanoja vain") ;)

        huora vittu päähän vaan :D


      • Kevät!!
        vain? kirjoitti:

        haista kuule paska perkele!

        (Ei saa suuttua, "sanoja vain") ;)

        No joo, en nyt ajatellukaan haukkumista, vaan lähinnä tommosta manailua jos lyö vaikka varpaan johonki tjtn.
        Kuulunkohan mä johonki vittu-sukupolveen kun tulee vaan niin luonnostaan nämä..:))


    • kova kiroilee, mutta mä joskus lasten ollessa pienii opetin itseni sanomaa ésim. "voi kukkanen"! tai "voi santamarina" jne. Mä vieläkin käytän noita ja tytär täss yks päivä sanoikin mulle että onko toi mukamas kirosana kun mä lausahdin että VOI SANTAMARINA!

    • siskon tyttö

      kiroili kun odotti vauvaa ja häneltä kyllä lensi veetä ja muuta.muutenkin kielenkäyttö oli vähän niin ja näin.
      sanoin vaan että ompas kivaa sitten kun viet kolmivuotiasta lasta seurakunnnkerhoon niin lapsi sanoo: V...u
      mää tänne jää. täällä on ihan paska porukkaa. S...tna jos et V...n ämmä vie minua kotiin niin P..ka isi saa tulla hakemaan. kyllä toistekkin huvittaa sitten lasta viedä kerhoon ;-) varsinkin kun kerhotädit ja toiset lapset/äidit/isä katsovat suu pyöreenä vieressä.
      no ei kyllä enää kiroile yhtään ja on kahden pikkusen ihana äiti.
      mutta neuvo niinkuin muutkin kirjoitti: korvaus-sanoja.
      Pkle= Perrrrhonen
      S.tana= Saatavana
      V..u= Villahousu
      Ju......ta= Juuujärrrrveltä..
      He...tti. = Hevoskyyti
      (taikka sitte Perkjärveltä saatavana juna-lautoja haaalavalla.)
      Sitten kun oikein ottaa päähän niin alat vaan lateleen ja keksit uusia yhdistelmiä. lopuksi ei voi kun nauraa itsekkin.
      "missä saatavana olis perhoselle hevoskyydillä villahousut juujärrrrveltä. kyllä se siitä ;-)

    • Anonyymi

      Vauvalle kannattaa kiroilla mahdollisimman paljon. Se kasvattaa vauvasta normaalin ihmisen ja vauva tajua, että kirosanat on ain normaaleja sanoja muiden joukossa, se myös vähentää riskiä, että vauvasta tulee ahdasmielinen uskontohihhulihörhö. Eli kiroile vaan vauvalle niin paljon kuin ehdit :-D

    • Anonyymi

      Kiroilevassa vauvassa on vaaan luonnetta, joten kannattaa jatkaa sen opettamista :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      85
      1377
    2. 105
      1107
    3. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      156
      1040
    4. Onko kaivattusi seksipommi?

      Minun kaivattuni on😅😍
      Ikävä
      65
      987
    5. Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla

      Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä
      Maailman menoa
      448
      911
    6. Salassapito ja kunnan hommat

      Hyryllä alkanut olla ihmeellinen tapa että minä kuulen kunnan tapahtumista kylältä yhden henkilön toimesta. Tiedotusta h
      Hyrynsalmi
      15
      804
    7. Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta

      Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.
      Ikävä
      77
      779
    8. Hyvää yötä kivalle miehelle!

      Samasta kylästä! 😊
      Ikävä
      109
      751
    9. Milloin mies aloitetaan

      Joku kiihkeä romanssi tai vakavampi suhde..? En jaksa enää olla yksin. Sä taidat haluta olla yksin.
      Ikävä
      39
      679
    10. En enää mies ikävöi sinua niin paljon

      Jos nyt vain pysyttelisit pois näköpiiristäni vielä kesän yli näiden useiden kuukausien jatkeeksi, niin luulen että kaik
      Ikävä
      58
      638
    Aihe