Kaikissa SKODIEN ovissa on

vesien poistumista varten reiät molemmissa alakulmissa alimmassa kohdassa, joten ei voi jäädä vettä missään mallissa sisään muuten kuin tukimalla nämä reiät! Mutta miten on nuo toisten autojen vedenkierrot huomioitu? Minun ei ole tullut muihin merkkeihin kurkittua sillä silmällä. Kaikissa kun samalla lailla vesi tulee ja pitäisi mennä ulos. Jos valumavesi estetään, kertyy joka tapauksessa kylmässä maassa erityisesti kondenssivettä. Roskajuttuja ei onneksi omat aivot omaavan tarvitse uskoa!

3

2137

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta,

      Ero onkin siinä, että Ocun ovien alareunassa on tiiviste, joka saattaa estää veden poispääsyn. Oven ollessa suljettuna tiiviste joko tukkii poistumisreiät tai tiivistyy liiaksi oven kynnystä vasten. Kyseessä on suunnitteluvirhe.

      Yleensä muissa autoissa tiiviste ei ole ko. paikassa ja veden poistuminen ovista tapahtuu normaalisti. Voian saa korjattua poistamalla tiivisteestä pala reiän kohdalta tai repimällä koko tiiviste pois, mutta tällöin tuulen suhinat lisääntyvät.

      • tiivistettä

        eikä se peitä reikää! Onko joku saanut "väärän" tiivisteen? Eikä tullut sateen jälkeen vettä ulos avauksen yhteydessä. Jollain voi olla yksilö joka ei ole oikein säädetty.


      • rei'ät

        Jälkiasennuksena on laitettu kynnyslistoja siten, että veden poistuminen normaalisti estyy. Eli ei ole auton vika. Näin oli myös siinä kuuluisassa maanataikappaleessa.

        Älkää asentako kynnyslistoja, tai joss asennatte, niinkatsokaa noiden reikien paikat!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      121
      2553
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1862
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      76
      1050
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1001
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      915
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      884
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      878
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      801
    Aihe