... onko kukaan vielä käyttänyt? Kokemuksia aineesta?
Easu Life
vedenparannusaine
12476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mä en oo käyttänyt/tarvinnut moisia koskaan!
osavedenvaihtojen yhteydessä käyttänyt mitään vedenparannusainetta, joka esim. poistaa vesijohtovedestä vaaralliset yhdisteet ym. ?
Mittautin juomaveden rauta, kloori, ynnä muut kaverillani aikoinaan joka on töissä paikallisessa vesi laitoksella ja teen niin vieläkin, puolen vuoden välein.
Pirkanmaan juomavesi on puhdasta.
Kuulemma Heltzingin ja Turkkuusen alueilla on likaisimmat vedet mutta nekään ei ole juomalelvottomia ja rauta, kloori sekä fosforipitoisuuksiltaan niin vähäisiä ettei kenelläkään neuroottsimmallakaan akvaristilla pitäisi olla huolen häivää jos pitää akvaariossaan ns. seuraakvaario kaloja, veden kovuus saattaa vaihdella varsinkin pohjavesi alueilla joissa talouksissa on omat kaivonsa mutta se on vain hyväksi jos harrastaa hammaskarppeja (platyt, mollit, kultakalat jne.) jotka kuuluukin hoitaa kovemmassa vedessä kuin muut kalat. Sama koskee Malawi akvaarioita.
AKVAARIO HARRASTUSTA
Tön yli,vedenpar.ain. on tarpeettomia.Sano eläinkaup. kun kysyin eikö ilman pärjää.Akvaario on olluy jo 20 v. eikä noita aineita ole ollu vielä kymmenen vuotta sitten.
Muutenhan tuo veden seisottaminenkin on jo taakse jäänyttä akvaristi elämää.
Ei raanavesissä ole enää klooria niin paljon kuin mitä sitä oli vielä seitkyt kaheksankyt luvulla.
Silloin saattoi haistaa kloorin pahimmillaan juomavedestä.
Jos se kloori ei haise, seisottaminen on turhaa!
Vedessä on muutakin(en ryhd. luett,ettei tule mokattua)jonka takia sitä on hyvä seisottaa.
Myös oma kaivon vedessä.Tuo kloori kuuluu kaupunkiin.Noihin aikoihin ainakin Tampereella ja Turussa vesi haisikin kloorille.
100 litraa vettä yön yli osavedenvaihdossa...
Tollaset sata litraa kevyesti.Ei iso homma,jos osa ved. vaihd. menee sata. Sillon sitä ei tarvi tehdä kun 1- 2 krt / v. täys puts harvemmin.ETHÄN vain kerran kuussa noin hurjia määriä lutraa.
Tiedän ihmisiä jotka 100 litrasen putsaa kerran kuussa pohjia myöten . Osa vedenv. on korkeintaan 1/3 vedestä,eli sulla on n. 300 l. Tosi helppohoitonen jo.
Mutta kaikki on muuttunut sitten aikojen jolloin luultiin että vetä täytyy puhdistaa ylen määrin, tai oikeastaan nyky teknologian takia ei enää tarvitse käyttää niin vahvoja mömmöjä veden puhdistamiseen. Tässä rautalanka versio.
Kuika moni oikesti näkee edes vaivaa tehdä tuolla tavalla?
Vähän taas sitä mualaisjäräkkee piähän!
www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=38624&highlight=veden vaihto