Koiranpentu harkinnassa

Terves.
Olen tässä jo jonkun aikaa harkinnut ottavani koirapennun.Olisiko kenelläkään neuvoja asiaan liittyen,kun kerta ensimmäistä omaa koiraa hankin.Mikä rotu olisi sopivin etc. Beaglenpentua olen hiukan miettinyt.Koira tulisi seurakoiraksi.Kovin suuri koira ei tule kysymykseen koska asuntoni ei ole hirvittävän suuri.Olen myös miettinyt miten koiran yksin jättämiseen totuttaminen tulisi hoitaa,olen kuitenkin kokopäivä töissä.
Olisin kiitollinen avusta ja muista kommenteista:)
171633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Me ei kauaa harkittu kun hommattiin beaglen pentu reilu kuukausi sitten, eikä tiedetty pentujen hoidosta mittää siinä vaiheessa. Hyvin on mennyt ja pentu kasvaa hurjaa vauhtia. Syö hyvin ja ulkoilee jo reippaasti, pyytääkin jo pihalle vaikka on vasta kolme kuukautta.

Olen lukenut beaglesta netistä nonkun verran. Se sopii metsästys, näyttely, harrastus ja kotikoiraksi. Parhaimmillaan on kuitenkin metsällä ja kun saa ajaa jänöpupuja tms. Meillä tämä on koti koirana. Beagle on ihana rotu, seurallinen ja sosiaalinen. Se on perso ruualle, söisi vaikka kamelin... Itsepäinenkin kyllä on. Koulutettavissa oleva koira, mutta se oma tahto on hänellä vähän liian luja välillä. Meitin pentu kun ei kuule eikä näe kun saa jotain päähänsä ja riehaantuu vaan entisestään jos komentaa... Mutta pentu on pentu. Emme ole katuneet hetkeäkään tätä ostosta. Ihmiset ovat valittaneet sellasta, että koira karkaa pihasta tai kun pitävät lenkillä vapaana. Beagle kun saa hajun niin sehän menee eikä kuule kutsuja. Meillä on pannassa nimi ja puh.nummero jos sattuu pääsemään karkuun. Emme tosin pidä sitä vapaana varmuuden vuoksi ainakaan vielä.

Tässä vähän jotain, hommatkaa ilmanmuuta pentu, ne on ihania.

Tosta yksin jättämisestä... Me ollaan totutettu tota pikkuhiljaa olemaan yksin ja hyvin on poika pärjännyt. Ensin vaan roskapussin viemisreissuja muutamana päivänä ja sitten pikkuhiljaa jotain kauppareissuja. Nyt on ollut meillä reilu viisi viikkoa ja on ollut yhteen soittoon vain noin kolme tuntia enintään kerrallaan yksin. Mutta olen itse kotosalla sairaslomalla eli tää on luksustilanne koiran kannalta. Toiset jättää pennun heti yksin, en sitä suosittelisi kuitenkaan. Sen pitäisi tutustua ensin omistajaan ja oppia luottamaan mielestäni, ennen kun jättää yksin koko päiväksi. Joku loma vaikka kun sattuisi olemaan niin sillon olis hyvin aikaa totuttaa pentu pikkuhiljaa.

Äänestä
  • Itelläkin tuli kyllä mieleen,että loma olis paras aika koira totuttaa yksikseen olemiseen,silloin kun pystyy olemaan koiran kanssa kotonakin.

    Tiedätkö minkälaista rahallista panosta pennun hankkiminen noin aluksi vaatii?Tarkoitan siis pennun hintaa ja kamppeita joita se aluksi tarvitsee?Oon aika ummikko näissä asioissa:)

    Kovasti kyllä kaipaisin pientä vipeltäjää kotio:)Aina oon ollut niin koirarakas ihminen.

    Voiko Beaglesta muuten kouluttaa "vahtikoiraa" tai siis mitenhän tämän nyt selittäisi..Sillain että se hiukan katsoisi ketä tulee kämppään tai jotain?

    Äänestä

  • Tutta kirjoitti:

    Itelläkin tuli kyllä mieleen,että loma olis paras aika koira totuttaa yksikseen olemiseen,silloin kun pystyy olemaan koiran kanssa kotonakin.

    Tiedätkö minkälaista rahallista panosta pennun hankkiminen noin aluksi vaatii?Tarkoitan siis pennun hintaa ja kamppeita joita se aluksi tarvitsee?Oon aika ummikko näissä asioissa:)

    Kovasti kyllä kaipaisin pientä vipeltäjää kotio:)Aina oon ollut niin koirarakas ihminen.

    Voiko Beaglesta muuten kouluttaa "vahtikoiraa" tai siis mitenhän tämän nyt selittäisi..Sillain että se hiukan katsoisi ketä tulee kämppään tai jotain?

    Me maksettiin tosta 600e.Sitten oli lisäksi noi vermeet 75e yhteensä. Eli siis ihan perustarvikkeet kuten kynsisakset, ruokaa, harja, remmi, leluja, ruoka- ja juomakupit. Noissa hinnoissa kai ne pyörii. Matokuuri ei ollu kallis apteekissa, ja sit rokotuksesta maksettiin 45e ja tehosterokotus kai on saman hintainen kuukauden päästä eli 16 viikkoisena sitten. Pentuhan madotetaan 2, 4, 6, 8, 10 ja 12 viikkoisena, tai kun rokotetaan 12 viikkoisena niin viikko ennen sitä madotus.

    Olen käsittänyt että Beagle päästää sisälle kaikki, oli vieras haluttu tai ei. On sen verran ihmisläheinen ettei jännitä ketään eikä osaa ajatella että jostakin voisi olla harmia. Mutta jos joku tietää että olisi vahtijaksi niin sanokaa ihmeessä. Itselläni on vain tällainen käsitys ja näin olen lukenut. Meitin pentu kyllä häntä heiluen tervehtii kaikki tulijat kotona ja ulkona.

    Äänestä

  • Piipsu kirjoitti:

    Me maksettiin tosta 600e.Sitten oli lisäksi noi vermeet 75e yhteensä. Eli siis ihan perustarvikkeet kuten kynsisakset, ruokaa, harja, remmi, leluja, ruoka- ja juomakupit. Noissa hinnoissa kai ne pyörii. Matokuuri ei ollu kallis apteekissa, ja sit rokotuksesta maksettiin 45e ja tehosterokotus kai on saman hintainen kuukauden päästä eli 16 viikkoisena sitten. Pentuhan madotetaan 2, 4, 6, 8, 10 ja 12 viikkoisena, tai kun rokotetaan 12 viikkoisena niin viikko ennen sitä madotus.

    Olen käsittänyt että Beagle päästää sisälle kaikki, oli vieras haluttu tai ei. On sen verran ihmisläheinen ettei jännitä ketään eikä osaa ajatella että jostakin voisi olla harmia. Mutta jos joku tietää että olisi vahtijaksi niin sanokaa ihmeessä. Itselläni on vain tällainen käsitys ja näin olen lukenut. Meitin pentu kyllä häntä heiluen tervehtii kaikki tulijat kotona ja ulkona.

    Auttoi kyllä asiaa suuresti nämä sun vastaukset:)
    Seurakoiraksi olen pentua kuitenkin ottamassa,ettei sillä nyt oikein ole väliä "vahtiiko" se vai ei ja toisaalta tietenkin parempi ettei vieraita arastele.
    Nyt (viimeistään) alkoi sitten hirvittävä koirakuume:)
    Ehkä mun kotona kohta vilistää pikkuinen Beaglen pentu:]

    Äänestä

  • ...lainata kirjastosta kirjoja.Tiedän kyllä kaiken pentujen hoidosta,mutta silti luen. En tiiä miks, se on vaan niin hauskaa.

    Muuten ihanaa, kun saat pennun.Meille tulee meidän pikkunen lapinkoiramme Kuuma-Kalle isänpäiväksi.

    Kandee kattoo Suomenlapinkoirii.

    SuomenlapinkoiraFan4EVER

    Äänestä

Olen kyllä beaglesta sellaista mieltä että se rotu soveltuu alkuperäiseen käyttötarkoitukseensa ja en suosittele pelkästään kotikoiraksi. Rodulla on takaa-ajoviettiä ja jos se pääsee jonkun perään siellä se sitten menee...

Löytyy paljon muitakin rotuja jotka pitävät kotielämästä.

Tuosta asunnon koosta en olisi suuresti huolissani sillä ei se koira sisällä mellasta vaan sitä varten se viedään ulos.

Minun vinkkini on se että ota nyt kunnolla selvää eri roduista ennen kuin päädyt yhteen. Jos tarkoituksesi on ottaa vain seurakoira niin älä ota koiraa joka vaatii paljonkin aktiviteettia. Mielestäni novascotiannoutaja on hyvä esimerkki suloisesta pakkauksesta mutta samalla koirasta joka on nimenomaan harrastuskoira.

Eli maltti on valttia.

Äänestä
  • Kyllä varmasti harkitsen ennekuin koiran otan.Koiranpennun hankinta on kuitenkin aika suuri asia minulle ja uuteen perheenjäseneen tulee sitoutua kunnolla.

    Kuten mainitsin pennun hankinta on vielä harkinta asteella.Tällähetkellä kuitenkin vasta kyselen asioista ja katselen sopivaa rotua.

    Äänestä

Mieti vielä, otatko beaglen seurakoiraksi. Tuossa linkki beagle järjestön sivuiille. Alla oleva teksti löytyy järjestön sivuilta.

http://www.beaglejarjesto.fi/info/kehys_info.htm


"Entä jos joku haluaa pitää beagleä pelkästään kotikoirana?
Emme voi tosiaankaan suositella beagleä seurakoiraksi. Vaikka beagle on miellyttävä koira, kenenkään ei pidä kuvitella, että sarjakuva-Ressu olisi beaglen enempää kuin Aku Ankka on ankan perikuva. Haittapuolia ovat ainakin:

* Beagle ei saa tyydytetyksi aktiivisen toiminnan tarvettaan. Se purkautuu sitten tavalla, joka antaa aihetta omistajan moitteisiin. Taikka koira pyrkii karkailemaan - hyvin yleinen valitusten aihe.
* Omistaja ei koskaan näe beaglensä oikeaa luonnetta, sen osoittamaa riemua ja intoa, kun päästään jälleen metsälle.
* Koira jää jalostuksen, rodun kehittämisen, ulkopuolelle, koska olennainen osa sen rodunomaisesta luonteesta, tieto sen metsästysominaisuuksista, jää tavoittamattomiin. Samoin jää kenties saamatta tietoa myös sen vanhempien kyvystä periyttää samoja ominaisuuksia. Seurakoirana beagle menee siten hukkaan. On kymmenittäin seurakoiriksi monessa suhteessa sopivampia koirarotuja."

Äänestä

Ei käyttökoiraa kotikoiraksi. On paljon muitakin rotuja jotka eivät ole niin aktiivisia.
Valitettavasti sellaisen saa kotikoiraksi koska kasvattajia löytyy jotka antavat minkä koiran vain mille omistajalle vain.

Haluat varmaan kuitenkin koiran joka ei vapaaksi päästessään ihan heti kirmaise ties minne.Beagle kun tuppaa karkailemaan ;)

Onnea pennun harkintaan.

Yleisenä vinkkinä voin sanoa tuon huolellisen rodun valinnan jälkeen että tarkista vanhempien terveys, mielellään myös tutustu vanhempiin, hae pentu aina kasvattajalta jotta näet että se on varmasti hyvistä oloista...

Äänestä
  • Kotikoiraksi kun sesse tulisi niin olisiko kenelläkään sitten ideoita mikä rotu olisi "ihanteellinen"?Siis eihän se koira siellä sisällä kokopäivää olisi ja ulkoiltaisiinkin mahdollisimman paljon,mutta metsälle tuskin lähden pupuja jahtaamaan.Beagle ei sittenkään taida olla sopiva rotu minulle.

    Pieni tai keskikokoinen koira on kuitenkin ollut mielessä.Olen vasta suunnittelu asteella asiani kanssa joten saattaa mennä kauankin ennen kuin pennun hankkimisesta lopullisesti päätän.En halua hätiköidä tai tehdä huonoa valintaa minun tai koiran kannalta.

    Äänestä

  • Tutta kirjoitti:

    Kotikoiraksi kun sesse tulisi niin olisiko kenelläkään sitten ideoita mikä rotu olisi "ihanteellinen"?Siis eihän se koira siellä sisällä kokopäivää olisi ja ulkoiltaisiinkin mahdollisimman paljon,mutta metsälle tuskin lähden pupuja jahtaamaan.Beagle ei sittenkään taida olla sopiva rotu minulle.

    Pieni tai keskikokoinen koira on kuitenkin ollut mielessä.Olen vasta suunnittelu asteella asiani kanssa joten saattaa mennä kauankin ennen kuin pennun hankkimisesta lopullisesti päätän.En halua hätiköidä tai tehdä huonoa valintaa minun tai koiran kannalta.

    hei!
    mites olisi tiibetinspanieli? viime kuun Koiramme-lehdessä oli niistä artikkeli ja lisätietoa löyryy netistä Suomen tiibetinspanielit ry:n sivuilta. tipsut on pieniä koiria jotka sopii tosi hyvin ensimmäisiksi koiriksi. rauhallisia seurakoiria (paitsi että pennut on pentuja =) söpöjä häslääjiä) hinnat pyörii siinä 800e kieppeillä eli ei niin kalliita ku muut pienet koirat. ostettiin oma tipsumme 3 kk sitten ja tosi hyvin on sujunut. neiti on rauhallinen ja kiltti, sisäsiistikin jo (siis nyt 5 kk). eivät ole hirmuisen raisuja ja muutenkaan ylivilkkaita (siis eivät tarvitse koko ajan tekemistä ettei hajota kämppää) ja oppii aika hyvin yksinolon jalon taidon. Turkki on myös helppohoitoinen, ei trimmausta, harjaus kerran viikossa riittää.
    rotu on yksi maailman vanhimpia koirarotuja.
    todella söpöjä ja pentuja suorastaa supersöpöjä =)

    toinen hyvä vaihtoehto voisi olla norrwichin terrieri. myös pieni ja siitä ei pitäisi lähteä karvaa. helpoimpia terrieri rotuja (mutta ei kuitenkaan mikään spanieli =)). en ole omistanu mutta paljon hyvää oon tästä rodusta kuullu ja itselläni harkinnassa jos toisen koiran joskus ottaisin.

    mutta toi tipsu voisi olla tosi hyvä rotu sulle jos ei kokemusta koirista. sen kanssa pärjää vaikka ei ole vielä kokemusta. et varmasti katuisi. Itse olemme mieheni kanssa enemmän kuin tyytyväisiä. kannattaa ottaa yhteyttä useisiin kasvattajiin kun alkaa pentua kyselee =)

    Äänestä

  • bubutsi kirjoitti:

    hei!
    mites olisi tiibetinspanieli? viime kuun Koiramme-lehdessä oli niistä artikkeli ja lisätietoa löyryy netistä Suomen tiibetinspanielit ry:n sivuilta. tipsut on pieniä koiria jotka sopii tosi hyvin ensimmäisiksi koiriksi. rauhallisia seurakoiria (paitsi että pennut on pentuja =) söpöjä häslääjiä) hinnat pyörii siinä 800e kieppeillä eli ei niin kalliita ku muut pienet koirat. ostettiin oma tipsumme 3 kk sitten ja tosi hyvin on sujunut. neiti on rauhallinen ja kiltti, sisäsiistikin jo (siis nyt 5 kk). eivät ole hirmuisen raisuja ja muutenkaan ylivilkkaita (siis eivät tarvitse koko ajan tekemistä ettei hajota kämppää) ja oppii aika hyvin yksinolon jalon taidon. Turkki on myös helppohoitoinen, ei trimmausta, harjaus kerran viikossa riittää.
    rotu on yksi maailman vanhimpia koirarotuja.
    todella söpöjä ja pentuja suorastaa supersöpöjä =)

    toinen hyvä vaihtoehto voisi olla norrwichin terrieri. myös pieni ja siitä ei pitäisi lähteä karvaa. helpoimpia terrieri rotuja (mutta ei kuitenkaan mikään spanieli =)). en ole omistanu mutta paljon hyvää oon tästä rodusta kuullu ja itselläni harkinnassa jos toisen koiran joskus ottaisin.

    mutta toi tipsu voisi olla tosi hyvä rotu sulle jos ei kokemusta koirista. sen kanssa pärjää vaikka ei ole vielä kokemusta. et varmasti katuisi. Itse olemme mieheni kanssa enemmän kuin tyytyväisiä. kannattaa ottaa yhteyttä useisiin kasvattajiin kun alkaa pentua kyselee =)

    Kävin hiukan selailemassa netissä näitä mainitsemianne koirarotuja.Ihastuin ehdottomasti tähän Norwichinterrieriin!Oli niin suloisen näköinen otus kun olla ja voi.Jotenkin tuli myös lapsuuteni hauva niistä mieleen vaikka rotu olikin täysin eri.
    Sanoit,ettei Norwichinterrieristä irtoa karvaa,onko näin?Löysin muutaman kennelin kotisivutkin,joissa oli Norwichinterriereistä tietoa.
    Tietääkö kukaan,että missä paikkakunnilla on näiden hauvojen kasvattajia?Asun itse Oulussa ja olisi tietenkin mukavaa ettei kaukana olisi.Mutta ei sillä nyt välttämättä niin väliä ole mistä päin.
    Alan nyt kyllä kunnolla ottamaan asioista selvää ja harkitsemaan pennun ottoa.Monta vuotta olen jo vain haaveillut,että "sitten joskus.",nyt asia alkaa olla kuitenkin lähempänä kuin varmaan ikinä:)

    Äänestä

  • Tutta kirjoitti:

    Kävin hiukan selailemassa netissä näitä mainitsemianne koirarotuja.Ihastuin ehdottomasti tähän Norwichinterrieriin!Oli niin suloisen näköinen otus kun olla ja voi.Jotenkin tuli myös lapsuuteni hauva niistä mieleen vaikka rotu olikin täysin eri.
    Sanoit,ettei Norwichinterrieristä irtoa karvaa,onko näin?Löysin muutaman kennelin kotisivutkin,joissa oli Norwichinterriereistä tietoa.
    Tietääkö kukaan,että missä paikkakunnilla on näiden hauvojen kasvattajia?Asun itse Oulussa ja olisi tietenkin mukavaa ettei kaukana olisi.Mutta ei sillä nyt välttämättä niin väliä ole mistä päin.
    Alan nyt kyllä kunnolla ottamaan asioista selvää ja harkitsemaan pennun ottoa.Monta vuotta olen jo vain haaveillut,että "sitten joskus.",nyt asia alkaa olla kuitenkin lähempänä kuin varmaan ikinä:)

    Lisätietoa norwichin- ja norfolkinterriereistä löydät rotuyhdistyksen nettisivuilta. Sieltä löydät myös rotuyhdistyksen kriteerit täyttävät kasvattajat. Nämä molemmat läheiset rodut, jotka erosivat erilleen vasta 1964 ovat niin sanotusti trimmattavia, eli karvanvaihto ei tapahdu itsestään vaan vanha karva nypitään pois, siksi niistä lähtee vähän karvaa. Onnea etsinnässä:)

    Äänestä

  • pamitzin kirjoitti:

    Lisätietoa norwichin- ja norfolkinterriereistä löydät rotuyhdistyksen nettisivuilta. Sieltä löydät myös rotuyhdistyksen kriteerit täyttävät kasvattajat. Nämä molemmat läheiset rodut, jotka erosivat erilleen vasta 1964 ovat niin sanotusti trimmattavia, eli karvanvaihto ei tapahdu itsestään vaan vanha karva nypitään pois, siksi niistä lähtee vähän karvaa. Onnea etsinnässä:)

    Oikeastaan löysinkin nuo sivut jo,mutta jotenkin vain en oikein saanut niistä mitään vielä irti.Ehkä pitää kokeilla vähemmän väsyneenä:)

    Kiitos kuitenkin vinkistä.

    Äänestä

  • Tutta kirjoitti:

    Kävin hiukan selailemassa netissä näitä mainitsemianne koirarotuja.Ihastuin ehdottomasti tähän Norwichinterrieriin!Oli niin suloisen näköinen otus kun olla ja voi.Jotenkin tuli myös lapsuuteni hauva niistä mieleen vaikka rotu olikin täysin eri.
    Sanoit,ettei Norwichinterrieristä irtoa karvaa,onko näin?Löysin muutaman kennelin kotisivutkin,joissa oli Norwichinterriereistä tietoa.
    Tietääkö kukaan,että missä paikkakunnilla on näiden hauvojen kasvattajia?Asun itse Oulussa ja olisi tietenkin mukavaa ettei kaukana olisi.Mutta ei sillä nyt välttämättä niin väliä ole mistä päin.
    Alan nyt kyllä kunnolla ottamaan asioista selvää ja harkitsemaan pennun ottoa.Monta vuotta olen jo vain haaveillut,että "sitten joskus.",nyt asia alkaa olla kuitenkin lähempänä kuin varmaan ikinä:)

    mustakin noi on niin ihania =)
    todellakin hyvä että mietit rotua tarkkaan. kannattaa miettiä haluatko kotiin energisen koiran jonka kanssa joudut tekemään enemmän töitä vaikko jonkun ns. rauhallisemman rodun. älä siis mieti ainoastaan koiran ulkonäköä (jos se hajottaa paikkoja ja kusee sängylle niin se söpö ulkonäkö ei sillon paljon lohduta =))
    kun oot rodun valinnu, kannattaa olla yhteydessä useisiin kasvattajiin. vertailla hintoja yms. ja myös lopullisen pennun valinnassa kannattaa olla tarkka. eka koiraksi ei kannata valita pentueen dominoivinta pentua. kannattaa myös miettiä haluaako tyttö vaikko poikakoiran. lisäksi rahaa kannattaa säästää koiran hinnan lisäksi myös koiran lääkärikuluihin. (esim. itselläni on oma erillinen koiratili jossa on aina n. 300-400euroa)
    jos päädyt norwichinterrieriin, kannattaa kysyä noiden trimmaajien hintoja (kasvattaja yleensä suosittelee hyvää trimmaajaa).

    Äänestä

cavalier kingcharlesinspanieli oli toinen vaihtoehto mitä me mietittiin, nekin on hurjan suloisia ja todella suosittu rotu. Käy hakusanalla hakemassa tietoa vaikka googlesta. koirat.com on ihan hyvä sivusto jossa on tietoa eri roduista ja kennelliitto hakusanalla löytyy kanssa jotain.

Tutustu toki rauhassa äläkä tee hätiköityjä päätöksiä. Koirahan on sinulle tulossa niin sen pitää olla sinulle sopiva ja sellainen että itse tykkäät ja pärjäät sen kanssa.

Päätöksen tehtyäsi toivottelen onnea pennun kanssa ja olen varma että pärjäät. Sanoit, että et juuri pennun hoidosta tiedä mitään. Emmehän mekään tienneet kun hankimme beaglen mutta hyvin ollaan pärjätty. Hyvää syksyn jatkoa!

Äänestä

Toimit hienosti, kun otat asioista näin perusteellisesti selvää. Luin kyllä kaikki kirjoituksesi, vaikka kirjoittelenkin sinulle takaisin tähän ensimmäiseen juttuusi.Ensimmäiseksi tuli mieleeni Glen of Imaalin terrieri. Metsästyskoiraa en sinuna ottaisi. Mikäli koira olisi muuten vaan kaveri metsässä kulkemisessa, niin sitten mittelspitz, koska se seuraa omistajaansa myös irti ollessaan eikä häviä riistan perään. Kurre kyllä saa pistellä puunrunkoa ylös ja koiran sanallisen saattoavun kannustamana. Mitteli myös vahtii, jos kutsumattomia vieraita liikkuu lähistöllä. Molempien rotujen kennelien kotisivuilta löydät lisätietoa esi. Marfidal ja Damirazin. Satsaa hyvään ja terveeseen koiraan, niin teillä on kivaa yhdessä:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tutta kirjoitti:

Terves.
Olen tässä jo jonkun aikaa harkinnut ottavani koirapennun.Olisiko kenelläkään neuvoja asiaan liittyen,kun kerta ensimmäistä omaa koiraa hankin.Mikä rotu olisi sopivin etc. Beaglenpentua olen hiukan miettinyt.Koira tulisi seurakoiraksi.Kovin suuri koira ei tule kysymykseen koska asuntoni ei ole hirvittävän suuri.Olen myös miettinyt miten koiran yksin jättämiseen totuttaminen tulisi hoitaa,olen kuitenkin kokopäivä töissä.
Olisin kiitollinen avusta ja muista kommenteista:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu