Suvaitsevaisuus

kertausharjoitus

Tässä pieni tapahtuma Pohjois Intiasta.

Eräänä kauniina Himalayan talvipäivänä, naapuriini muutti iäkäs lesbo pariskunta. He olivat alunperin Saksasta ja olivat monien mutkien ja maiden kautta päätyneet asumaan Intiaan 10 vuotta aikaisemmin. He olivat Sai Baba ashramasta jostain etelä Intiasta.

Toinen näistä vanhoista leideistä sairasti syöpää, ja Sai Baba oli neuvonut häntä kuolemaan pohjoisessa. Viikkoja kului ja leidit valmistautuivat tulevaan kuolemaan, viettämällä luxus aikaa kahdestaan. Välillä kutsuivat minua katsomaan Sai Baban kuvia ja rasiasta nousevaa tuhkaa.

Sitten eräänä täysikuun yönä hän nukkui pois. Illalla olimme vielä katsoneet hänen tanssi esitystään. Joten kaikki olivat tyytyväisiä, että hänellä oli ollut onnellinen viimeinen ilta.

Hautaamis seremoniat tuottivat sitten pieniä ongelmia, ja paljon hälyä intialaisittain. Naisen viimeinen toive oli ollut, että hänet haudattaisiin kirkkomaahan.

Hän oli kuitenkin eronnut kirkosta jo nuorena, ja paikallinen kirkkoherra kieltäytyi hautaamasta häntä sen perusteella. Pitkien keskusteluiden ja anelemisen jälkeen kirkkoherra suostui siihen,että nainen voitaisiin pitää muistotilaisuus kirkossa ja että hänet saisi haudata kirkkomaalle, koska se oli vainajan viimeinen toive.

Arkun tekeminen ja haudan kaivamisen järjestely oli myös ongelmallista. Hindut eivät sellaiseen suostu, ja se on yleensä muslimien työsarkaa, mutta tällä hetkellä oli Ramadan, ja kukaan ei halunnut asiaa toimittaa.

Jostakin kuitenkin löytyi muslimi, joka tarvitsi rahaa, ja näin ollen suostui kyhäämään laudanpätkistä laatikon hautaamista varten.

Arkun kuljettaminen kirkkomaalle oli seuraava kysymys. Ei sopinut aasin selkään, eikä mahtunut taksiin. Paikallisesta sairaalasta saimme lainaksi ambulanssin kuljetusta varten.

Kirkkoherra itse ei ollut paikalla siunaustilaisuudessa, aluksi siellä oli vain kirkon penkeillä istuvat länsimaiset ihmiset jotka oli kerätty ja kiristetty mukaan ajatuksella, että jos et tule, niin annamme länsimaisista huonon kuvan.

Olimme istuneet siellä kiusallisissa olotiloissa jo aika kauan, sitten sisään käveli valkoiseen kaapuun pukeutunut musta mies afrotukkineen ja valkoiset lenkkarit jalassa. En tiedä oliko se Sai Baba, mutta ainakin hyvin valittu kaksoisolento, ehkä vainajaa miellyttämään.

Kaikki halukkaat saivat lukea raamatusta pätkän.
Lopuksi kannoimme yhdessä arkun hautausmaalle jo melko hilpeinä. Vainajan tyttöystävä sanoi että nämä ovat sellaiset hautajaiset että vainaja olisi itse tykännyt niistä. Vesisateessa ja kurassa liukastellen kannoimme arkkua kohti kuoppaa.

Kirkkomaan ulkopuolella seisoi joukko hiljaisia sinivalkoisiin pukeutuneita nunnia, jotka uteliaina seurasivat puuhiamme.

Kuopan reunalle päästyämme löytyi uusi pulma, kuoppa oli nimittäin n. 50cm syvä. Kaivaja ei kai mielestään ollut saanut tarpeeksi rahaa..Joku juoksi kirkkoon etsimään lapiota, ja onneksi sellainen löytyi.

Hieman lisää kaivamalla saimme kömpelön lauta-arkun mahtumaan sinne ja rakensimme mullasta kummun peittämään sitä.

Joskus myöhemmin kun Ramadan oli ohi, hauta kaivettiin syvemmäksi että arkku mahtui sinne kunnolla.

Tämä oli pieni tarina suvaitsevaisuudesta, kuinka asiat kuitenkin järjestyvät, jos ihmiset kunnioittavat toisiaan.

Nälvimisellä ja sormella osoittelulla ei saavuteta mitään.

2

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • handek.1

      Kertomuksesi on niitä joita itsekukin on saattanut kokea. Kuten Sinä olet varmaankin maailmaa paljonkin nähnyt. Mitä mieltä olet maailman kaikkeudesta? Kaikilla meillä kuitenkin on sama Jumala. Kolmetoistamiljardia valovuotta minkä me onnettomat olemme saavuttaneet tuolla Hublen luotaimella ei ole itikan pissin vertaa kaikkeudessa. Vertaan aina sitä kun tuo auringon valo tulee meille noin kahdeksan minuuttia. Kaikki on niin suhteellista tai ei ole. Siksipä olenkin aina viettänyt lomani tuolla korvessa vesien äärellä. Suvaitakseni muita ja ollakseni toisille suvaitsevainen. Olen kaikkea tätä yrittänyt kanssaihmisiä kohtaan, mutta tässäpä noita yksin mietiskelen.

    • ....iso D

      ....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      175
      2968
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2566
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1773
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      1452
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1151
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe