pitäisi asentaa lampulle, johon on 3 katkaisinta,
ja haluaisin laittaa kaksi hiimenintä ja yhden tavallisen katkaisimen. Toimiiko tämä, ja jos, niin miten??
ja haluaisin laittaa kaksi hiimenintä ja yhden tavallisen katkaisimen. Toimiiko tämä, ja jos, niin miten??
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kolmesta katkaisijasta kaksi on vaihtokytkimiä(6) ja yksi on ristikytkin(7).Jollakin valmistajalla on muistaakseni himmennin vaihtotoiminnolla eli sen voi vaihtaa vaihtokytkimen tilalle.
sen tietää mikä kytkin on mikiäkin?
Miksi kaksi himmennintä?????
kerroksissa voi säädellä valoja.
Esim. 6-kytkin, 7-kytkin ja himmennin vaihtotoiminnolla. Vaihtotoiminnolla olevasta himmentimestä viedään johdin suoraan kuormaan, jos laitat ko. systeemin. Himmennin on siis "viimeisenä" kytkimien ketjussa ennen valaisinta. Katso kytkentäohjeita, niin ehkä selviää: http://www.elko.fi/elko_fin/userhtml/docs/COM/Bruksanv3754_1.pdf
Jos haluat kaikista kolmesta paikasta ohjata himmennintä, sekin onnistuu. Silloin homma hoidetaan painonapeilla ja himmennin laitetaan vaikkapa keskukseen.
Jos johdotus ei siihen riitä, on olemassa kojerasiaan laitettavia himmentimiä, joita pystyy ohjata muilla painonapeilla. Ainakin saksalaisilta valmistajilta löytyy näitä.