Onko kokemuksia, ilmeisesti aika suosittu hotelli suomalaisten keskuudessa. Minkälaisia ravintolat ja baarit hotellissa ovat. Onko hintataso kovempi kun kaupungilla? Mitä maksaa esimerkiksi olut tai päivällinen?
Hotelli Moskova
7
1908
Vastaukset
- PekkoOriginal
...suomalaisten keskuudessa jo Leonid Breshnevin ajoista lähtiten !
Hotellin loppumattoman pitkissä käytävissä on vieläkin pilkahdus sosialistista realismia (mitä se nyt sitten olikaan)....
Moskova on hyvä paikka vain ja ainoastaan asumiseen. Nevskiltä löydät muutaman sadan metrin säteeltä paljon hyvä ja huomattavasti halvempia syöttö- ja juottoloita kuin hotlasta. Hotlan ravintolaa Suola ja Pippuri ovat kyllä kehuneet ihan ok pihvipaikaksi. Tieto on vuosia vanha,mikä lienee nykyinen tilanne? - ppietari
Siellä on iso remontti menossa. Iltaelämää ei ole ja hinnat korkeahkot. Aulasta sai ainakin joku viikko sitten todella kauniita neitoja mukaan halutessan. Jos otat huoneen niin pyydä uudelta puolelta. Niihin on asennettu murtohälyttimet jotka hälyttävät suoraan alakerran vastaanottoon. Vierestä lähtee metro. Päivällinen oli muistaakseni 350 ruplaa ja se oli seisovasta pöydästä. Votkaa ja likööriä sai myös tähän rahaan. Ruoka oli suomalaisittain keskinkertaista. Hotellin takana on kaksi ruokakauppaa josta saa votkaa ja kaljaa ym. halvemmalla huoneeseen. Matkamuistomyymälöitä on kerroksissa mutta samat tavarat saat keskustasta ainakin puolet halvemmalla. Riippuu kuinka sitkeä tinkaaja olet. Hanurinsoittaja maksoi paarissa 40€ 5 min. Soitti humalaisille suomalaisille säkkijärven polkkaa. Hjyva ammatti.
- Syöppö&juoppo
baltika seiskaa?Ja montakohan ruupelia tuo maksannee?Pakko saaha baltikaa.
- ...
Koska en ennen ole pietarissa vieraillut kysyisin myös mikä paikallinen hintataso noin muuten on. Netissä arviot vaihtelevat hyvinkin paljon, mitä esim tuoppi olutta tai pihvi, pizza tms. maksaa keskivertopaikassa, ei siis missään uusrikkaiden luxusravintolassa. Entäpä kaupassa?
- pppietari
... kirjoitti:
Koska en ennen ole pietarissa vieraillut kysyisin myös mikä paikallinen hintataso noin muuten on. Netissä arviot vaihtelevat hyvinkin paljon, mitä esim tuoppi olutta tai pihvi, pizza tms. maksaa keskivertopaikassa, ei siis missään uusrikkaiden luxusravintolassa. Entäpä kaupassa?
Pääkadun varrella on tietysti pääkadun hinnat niin kuin muuallakin. Hintataso ei ole kovin edullinen verrattuna esim. bulgariaan. Paikka on kuitenkin näkemisen arvoinen erityisesti historiansa vuoksi. Rellestämään en sinne lähtisi hinnan takia. Hinnat venäjällä vaikuttavat olevan vähän mitä sattuu ja mitä kehtaa pyytää. On todella hyviä ja huokeita paikkoja ja toisin päin. Tämä on sellainen asia jonka tietävät vain todelliset venäjäfanit tai jos sinulla on joku tuttu venäläinen. Kaupasta saa halvalla mahan täyteen. Siellä on paljon lämpimiäkin herkkuja. Ei tarvitse nälkää nähdä. Oikeastaan kaupasta ostaa vähän liikaakin kun tekee mieli maistaa kaikkea.
paras pihvi annos 450 rub,hennesy 4cl 500 rub.
joten semmoista.jos on vähissä varoissa niin nakkikioskille tai leipää kaupasta!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 666431
- 715868
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1365165- 624055
- 143915
- 383329
- 733138
- 683001
- 822761
- 492047