406 2.0hdi -00 abs merkkivalo

Osaako joku neuvoa ,mikä on kun näyttöön ilmestyi teksti Abs Failure.
Mittasin anturit ,kaikki ok ( 1,65 ohmia anturi)
putsasin liittimet ei vaikutusta.
Voisiko absin kehälle mennä niin paljon likaa ettei siihen tule ns.magneettivastusta.
Kertokaapa,kiitos.
4775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

eli, käsijarrun jousi irronnut, ja se mennyt ABS-anturin väliin.

Ota taka jarrulevyt pois, nehän lähtee helposti, vain jarrupalat pois, sitten rummun reiästä käsijarrun kenkiä edemmäs, sitten onkin siinä laikka pois otettavaksi. Ei tarvitse alkaa ottamaan pois hankalia jarruputkia, eikä liukutappia, kuten etupäässä pitää tehdä, tai siellähän erisysteemi.

Onko kengien poikittais jouset paikoillaan. Mikäli ei tappi tullut läpi kilven reiästä, ja jousi/tappi kiilautunut anturin väliin. Varovasti pois, ja edelleen varovasti paikoillaan vain anturin oikaisu suunilleen vain(muutoin katkeaa), ei kestä valurautainen anturinpää jyrkkää oikaisua. Suunnilleen vain linjaansa, toimii kyllä, jos on toimiakseen.

Jos näin oli, korjaus, ettei enään toistu helppo, ilman kilpien vaihtoa(jos nyt muutoin vielä hyvät) Tarvikeliikkeista uudet tapit ja jousetkin tarvittaessa, ja niihin lukitus prikat, ne normaalit. Eli laitetaankin tapit toisinpäin, isoprikka auton altapäin kilpeä vasten. Kestää sitten näiltäosin seuraavat 10v.

Propleema ollut, kun kenkien jousien tapin kohta kilven reiästä vähän ruostuu, ja menee tappi läpi sitten, ja menevät ABS-anturiin kiinni, jopa vääntäen anturin päätä.


Työnä vielä helppo, jos näin on, jouset ja tapit ei maksa kuin muutaman euron.

Takajarrun satulan liukutappiin suihkevaseliiniä,(jos jumittaa) sitä lirua. Vähän nätisti tongilla nostaa suojakumia, ja pilliä suihkepullosta erisuunnista, ja edestaas painelua muutama kerta. Suihkepullossa lukee jotain : Synteettinen vaseliini, lämmönkesto n. 200 astetta pakkaskesto n.-35

Äänestä
  • Molemmille SUURI KIITOS neuvoista,täytyy alkaa viikonloppuna autoon käsiksi.

    Äänestä

  • Ya puhuu asiaa. Itselläni oli takarenkaan anturi mennyt jo poikki. Uusi anturi maksaa aika paljon joten kokeilin korjata itse ja sehän onnistui.Anturiin porasin katkenneen nokan halkaisiaisen reiän syvyydeltään n. 3mm. sitten liimasin katkenneen anturin pään tähän koloon. Anturi hieman lyhenee mutta on toiminut ainakin puolivuotta.

    Äänestä

syksyisin oirehtii. Vikailmoitus häipyy kuitenkin jonnekin itsestään seuraavan käynnistyksen jälkeen. Jokunen viikko sitten auto oli takapään jarruremontissa, mm. kilpi vaihdettiin. Ja silti taas eräänä kylmänä aamuna varoitus pelmahti. En enää reagoi siihen muuten kuin painan näytöstä pois varoitustekstin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Osaako joku neuvoa ,mikä on kun näyttöön ilmestyi teksti Abs Failure.
Mittasin anturit ,kaikki ok ( 1,65 ohmia anturi)
putsasin liittimet ei vaikutusta.
Voisiko absin kehälle mennä niin paljon likaa ettei siihen tule ns.magneettivastusta.
Kertokaapa,kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu