kärpässienet

sieniesteetikko

Sanokaapa, miksi ihmiset potkivat sienet nurin. Kärpässienistä ei ehkä saa sienikastiketta, mutta silmänruokaa kyllä. Harmittaa, ettei niiden anneta olla rauhassa.

14

1805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aprikoida

      Kenties toveri sienestäjä ei halua kyseistä kenenkään(kokemattoman) koriin?

      • sieniesteetikko

        Punainen kärpässieni on helpoimmin tunnistettava sieni. Jos ei sitä tunnista, niin on parempi olla keräämättä mitään muitakaan sieniä.


      • Havainto:

        Lapset tykkää potkia niitä.


    • Unto Kuutamo

      En ymmärrä heitä. Kärpässienet kuivattuna ovat mainiota piipussa poltettavaa ja myös sienten liotusvesi aiheuttaa sekin kivoja hallusinaatioita ja aistiharhoja.

      • noin?

        pikemminkin oksentelua, huimausta, vatsan vääntelyä..tekstattu on..


      • 4566ytu
        noin? kirjoitti:

        pikemminkin oksentelua, huimausta, vatsan vääntelyä..tekstattu on..

        Kuivattuna lievemmät haittavaikutukset. Suurin osa skeidasta lähtee jos annat olla uunissa muutaman tunnin :) Tietysti jos on herkkä vatsa niin ei se välttämättä hernekeittoakaan kestä..


      • Sienen liottaja
        noin? kirjoitti:

        pikemminkin oksentelua, huimausta, vatsan vääntelyä..tekstattu on..

        Vaikutus riippuu sienen määrästä ja yleensä paino mitataan kuivatetusta sienestä.
        Kärpäs sienihän on tunnettu huumaustarkoitukseen käytettynä.
        Maassamme kasvaa muutamia muitakin sieniä, joilla on huumaava vaikutuksia.
        Koskaan ei tule kerätä sieniä, joita ei tunnista, voi henki lähteä.


    • just niin

      Eniten minua harmittaa kun näkee jonkun tulleen poimimaan kanttarelleja, ottanut niistä osan talteen ja huonolla poiminnallaan irrottanut suuren osan pienistä, jotka on jättänyt sinne.

      Sitten sama tyyppi on ilmeisesti luullut vaaleita orakkaita joksikin sieneksi, on ottanut niitä maasta ja käännellyt, ei yhtä tai kahta, vaan kymmeniä samassa metsässä. Sama myös muutamille tateille.

      Ymmärrän jos on antipatioita kärpässieniä kohtaan mutten sitä, että pitää herkullisimpia sieniä tuhota vain siksi ettei ymmärrä niiden olevan syötäviä.

    • Anonyymi

      En oo sieni ihmisiä. Lapsena ja nuorena niitä iliman muuta potkittiin nurin. Nykyäänkin tulee potkastua eteen sattuvat sienet, jos niitä syksyllä vaikkapa jahtireissulla näkee. Niin kärpässienet, tatit kuin kaikki muutkin lajit.

      • Anonyymi

        Sienet ovat lehmiä ja ylioppilaita varten. Tosi uros harrastaa ainoastaan jalkasientä.


      • Anonyymi

        Mä kans potkin kaikki sienet nurin. Tatit lentää joskus komeessa kaaressa palasina.


    • Anonyymi

      Monta kertaa tulee eteen hyviä sienipaikkoja. Kantarelleistä tulee muusia kontioiden alla. Tatit lentää kaaressa kun niitä potkii. Isommat tatit hajoo palasiks ja lentää kaaressa kun niitä potkasee. en tunne ruoka ja myrkkysieniä. mutta mitä välii. Potkin kaikki nurin kun syksysin tulee jahtireissuilla metsissä. Hauskaa hommaa :D:D:D

      • Anonyymi

        Sienet päreiks. Kunnon sienisalaattii kontioiilla muussattuna!
        Jess, kunnon meininki!!! 👍


      • Anonyymi

        En tunne sieniä enkä syö niitä
        Meikä potkii kaikki sienet, mitä eteen tulee.
        Pientä hupii😆😆


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2242
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1616
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1393
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      119
      1005
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      704
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      690
    Aihe