Sanokaapa, miksi ihmiset potkivat sienet nurin. Kärpässienistä ei ehkä saa sienikastiketta, mutta silmänruokaa kyllä. Harmittaa, ettei niiden anneta olla rauhassa.
kärpässienet
14
1705
Vastaukset
- aprikoida
Kenties toveri sienestäjä ei halua kyseistä kenenkään(kokemattoman) koriin?
- sieniesteetikko
Punainen kärpässieni on helpoimmin tunnistettava sieni. Jos ei sitä tunnista, niin on parempi olla keräämättä mitään muitakaan sieniä.
- Havainto:
Lapset tykkää potkia niitä.
- Unto Kuutamo
En ymmärrä heitä. Kärpässienet kuivattuna ovat mainiota piipussa poltettavaa ja myös sienten liotusvesi aiheuttaa sekin kivoja hallusinaatioita ja aistiharhoja.
- noin?
pikemminkin oksentelua, huimausta, vatsan vääntelyä..tekstattu on..
- 4566ytu
noin? kirjoitti:
pikemminkin oksentelua, huimausta, vatsan vääntelyä..tekstattu on..
Kuivattuna lievemmät haittavaikutukset. Suurin osa skeidasta lähtee jos annat olla uunissa muutaman tunnin :) Tietysti jos on herkkä vatsa niin ei se välttämättä hernekeittoakaan kestä..
- Sienen liottaja
noin? kirjoitti:
pikemminkin oksentelua, huimausta, vatsan vääntelyä..tekstattu on..
Vaikutus riippuu sienen määrästä ja yleensä paino mitataan kuivatetusta sienestä.
Kärpäs sienihän on tunnettu huumaustarkoitukseen käytettynä.
Maassamme kasvaa muutamia muitakin sieniä, joilla on huumaava vaikutuksia.
Koskaan ei tule kerätä sieniä, joita ei tunnista, voi henki lähteä.
- just niin
Eniten minua harmittaa kun näkee jonkun tulleen poimimaan kanttarelleja, ottanut niistä osan talteen ja huonolla poiminnallaan irrottanut suuren osan pienistä, jotka on jättänyt sinne.
Sitten sama tyyppi on ilmeisesti luullut vaaleita orakkaita joksikin sieneksi, on ottanut niitä maasta ja käännellyt, ei yhtä tai kahta, vaan kymmeniä samassa metsässä. Sama myös muutamille tateille.
Ymmärrän jos on antipatioita kärpässieniä kohtaan mutten sitä, että pitää herkullisimpia sieniä tuhota vain siksi ettei ymmärrä niiden olevan syötäviä. - Anonyymi
En oo sieni ihmisiä. Lapsena ja nuorena niitä iliman muuta potkittiin nurin. Nykyäänkin tulee potkastua eteen sattuvat sienet, jos niitä syksyllä vaikkapa jahtireissulla näkee. Niin kärpässienet, tatit kuin kaikki muutkin lajit.
- Anonyymi
Sienet ovat lehmiä ja ylioppilaita varten. Tosi uros harrastaa ainoastaan jalkasientä.
- Anonyymi
Mä kans potkin kaikki sienet nurin. Tatit lentää joskus komeessa kaaressa palasina.
- Anonyymi
Monta kertaa tulee eteen hyviä sienipaikkoja. Kantarelleistä tulee muusia kontioiden alla. Tatit lentää kaaressa kun niitä potkii. Isommat tatit hajoo palasiks ja lentää kaaressa kun niitä potkasee. en tunne ruoka ja myrkkysieniä. mutta mitä välii. Potkin kaikki nurin kun syksysin tulee jahtireissuilla metsissä. Hauskaa hommaa :D:D:D
- Anonyymi
Sienet päreiks. Kunnon sienisalaattii kontioiilla muussattuna!
Jess, kunnon meininki!!! 👍 - Anonyymi
En tunne sieniä enkä syö niitä
Meikä potkii kaikki sienet, mitä eteen tulee.
Pientä hupii😆😆
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822452Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant849659Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.477627Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886418SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896133Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495122HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1194790Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,332677Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1052247