rv36 synnytys

kukahan tietäisi?

tuota jos synnytys alkaa itsestään siinä rv36 0 puolin ja toisin niin mitä tapahtuu ja lähdenkö ihan normaalisti synnärille ja kauankohan joutuu lapsi olemaan keskoshoidossa entä lapsen koko? esikoista odottelen ja minulla uhkaava vaara että lapsi pian syntyy ja nyt rv35 5 eli kertokaa kaikki mitä tiedätte? ja kuinka pian voi kotiutua jne...jne..? Kertokaa tälläiselle tyhmälle esikoista odottavalle kaikki tarpeellinen rv36 synnytyksestä ja kokemuksia jne? Kiitos=)

5

5148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanottiin...

      Kun oli supistuksia rv 32 alkaen, sanottiin että rv 36 jälkeen ei enää yritetä estellä, jos lapsi meinaa syntyä. Rv 36 on se raja, jonka jälkeen lapsi katsotaan täysiaikaiseksi, ja hän on ainakin periaatteessa täysin kehittynyt ja normaali vauva. Ei siis edes keskonen!

      Menet siis normaalisti synnärille ja jos hyvin käy, niin synnytys on normaali, ja pääset kotiin vauvan kanssa sen tavallisen n. 3-6 vrk kuluttua synnytyksestä. Tietysti on mahdollista, että esim. vauvan keuhkot eivät vielä ole täysin kehittyneet, tai hän tarvitsee sairaalassa lisäruokintaa, mutta sehän selviää vasta synnytyksen jälkeen. Vauvasi on kuitenkin jo nyt niin "iso", että uskon kaiken menevän hyvin! Onnea matkaan!

      ps. meillä vauva syntyi loppujenlopuksi käynnistyksellä viikolla 40 5...

      • realniina

        Keskosuus on 36 6 asti.


      • Bumble-B
        realniina kirjoitti:

        Keskosuus on 36 6 asti.

        "Keskosuudesta on kyse, jos lapsi syntyy raskausviikkojen 22 ja 37 välillä. Normaali raskaus kestää 40 viikkoa, mutta raskaus katsotaan täysiaikaiseksi aina viikosta 38 alkaen ja virallisesti yliaikaiseksi vasta raskausviikon 42 täytyttyä."

        Eli siis 36 6 eli 37-viikkoinen on keskonen, ja 37 0 alkaen on sit jo täysiaikainen?

        Tuon mukaan myös jo 22-viikkoinen voisi jäädä henkiin vai luenko liikaa rivien väleistä?


      • Anneli 33
        Bumble-B kirjoitti:

        "Keskosuudesta on kyse, jos lapsi syntyy raskausviikkojen 22 ja 37 välillä. Normaali raskaus kestää 40 viikkoa, mutta raskaus katsotaan täysiaikaiseksi aina viikosta 38 alkaen ja virallisesti yliaikaiseksi vasta raskausviikon 42 täytyttyä."

        Eli siis 36 6 eli 37-viikkoinen on keskonen, ja 37 0 alkaen on sit jo täysiaikainen?

        Tuon mukaan myös jo 22-viikkoinen voisi jäädä henkiin vai luenko liikaa rivien väleistä?

        Minulle sanottiin viikolla 35 että vauva tulee ihan minä päivänä tahansa. Siinä sitten odotin yli 8 viikkoa lisää kunnes poika käynnistettiin vko 42 3...

        Ota rauhallisti päivä kerrallaan jos nyt lähdet stressaamaan voi viikoista tulla kuukausia. Eipä ole kivaa olla yli 7 viikkoa lähtövalmiudessa sen voin kertoa.

        Vauva tulee kun on valmis ja onhan 36 vko jo niin iso ettei mitään hätää ole ja sitäpaitsi kun poltot tulee sen kyllä huomaa. itsekin mietin ensikertalaisena millaista se on mutta eron kyllä tuntee ja lähettävät kyllä kotiin jos menit liian aikaisin.

        Anneli


    • keskosuus-palstalta,

      kirjoitin juuri sinne kahdesta lapsestani, jotka syntyivät 35-viikkoisina.
      Toinen lähti syntymään ihan itsestään. Sain ensin kotiin mukaan pari pilleriä, jotka olisivat saattaneet lopettaa supistukset, mutta kun vaan jatkuivat, kohtelivat ihan normaalina synnyttäjänä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      280
      5969
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3882
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      36
      3256
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      60
      3129
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      51
      3020
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      171
      3005
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2787
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      88
      2489
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      199
      2099
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2068
    Aihe