Ihan turha mussuttaa siitä että C5:den, tai minkä tahansa muun auton, moottori leikkaa kiinni. Haloo purupäät, mistä se johtuu??? No ku ei oo öljyä!!!! Mistä se sitten johtuu??? No kun se on sylkenyt öljyt ulos. Mistä se sitten johtuu??? Usein puuttuvasta viimasuojasta. Ja tietysti moottorin huohotinjärjestelmän rakenteesta. Tässä on ihan turha haukkua Citikoita kun sama ongelma on muillakin merkillä esim. Volvolla - joka on niin talviauto, niin talviauto että, kaikkien Shellin-baari-kaikkitietäjien mielestä.
Eikä se perhanan moottori leikkaa kiinni ihan yxkax yllättäen. Kyllä sitä ennen on palanut komea joulukuusellinen punaisia ja keltaisia valoja ja STOPpi-textejä. Miksi niihin ei reagoida? Tyhmyyttäkö??? Välinpitämättömyyttä, sanon minä!!! Noinko ihmiset reagoisivat jos vaikkapa oma sydämentahdistin alkaisi huutamaan patterien loppumista? Mitäs tuosta, huutakoon. Ei muuta kun takuuta peräämään!!! Ja jos hyvä tuuri kävi, sydänkin toimii vielä.
Tällä kaikella haluan sanoa että ei ole pakko räjäyttää sitä moottoria. Yleensä on ihan mahdollista turvallisesti ajaa tien sivuun ja soittaa hinausauto paikalle. Huolto hoitaa loput ja oma matka jatkuu vaikkapa taxilla. Ja parhaassa tapauksessa vakuutusyhtiö ja takuu hoitavat kaikki kustannukset. Pikkasen huolellisuutta ja ymmärtämystä peliin hyvät kanssaihmiset! Kiitos!
Eikä se perhanan moottori leikkaa kiinni ihan yxkax yllättäen. Kyllä sitä ennen on palanut komea joulukuusellinen punaisia ja keltaisia valoja ja STOPpi-textejä. Miksi niihin ei reagoida? Tyhmyyttäkö??? Välinpitämättömyyttä, sanon minä!!! Noinko ihmiset reagoisivat jos vaikkapa oma sydämentahdistin alkaisi huutamaan patterien loppumista? Mitäs tuosta, huutakoon. Ei muuta kun takuuta peräämään!!! Ja jos hyvä tuuri kävi, sydänkin toimii vielä.
Tällä kaikella haluan sanoa että ei ole pakko räjäyttää sitä moottoria. Yleensä on ihan mahdollista turvallisesti ajaa tien sivuun ja soittaa hinausauto paikalle. Huolto hoitaa loput ja oma matka jatkuu vaikkapa taxilla. Ja parhaassa tapauksessa vakuutusyhtiö ja takuu hoitavat kaikki kustannukset. Pikkasen huolellisuutta ja ymmärtämystä peliin hyvät kanssaihmiset! Kiitos!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sukulaisellani on Xsara -97. Jostain kumman syystä Xsara oli alkanut vuotaa jäähdytinnesteitä. Sukulaiseni nokkelana lisäili vaan raakaa vesijohtovettä Xsaraan tarvittaessa, että kyllä tää tästä tokenee. Kävipä niin, että Xsara alkoi vilkutella STOP-valoja. Xsaralla vaan jatkettiin matkaa valoista välittämättä. Lopputuloksena kärähtänyt kansipahvi ja kansi mutkalla.
Myönnän toki, että ei noin uutena saisi vielä vuotoja olla, mutta kyllä käyttövirhekin on ilmeinen, kun lisätään pelkästään raakaa vesijohtovettä ja ajellaan menemään, eikä välitetä STOP-valoista. Huomattavasti halvemmallahan tuossa olisi päässyt, jos vuoto olisi heti korjattu, eikä päästetty tilannetta sinne asti, että kansi on kierona.
P.S. Tuon kansirempan jälkeen meinasi paska Citikka vaihtua Fordiin. Tulivat kuitenkin sen verran järkiinsä, etteivät kalliin kansirempan jälkeen sitä myyneet, vaan ajavat edelleen Xsaralla. En tiedä joko Xsara on paska-leimastaan päässyt eroon. ;)
Hyvä pojat, hyvä. Käyttövirheitähän ne on kun autossa ei pysy sisällä öljyt tahi nesteet.
Kumma kun minun autossa on aina pysynyt tavarat sisällä vaikka en muuta teekään kuin vaihdan öljyt kympin välein. Pitäisköhän hommata sitruuna niin saisi tutustua oikeisiin auton käyttötapoihin.
Ihan tosissaan pojat, ei ole normaalia, että auton moottorit sylkee nesteet pihalle ilman kuljettajan ihmeellisiä syysrituaaleja.
jaappanin ihmeissä ei tarvitse edes käyttövirhettä kun pohja on liki läpimätä jopa niinkin nuoressa kuin 90-luvun lopussa tehdyissä. kyllä siitä vaikka huumoria repii, kun mittarissa on vajaa satatuhatta ja pohja mätänä. sukulaiseni erehtyi muuten ostamaan jaappanin romun jolla piti selvitä vain öljyn vaihdoilla. mitä vielä, riisikippo asui korjaamolla ja lopullinen niitti oli ruostuminen. surkeampia ajo ominaisuuksia saa hakea,japsi on kunkku siinäkin. että hyvä pojat, pistäkää tuulipuku päälle!
Jotain jäi vissiin lukematta, kas kun hauska piirre asiassa on se, mistä alkuperäisessä tekstissäkin mainittiin, että samaa tapahtuu ihan kiitettävästi mainituille Volvoille, ja uudemmissa VAG-konsernin tuotteissa tuota on riittänyt ihan kiusaksi asti. Se nyt vaan on sitä Suomen talven syytä kun se on se testivoittajamerkki jne. Mutta auta armias kun se sama sattuu ranskalaiselle autolle, niin sehän on auton syy. Merkistä riippumatta olen ihan vaan ympäristösyistäkin peitellyt keulaa joka talvi, lämpiää näet nopeammin auto ja kuluu tuota hupenevaa luonnonvaraa vähemmän. Täydet pisteet Citikalle siitä että toimittivat auton mukana valmiin suojan tuota varten, sen kun napsauttaa maskin päälle niin avot! Poissa on takavuosien tuherrukset tyyliin "pahvilaatikko nippusiteillä Volvon maskiin".
P.S. Itse vaihtelen öljyjä 20tkm välein. Ranskattareni, '90 Citroën BX, kun viihtyy niin hyvin tien päällä (n. 50tkm/vuosi) ettei kerkiä turhia remppaamaan. Hyvin pysyvät nesteet sisällä.
P.P.S. Ja pitäkää nyt hyvät ihmiset sormenne erossa Shell Helixistä, se toimii kyllä Ferrarissa muttei sovi Suomen pakkasiin.
sanoisin sen verran, ettei se syty ennen kuin kone pysähtyy (silloin kun huohotin on tukossa)...jaa miksei?
No siksi kun siellä on jo pirunmoinen paine öölitilassa, joka ei laske ennenkuin kone pysähtyy. Ja anturihan hälyttääpi sitä alhaista painetta...
JOO uskokoon ken tahtoo!!!!!
ei aina käy näin "onnellisesti" ;)
Näin se vaan on pääsääntöisesti että matkan teko loppuu kuin kananlento ilman varoitusvaloja silloin huohotin on jäässä,tiedän useamman tapauksen missä on huomattu siitä kun alkaa öljynkatku tuleen sisään kun kärventyy pakosarjalla.Ei kaikki ole aina niinkuin luulis.
Ainakin Peugeot Boxer HDI 12tkm 02:ssa syttyi öljynpaineenvalo kun sylkäisi öljyt pihalle parkkipaikalle. välittömästi sammutettiin kone. Öljyä oli koneessa öljytikun päähän asti. Toisen kerran teki seuraavana päivänä 80km vauhdista. Silloinkin sytty valo ja sammutettiin kone. Ei hajoittanut konetta.
Tässä jokunen vuosi sitten vaimon siskon xsara teki Jyskälässä ko tempun. motarilta rampille ja valot palaa. Öljyt pihalla! -27 lämpöä. hinuri paikalle ja korjaamolle. Auto oli 1v2kk vanha, paikallinen merkkikorjaamo valitteli takuunloppumista soitto myyjälle hesaan ja takuuna kuntoon. Lisäehtona, jos ko ongelmasta johtuvia vikoja ilmenee niin katsotaan korvauksia. Ekassa katsastuksessa oli korkeat päästöt "turbo paskana". Meni muuten takuuseen 2v3kk 180tkm. Kaikki johtui tehtaalla kytkemättäjääneistä vastuksen johdoista.
kuule kun ö pumppu imaisee tyhjää niin paineet ovat TAATUSTI alle anturin 0,5 kilon ja VALOT SYTTYVÄT JOLLOIN VIRRAT POIKKI ja sitten vasta ihmettelemään mikä on vialla. ja aikaa ainakin 10-20 sekunttia sammutella. tietenkin keskellä reservaattia mannerheimintien valoissa tilanne on hieman kiusallinen. mutta moottorivauriota ei ole TAATUSTI ehtinyt syntyä.
OIKEASSA.ei edes tarvitsisi lisätä mitään.mutta ihan piruuttaan lisää.KUN EI OLE MINUN VAAN FIRMAN LIISARI NIIN ANTAA MENNÄ VAAN ONHAN SIINÄ TAKUU.
Olet aivan oikeassa että kyllä siinä diskovalot syttyy ennen kuin kone hajoaa öljyn puutteeseen tai minkään nestemäisen oleellisesti moottorin toimintaan vaikuttavan aineen loppumiseen.ja sittenkin on aikaa samuttaa moottori jolloin ei ehdi syntyä vaurioita joten seuraava päätelmä olisi oikeutettu.
Käyttäjä maksaa ITSE korjauskustannukset.loppuisi
tahallinen toisen omaisuuden tuhoaminen . ja niille jotka itse omistavat kotteronsa sanoisin että kannattaisi opiskella muutakin kuin rokkikoneen käytön.tosin useimmat sitikalla liikkuvat ymmärtävätkin hieman enemmän kulkimestaan kuin tavalliset tallaajat . on ollut pakko näihin päiviin asti.
>useimmat sitikalla liikkuvat ymmärtävätkin hieman enemmän kulkimestaan kuin tavalliset tallaajat
Eli edelleen olen sitä mieltä, että AUTOMIEHET on sukupuuttoon kuolemassa oleva laji. Tai ainakin kovaa vauhtia harvenemassa.