Näin mainostaa Veho sivuillaan.Milloin C180 malliin
on tullut turboahdin kompressoriahtimen tilalle ?
Vai onko autoista mitään tietämättömät mainosmiehet
taas panneet parastaan.
Minkähänlaisen alennuksen Veho antaa kun tekee valituksen kuluttaja-asiamiehelle
harhaanjohtavasta mainonnasta ?
C180 business
5
579
Vastaukset 5
Ei Veho anna alennusta. Virheitä tulee mainoksiin. Kun ihmiset tekevät, ihmisille sattuu.
Vaikka mainostaisivat, että auton saa nyt 20 centillä, ei mainos velvoita silti siihen hintaan myymään, vaikka urbaanit legendat toista väittävät.
Jos Sinulle olisi MYYTY auto virheellisin tiedoin, olisi myyjäliike vastuussa ja ensisijaisesti velvollinen korjaamaan virheensä. Jos virheen korjaaminen olisi vaikeaa, joutuisi liike kenties maksamaan hyvitystä tai mikäli virheen korjaaminen olisi mahdotonta, purkamaan kaupan.
Master Eq- joku on
jo ostanut tuon "business turbon" ja kauppakirjassa
lukee turbo niin voi vaatia Vehoa vaihtamaan tuon
kompressoriahtimen turboahtimeen...
;)
Pelkkä sana "turbo" on vähän moniselitteinen.
Turboahdin = pakokaasuahdin
Sana "turbo" voi liittyä vaikka:
- Turbonappi (tietokoneissa)
- Turbo Pascal (ohjelmointikieli)
- Turbo (satama Kolumbiassa)
- Turbo Marcius, roomalainen kenraali 100-luvulla
Jos kauppakirjassa lukee "turbo", voi Veho korjata tilanteen halunsa mukaan joko
a) lisäämällä auton tavarasäiliöön vuosimallin 1989 386-PC:n, jossa on turbonappi tai
b) liimata matkustajan aurinkosuojan takapuolelle maisemapostikortin, joka on lähetetty Turbosta.
Master Eq- mutta...
Miksei siinä voi lukea KOMPRESSOR, kuten auton mallimerkinnässä oikeasti lukee.
Outoa mainontaa... mutta... kirjoitti:
Miksei siinä voi lukea KOMPRESSOR, kuten auton mallimerkinnässä oikeasti lukee.
Outoa mainontaa...Veho yrittää saada myytyä C-mallia muillekin, kuin entisille Mersukuskeille.
Jospa joku päälliköksi ylennetty entinen työnjohtaja tojotamies (tai nainen?) harkitsisi uudeksi työsuhdekärryksi vaikka C-meseä... Hänet saattaa pelästyttää että mikä ihmeen "kompressori"...?
Paineilmakompressori? Kylmäkonekompressori?
Sana "turbo" kuitenkin viittaa riittävästi oikeaan suuntaan, imho. Ja vaikka Mersu kirjoittaisi takakonttiinkin sanan "turbo" ei taitaisi lakituvassa vänkääminen onnistua.
Master Eq
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931719
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4701279- 871154
- 721088
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1861063Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.40971- 93917
- 65695
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta174680Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60672