Tahtoo

käkkäräpuun :-)

Heips

Haluaisin pihalleni kelottuneen käkkäräpuun, johon voisi esim talvella ripustaa lyhtyjä taikka linnunpöntön. Mutten tiedä mistä moisen hankkisi ja miten? Onko kellään tietoa?

11

4135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voisi

      vähitellen saada aikaan sellaisen, vain vuosikasvua.

      • sekö?

        Siis tuleeko sitä noin toimien kelo?? Tahdon nimenomaan sellasen kelottuneen harmaan.


      • katseleen käppyrää
        sekö? kirjoitti:

        Siis tuleeko sitä noin toimien kelo?? Tahdon nimenomaan sellasen kelottuneen harmaan.

        Ei muuta kuin metsään kääppäileen ja jos sattuis tulemaan vastaan joku käppyräinen puu.


      • kaataa kuka vain
        katseleen käppyrää kirjoitti:

        Ei muuta kuin metsään kääppäileen ja jos sattuis tulemaan vastaan joku käppyräinen puu.

        Kuuluuko se jokamiehen/naisen oikeuksiin kaataa tollanen kelottunu (mahdollisesti korkeakin) kelo ja ottaa siitä vaan se parimetrinen käkkyrälatvus?


      • luvalla
        kaataa kuka vain kirjoitti:

        Kuuluuko se jokamiehen/naisen oikeuksiin kaataa tollanen kelottunu (mahdollisesti korkeakin) kelo ja ottaa siitä vaan se parimetrinen käkkyrälatvus?

        jos haluat juuri kelopuun.


      • mä tiedän
        luvalla kirjoitti:

        jos haluat juuri kelopuun.

        .. kenen metsää se on. Nimenomaan kelopuun haluan.


      • Anonyymi
        sekö? kirjoitti:

        Siis tuleeko sitä noin toimien kelo?? Tahdon nimenomaan sellasen kelottuneen harmaan.

        Tulee mutta kelottuminen kestää ainakin 100 vuotta.


    • HärmänJätkä

      Keloksi eli kelottuneeksi puuksi sanotaan pystyyn kuivanutta puuta. Mänty muuttuu muutamassa vuodessa harmaaksi kuivuttuaan, eikä lahoa pitkiin aikoihin. Lahonkesto riippuu pihkaisuudestakin. Kuusi lahoo nopeasti. Lehtipuut eivät yleensä kelotu nätin harmaiksi.
      Käkkärä männystä tulee, kun se kasvaa suolla tai kalliolla. Myös ulkoiset vauriot (kuten lähellä kasvavan koivun piiskaaminen, lumivauriot ym) tekevät niistä 'lakkapäitä' tai muuten huonosti tukkipuuksi kelpaavia eli niitä 'taiteellisia' kränkkyjä.
      Eli jos nyt syksyllä istutat vaikkapa 2 vuotiaan männyntaimen ja napsit siitä latvan poikki ja muutenkin vähän rääkkäät sitä sopivin väliajoin, niin 150-200v (aivan eteläisessä Suomessa 100 vuotta taitaa riittää) kuluttua voit vioittaa sitä niin paljon, että se kuolee (ainakin melkein kokonaan), mutta jää tukevasti pystyyn. Sitten ei tarvitse odotella kuin muutama vuosi harmaantumista.
      Toinen vaihtoehto on, että etsit vaikkapa lapista tontin, jolla on nätti kelo ja kysyt josko omistaja sen myisi. Ellei, niin sitten seuraava tontti...

      Jos katkaistu eli kaadettu kelo käyy, niin kysy joltain metsänomistajalta. Mielellään siitä läheltäsi. Kannattaa kysyä joltain, jolla on hakkuuta menossa soisella tai kallioisella paikalla, kun ehkä kaikki eivät lähde sitä vartavasten hakemaan metsästään vain, koska sinä haluat kelon.

      • asiallisesta

        .. vastauksesta.

        Siispä tuumasta toimeen ja tähyilemään naapurustoa :-). Millää en jaksa sataa vuotta odotella.


    • Anonyymi

      Istuta pihallesi puu, vaikkapa mänty, odota 80-200 vuotta, että se on täysikasvuinen ja vielä 50 vuotta, että kelottuu.

    • Anonyymi

      Peikonpähkinä saattaaisi olla ratkaisu tähän toiveeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      70
      4868
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      113
      4580
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      79
      4050
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3937
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      122
      2984
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2728
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2667
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2652
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      39
      2623
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2474
    Aihe