Tahtoo

käkkäräpuun :-)

Heips

Haluaisin pihalleni kelottuneen käkkäräpuun, johon voisi esim talvella ripustaa lyhtyjä taikka linnunpöntön. Mutten tiedä mistä moisen hankkisi ja miten? Onko kellään tietoa?

11

4052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voisi

      vähitellen saada aikaan sellaisen, vain vuosikasvua.

      • sekö?

        Siis tuleeko sitä noin toimien kelo?? Tahdon nimenomaan sellasen kelottuneen harmaan.


      • katseleen käppyrää
        sekö? kirjoitti:

        Siis tuleeko sitä noin toimien kelo?? Tahdon nimenomaan sellasen kelottuneen harmaan.

        Ei muuta kuin metsään kääppäileen ja jos sattuis tulemaan vastaan joku käppyräinen puu.


      • kaataa kuka vain
        katseleen käppyrää kirjoitti:

        Ei muuta kuin metsään kääppäileen ja jos sattuis tulemaan vastaan joku käppyräinen puu.

        Kuuluuko se jokamiehen/naisen oikeuksiin kaataa tollanen kelottunu (mahdollisesti korkeakin) kelo ja ottaa siitä vaan se parimetrinen käkkyrälatvus?


      • luvalla
        kaataa kuka vain kirjoitti:

        Kuuluuko se jokamiehen/naisen oikeuksiin kaataa tollanen kelottunu (mahdollisesti korkeakin) kelo ja ottaa siitä vaan se parimetrinen käkkyrälatvus?

        jos haluat juuri kelopuun.


      • mä tiedän
        luvalla kirjoitti:

        jos haluat juuri kelopuun.

        .. kenen metsää se on. Nimenomaan kelopuun haluan.


      • Anonyymi
        sekö? kirjoitti:

        Siis tuleeko sitä noin toimien kelo?? Tahdon nimenomaan sellasen kelottuneen harmaan.

        Tulee mutta kelottuminen kestää ainakin 100 vuotta.


    • HärmänJätkä

      Keloksi eli kelottuneeksi puuksi sanotaan pystyyn kuivanutta puuta. Mänty muuttuu muutamassa vuodessa harmaaksi kuivuttuaan, eikä lahoa pitkiin aikoihin. Lahonkesto riippuu pihkaisuudestakin. Kuusi lahoo nopeasti. Lehtipuut eivät yleensä kelotu nätin harmaiksi.
      Käkkärä männystä tulee, kun se kasvaa suolla tai kalliolla. Myös ulkoiset vauriot (kuten lähellä kasvavan koivun piiskaaminen, lumivauriot ym) tekevät niistä 'lakkapäitä' tai muuten huonosti tukkipuuksi kelpaavia eli niitä 'taiteellisia' kränkkyjä.
      Eli jos nyt syksyllä istutat vaikkapa 2 vuotiaan männyntaimen ja napsit siitä latvan poikki ja muutenkin vähän rääkkäät sitä sopivin väliajoin, niin 150-200v (aivan eteläisessä Suomessa 100 vuotta taitaa riittää) kuluttua voit vioittaa sitä niin paljon, että se kuolee (ainakin melkein kokonaan), mutta jää tukevasti pystyyn. Sitten ei tarvitse odotella kuin muutama vuosi harmaantumista.
      Toinen vaihtoehto on, että etsit vaikkapa lapista tontin, jolla on nätti kelo ja kysyt josko omistaja sen myisi. Ellei, niin sitten seuraava tontti...

      Jos katkaistu eli kaadettu kelo käyy, niin kysy joltain metsänomistajalta. Mielellään siitä läheltäsi. Kannattaa kysyä joltain, jolla on hakkuuta menossa soisella tai kallioisella paikalla, kun ehkä kaikki eivät lähde sitä vartavasten hakemaan metsästään vain, koska sinä haluat kelon.

      • asiallisesta

        .. vastauksesta.

        Siispä tuumasta toimeen ja tähyilemään naapurustoa :-). Millää en jaksa sataa vuotta odotella.


    • Anonyymi

      Istuta pihallesi puu, vaikkapa mänty, odota 80-200 vuotta, että se on täysikasvuinen ja vielä 50 vuotta, että kelottuu.

    • Anonyymi

      Peikonpähkinä saattaaisi olla ratkaisu tähän toiveeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      132
      14332
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      30
      5952
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5515
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      302
      4366
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4117
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      105
      3671
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3602
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3558
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2655
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1438
    Aihe