Oliko näkkiä

Itsellä vene pääkaupunkiseudulla oli tullut yllättävän paljon näkkiä. Mitenkä muilla on ollut ja mitä myrkkyä?

1. Lämmin allas pääkaupunkiseutu
2. Blakes Cruising
3. Enemmän kuin koskaan
151785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Normaalia lyhyempi loma ts. vene seisoi paljon laiturissa Espoonlahdella. Vain muutama näkki taittolapapotkurissa, en ollut uskoa silmiäni. Maalina rankasti laimennettu Hempel Mille, vedetty pari vuotta vanhan maalin päälle.

Äänestä

1. Lämmin allas pääkaupungissa, vähän ajoa kesän aikana.
2. Vanhaa tinamyrkkyä pohjassa.
3. Ei mitään pohjassa (yllätys).

Äänestä
  • Melko vähän ajoa. Pohjassa ei käytännössä yhtään mitään, mikä ei painepesurilla olisi lähtenyt helposti. Suojana Hempel Hard Racing. Keväällä muutama siveltimen veto paikkauksena esim trimmilevyihin. Aine on kallista, mutta tulee pitkän päälle halvaksi, kun litran purkki kestää kohta kolmatta kesää.

    Äänestä

  • Laineilla kirjoitti:

    Melko vähän ajoa. Pohjassa ei käytännössä yhtään mitään, mikä ei painepesurilla olisi lähtenyt helposti. Suojana Hempel Hard Racing. Keväällä muutama siveltimen veto paikkauksena esim trimmilevyihin. Aine on kallista, mutta tulee pitkän päälle halvaksi, kun litran purkki kestää kohta kolmatta kesää.

    on samaa kamaa kuin Blakes Cruisng. Hempel omistaa Blakesin.

    Äänestä

  • Maalarimestari no 1 kirjoitti:

    on samaa kamaa kuin Blakes Cruisng. Hempel omistaa Blakesin.

    Omistushan ei vielä mitään merkitse. 1 kerros vuodessa Hard Racingiä on toiminut erinomaisesti, joten 10-20 € säästön takia en viitsi maalia vaihtaa.

    Äänestä

  • Joakim kirjoitti:

    Omistushan ei vielä mitään merkitse. 1 kerros vuodessa Hard Racingiä on toiminut erinomaisesti, joten 10-20 € säästön takia en viitsi maalia vaihtaa.

    Hard racing on kova maali. Blakes Cruisingia vastaava täyshintatuote on Hempel Mille.

    Äänestä

1. Lämmin allas Turunseutu
2. Blakes Cruising
3. Enemmän kuin koskaan

Äänestä

1. Lämmin allas Hesassa, jossa paatti seisoi muutamaa päivää lukuunottamatta viimeiset kaksi kuukautta.

2. Blakes Cruising vihreää 1 kerros epoksilta.

3. Näkkiä pitkäkölisen 1.2 metrin syväyksessä kölissä ainoastaan alaosassa, mistä myrkky oli kulunut pohjaa luodatessa särkkiin.

Eli ensi keväänä paikkaan luotauksessa syntyneet skaadit epoksilla ja maalaan kerroksen Cruisingia.

Äänestä

ja pohja puhdas näkistä. Tänäkesänä harvinaisen vähän käyttöä. Tunteja n. 10.

Haukkukaa vain hölmöksi, mutta jossain kehuttiin chilin vaikutusta ko. maalin kanssa, tänäkesänä kokeilin ja tuntui toimivan. Tosin vertailua ei pelkkään maaliin pysty tekemään.

Miinuksena hivenen karheampi pohja.

Äänestä
  • Purkki (vai kuinka paljon?) tavallista maustechiliä sekaan ja auttaa kasvuston torjunnassa?
    Aika pro...

    Äänestä

1. Suomenlahti, Pohjois-Itämeri, Ahvenanmeri ja Ruotsin saaristo (missä ihmeen lämpöaltaassa jotkut veneitänsä pitävät?)
2. Blakes Cruising, musta. Vetolaitteessa Hempelin harmaa spray-antifouling
3. Pohja hämmästyttävän puhdas (ei partaa, ei yhtään näkkiä, lievä levälimakerros joka lähti kevyesti painepesurilla), vetolaite puhdas. Ensi keväänä samat maalit!

Äänestä
  • No kato kun joidenkin pitää käydä myös töissä. Jos pappa maksaisi, niin ei venettä silloin ehtisi satamassa liotella.

    Äänestä

  • köyhä. kirjoitti:

    No kato kun joidenkin pitää käydä myös töissä. Jos pappa maksaisi, niin ei venettä silloin ehtisi satamassa liotella.

    Haaskuusen siis menivät köyhän omat rahat, kun lämminvesialtaassa käyttämättä likovaan paattin ne törsäsi.

    :-(

    Äänestä

Taitaa pojat leikkiä kylpyammeissa!!!
Lauantaina nähdään oman veneen pohja ja vetolaitteessa ainakin merirokkoa.

Äänestä

Näkki on muinainen taruolento, joten se ei ole pahemmin kulkuani vaivannut. Tänä syksynä pohja oli puhdas, samoin vetolaite. Merirokkoa oli kölin pohjassa, joka jäi vesillelaskussa maalaamatta sekä vetolaitteen kumeissa.
1. Laituri Ukissa
2. Blakes Cruising, vetolaitteessa Hempel Alusafe
3. Ei merirokkoa. Näkeistä puhumattakaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tullut pohjaan kirjoitti:

Itsellä vene pääkaupunkiseudulla oli tullut yllättävän paljon näkkiä. Mitenkä muilla on ollut ja mitä myrkkyä?

1. Lämmin allas pääkaupunkiseutu
2. Blakes Cruising
3. Enemmän kuin koskaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu