Lopetin e-pillerit jo 5kk sitten sivuvaikutusten takia, joihin kuului myös haurastuneet limakalvot, seksi oli todella tuskallista eikä mitkään liukuvoiteet auttanut. Ongelma ei kuitenkaan poistunut kokonaan :( Mutta helpotti huomattavsti. Nykyään ensimmäinen työntö/sisääntulo tuntuu todella tuskaiselta, mutta sitten kun mies on kokonaan sisällä se menee ohi, niinpä pitääkin tulla tosi varovasti sisään, ihan kuin joka kerta olisi se ensimmäinen kerta :/ Todella masentavaa kun ei seksistä pysty nauttimaan kunnolla. Pitäskö mun käydä lääkärissä vai saako apteekista jotain voidetta mikä auttais? Kohtalotovereita?
Limakalvo-ongelma e-pillereistä!
N20
6715
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuulostaa jokseenkin tutulta. Itse sairasti viime keväänä kaksi hiivatulehdusta peräkkäin ja sen seurauksena ilmeni juuri kuvailemasi kipu eli muutama ensimmäinen työntö sattuu kun neitsyyttä vietäisiin. Harrastamme seksiä suhteellisen usein ja vaiva on todella kiusallinen senkin kannalta. Mikäli neljänä iltana putkeen harrastaa seksiä niin ei kuuloakaan että viidentenä enää pystyisi. Ennen kun tuli harrastettua välillä monta kertaa päivässäkin. Gyne pisti ongelman vain kuivien limakalvojen piikkiin seurauksena e-pillereiden syönnistä.
Itse olen keksinyt kuitenkin pieniä vippaskonsteja kivun lievittämiseksi. Ennen poikaystäväni AINA "valmisteli" minut suuseksillä, mutta pari kuukautta sitten huomasin, että kipu helpottaa jonkin verran jos itse/poikaystävä laittaa pari sormea sisään ja ns. venyttää emätintä. Tuo tuntuu auttavan aika paljon asiaan. Toinen hyvä konsti on liukkarin käyttö. Meillä alettu käyttämään jonkin aika sitten ja kyllä eron huomaa etenkin yhdynnän jälkeen kun ei kuumota ja tykytä alapäässä.
Toivottavasti oli edes jotakin apua ja helpotusta siitä että on meitä muitakin :) :/
Kiitos neuvoista! Ihmeellistä että jo 5kk kulunut eikä nuo kivut kadonneet vieläkään.. Mut e-pillereiden aikana sattui siis koko yhdynnän ajan!! nykyään alussa vain.. Eikö gyne suositellut sulle mitään voiteita tms? Selailin vanhoja keskusteluja ja jotkut ihmiset on käyttänyt kyseiseen vaivaan apteekista ilman reseptia saatavaa Ovestin voidetta.. Ehkä kannattaakin kokeilla..:)
Minulla e-pillerit on tehnyt elämästä helvetin! olen lukenut netistä kuinka paljon ihmiset ovat kärsineet e-pillereitten takia.. ystäväni söi kymmenen vuotta putkeen pillereitä ja kun hän lopetti ei tullut millään raskaaksi!
Minä voisin perustaa jonkin 'ei enää ikinä e-pillereitä'-kerhon. Niin paljon niitä vihaan nykyisin. Minulle pillerit aiheutti vajaan kahden vuoden hiiva-/bakteeritulehduskierteen, koska pillerit ilmeisesti kuivattivat ja jotenkin "tuhosivat" limakalvoni. Sitä kutinaa, kirvelyä, kipua ja muita kamaluuksia ei voi käsittää, ellei sitä itse ole kokenut. Se on helvettiä, siinä olen kanssasi samaa mieltä.
Olen kanssa lukenut netistä kuinka paljon ongelmia ihmisillä on ollut pillereiden vuoksi ja IHMETTELEN, että kuinka niitä voidaan määrätä ihmisille. Kai jotkut voivat niitä käyttää ilman ongelmia, en tiedä.
Sama juttu mullakin.. Söin pillereitä vain 6kk koko elämäni aikana ja sain kärsiä oikein kunnolla niistä, hiivatulehduksia, limakalvo-ongelmia, mielialavaihteluita, itku/kiukku/vihakohtauksia, jalkakipuja jne...Varmasti jotkut käyttää ilman ongelmia mutta niitä ilmeneekin lopettamisen jälkeen..
Aivan, mullakin alkoi vaikeudet heti e-pillereiden lopettamisen jälkeen. Ja käytin pillereitä vain puolisen vuotta... Ihan ennen kokemattomia oireita on tullut. Kadun että koskaan kajosin hormonaaliseen ehkäisyyn. Todella paljon ärsyttää sekin että lääkärit eivät juuri lainkaan kiinnitä huomiota pillereiden haittoihin. Ystäväni lähes kaljuuntui päälaelta lopetettuaan e-pillereiden käytön, hän oli käyttänyt niitä kaksi vuotta! Lääkärit eivät olleet maininneet hänelle, eivätkä kenellekään muullekaan, kaljuuntumisen riskistä.
Nykyään levitän aina tilaisuuden tullen kokemukseen perustuvaa tietoa hormonaalisen ehkäisyn haitoista.