Ohrakkaasta

Ohrakashan on kielletty, sehän tiedetään. Mutta miten on mahdollista että joskus se oli sallittu? Eikös se ole tehty samoista aineista? Vai onko ennen ollut jotain tiettyä proteiinia tai hiukkasta vain hyvin vähän ja nyt sitä sitten olisi "liikaa"?

Vai onko niin, että esim. kaupan hyllyllä olevasta 40 ohrakas-pussista voisi vaikka 4 olla haitallisia, mutta loput ok - kukaanhan ei tietenkään tiedä mitkä ne 4 on..

Valaiskaa asiaa kiitos! Jotta voisin sitä myös valaista ravintoloissa, missä se on todella utopiaa.
5949
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miksi Ohrakasta (ohratärkkelystä) ei saa nykyään käyttää?

Tutkimuksissa Ohrakkaasta on löydetty gluteenia, joten Keliakialiiton asiantuntijaneuvoston suosituksen mukaan Ohrakas-ohratärkkelystä ei voi sisällyttää keliakiaa sairastavan ruokavalioon. Valmistaja ei voi taata tuotteen gluteenittomuutta. Näin lukee keliakialiiton sivuilla.

Äänestä
  • oli aiemmin sallittu? Eikö se ole kuitenkin periaatteessa tehty samoista aineksista?

    Äänestä

  • miksi se kirjoitti:

    oli aiemmin sallittu? Eikö se ole kuitenkin periaatteessa tehty samoista aineksista?

    kysyä ohrakkaan valmistajalta. Ymmärtääkseni ohrakas täytti aluksi kriteerit, mutta sitten lab.määrityksissä se ei enää täyttänytkään kriteerejä. Olisiko tuotteen valmistusprosessi muuttunut jotenkin? Vai olisivatko mittaustekniset systeemit tulleet entistä tarkemmiksi?

    Olen ollut kuutisen vuotta keliaakikko ja silloin alkuaikoina ohrakasta sai käyttää. Nyt se vanha tieto ohrakkaan sopivuudesta kieppuu ihmisten tiedostoissa ja silloin tällöin törmään asiaan. On oikeastaan aika kurjaa mennä jonnekin kylään ja emäntä on tehnyt jotakin ohrakkaasta pelkästään minua varten. Silloin pitää tarkkaan miettiä, mitä tekee: kieltäytyykö kohteliaasti kokonaan vai syökö vähän. Niissä harvoissa tilanteissa olen yleensä syönyt ko. raaka-aineesta tehtyä ruokaa, mutta hyvin vähän. Ravintoloissa ym. ruokapaikoissa olen pitänyt tietoiskun, jossa kerron ohrakkaan olevan kielletty ainesosa keliaakikoille.

    Äänestä

  • pitää kirjoitti:

    kysyä ohrakkaan valmistajalta. Ymmärtääkseni ohrakas täytti aluksi kriteerit, mutta sitten lab.määrityksissä se ei enää täyttänytkään kriteerejä. Olisiko tuotteen valmistusprosessi muuttunut jotenkin? Vai olisivatko mittaustekniset systeemit tulleet entistä tarkemmiksi?

    Olen ollut kuutisen vuotta keliaakikko ja silloin alkuaikoina ohrakasta sai käyttää. Nyt se vanha tieto ohrakkaan sopivuudesta kieppuu ihmisten tiedostoissa ja silloin tällöin törmään asiaan. On oikeastaan aika kurjaa mennä jonnekin kylään ja emäntä on tehnyt jotakin ohrakkaasta pelkästään minua varten. Silloin pitää tarkkaan miettiä, mitä tekee: kieltäytyykö kohteliaasti kokonaan vai syökö vähän. Niissä harvoissa tilanteissa olen yleensä syönyt ko. raaka-aineesta tehtyä ruokaa, mutta hyvin vähän. Ravintoloissa ym. ruokapaikoissa olen pitänyt tietoiskun, jossa kerron ohrakkaan olevan kielletty ainesosa keliaakikoille.

    No tuleeko teille siitä ohrakkaasta oireita vai ei? Siitähän sen huomaa!

    Äänestä

  • kysymys** kirjoitti:

    No tuleeko teille siitä ohrakkaasta oireita vai ei? Siitähän sen huomaa!

    ellei ole täysin pakkotilanne. Sellainen on esim. vanha sukulaistäti, joka on leiponut ohrakkaasta viimeisillä voimillaan jotakin ja silloin on melkein pakko syödä vähän tai vaihtoehtoisesti ottaa ja piilottaa oma annos huomaamatta servettiin ja siirrellä se edelleen laukkuun.

    Suomeksi sanottuna: jos Keliakialiiton sivuilla info kertoo, että ohrakasta ei saa syödä, niin en syö enkä ala kokeilemaankaan. Niin yksinkertaista se on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietoa kiitos? kirjoitti:

Ohrakashan on kielletty, sehän tiedetään. Mutta miten on mahdollista että joskus se oli sallittu? Eikös se ole tehty samoista aineista? Vai onko ennen ollut jotain tiettyä proteiinia tai hiukkasta vain hyvin vähän ja nyt sitä sitten olisi "liikaa"?

Vai onko niin, että esim. kaupan hyllyllä olevasta 40 ohrakas-pussista voisi vaikka 4 olla haitallisia, mutta loput ok - kukaanhan ei tietenkään tiedä mitkä ne 4 on..

Valaiskaa asiaa kiitos! Jotta voisin sitä myös valaista ravintoloissa, missä se on todella utopiaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu