"Yhä useampi lapsi

Yhä useampi lapsi kasvaa köyhissä oloissa
Julkaistu 10.10.2006, klo 20.58 (päivitetty 10.10.2006, klo 21.37)

Köyhissä oloissa elävien suomalaisten lasten määrä on moninkertaistunut.
Suomessa köyhissä oloissa elävien lasten määrä on liki kolminkertaistunut reilussa kymmenessä vuodessa, kertoo YLEn TV-uutiset.

Jo joka kahdeksas suomalainen lapsi elää perheessä, jossa on alituinen rahapula. Niukimmissa oloissa elävät yksinhuoltajaperheet, joista useampi kuin joka neljäs luokitellaan köyhäksi. EU:n mukaan palkansaajan köyhyysraja kulkee reilun 800 euron kuukausituloissa.

- Pienituloisten tulokehitys on jäänyt jälkeen keskituloisista. Kun ennen lamaa keskituloisten tulotaso oli noin puolitoistakertainen suhteessa pienituloisiin, niin nyt tuo tulotaso on kaksinkertainen suhteessa pienituloisiin, laskee Stakesin erikoistutkija Pasi Moisio.

Perheiden tuloerot ovat kasvaneet, kun lapsiperheiden tuet ovat jääneet tuntuvasti jälkeen palkkojen kehityksestä. Eniten on jäänyt jälkeen lasten kotihoidon tuki.

Eduskunta ruotii lapsiperheiden huolia keskiviikkona, kun hallitus vastaa lapsiperheitä koskevaan opposition välikysymykseen.

YLEn TV-uutiset

http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id44950.html
5712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

apua lapsiperheiden pulmiin

Koko poliittisen opposition allekirjoittaman välikysymyksen ponsi kuuluu: "Mihin toimenpiteisiin hallitus aikoo ryhtyä lasten eriarvoistumiskehityksen pysäyttämiseksi ja lapsiperheiden vanhempien työmarkkinatilanteen parantamiseksi?"

Keskustelu välikysymyksestä käytiin loppuun keskiviikkona. Välikysymyksen käsittely päättyy perjantaina äänestykseen. Siinä mitataan, nauttiiko hallitus edelleen eduskunnan enemmistön luottamusta.

Eduskunnassa sanottua

Tarja Cronberg, vihr: "Köyhyyspaketit ovat olleet vaatimatonta näpertelyä. Ehkä voitaisiin puhua köyhyyspiipertelystä."

Leena Rauhala, kd: "Vaalikarkit eivät ole todellinen apu syrjäytymiseen ja eriarvoistumiseen. Ne tuovat kenties budjettiin paremman maun, mutta eivät vie köyhyysrajan alle jääneen perheen lapsilta nälkää."

Minna Sirnö, vas: "Hampaat irvessä kiinni pidetty menokuri on yksinkertaisesti luonut lapsikäyhyyttä."

Leena Hyssälä, kesk: "Ei voi olla ikuisesti niin, että mitkään maksut eivät koskaan nouse ja aina vaaditaan kunnilta laadukkaita hyviä palveluja ja runsaasti henkilöstöä."

Aila Paloniemi, kesk: "Myös hyvätuloisissa perheissä osa lapsista ja nuorista voi pahoin."

Timo Soini, perus: "Sielun köyhyyttä esiintyy myös niin sanotuissa paremmissakin piireissä, joten lasten huono kohtelu ei ole mikään köyhien perheiden helmasynti."

Marja Tiura, kok: "Osa suomalaislapsista kärsii siitä, että vanhemmat tekevät yhä pidempää työpäivää. Osa taas kärsii siitä, että heidän vanhempansa eivät ole töissä ollenkaan."

Tapani Tölli, kesk: "Kyse on nyt viime kädessä siitä, onko perhe vielä yhteiskuntamme perussolu vai ei. Menneinä vuosikymmeninä se oli. Perhekäsitteen muuttuminen ja mureneminen on keskeisimpiä syitä lasten pahoinvointiin."

Jouni Backman, sd: "Täältäkään ei voi lähettää sellaista viestiä suomalaisiin perheisiin, että kulloinenkin hallitus kantaa vastuun lasten kasvattamisesta."

HEINÄLUOMA EI LUVANNUT NOPEAA KOROTUSTA ALKOHOLIN HINTAAN

HYSSÄLÄ KIISTI TIUKASTI PERHEPOLITIIKAN EPÄONNISTUMISEN

Alkoholiveron korotuksesta löytyi eduskunnan keskiviikkona käymässä välikysymyskeskustelussa nopea ratkaisu lasten syrjäytymiseen ja lisääntyneisiin huostaanottoihin, perheväkivaltaan ja muihinkin lapsiperheiden pulmiin.

Viinaveron korotusta peräsivät hallitukselta niin välikysymyksen tehnyt oppositio kuin monet hallituspuolueidenkin kansanedustajat. Hallitus ei kuitenkaan tarttunut tarjottuun patenttiratkaisuun.

Valtiovarainministeri Eero Heinäluoma, sd, teki selväksi, ettei viinasten hintaa olla Suomessa korottamassa. Hallitus pyrkii syksyn aikana neuvotteluissa ensin siihen, että alkoholin vähimmäisverotasoa korotettaisiin koko EU:ssa.

"Se ei ole helppo harjoitus", Heinäluoma huomautti. Veropäätökset pitää tehdä EU:ssa yksimielisesti. Nihkeää suhtautumista veron korotukseen Heinäluoma perusteli myös sillä, että korotus voisi johtaa alkoholin tuonnin lisääntymiseen.

Oppositio oli sitä mieltä, että hallituksen 2004 päätämä alkoholiveron alennus oli virhe. "Suuren luokan virhe", Tarja Cronberg, vihr, määritteli.

Sari Essayah, kd, arveli, että alkoholiveron korotuksella voitaisiin parantaa monien tuhansien lapsien asemaa, mutta Heinäluoma levitteli käsiään: "Olemme hankalassa välikädessä."

Välikysymys kosketteli varsinaisesti lapsiperheiden köyhyyttä, mutta keskustelu laajeni perheiden ja lapsien ongelmiin yleisemminkin.

Vihreiden ideoimassa kysymyksessä huomautettiin, että köyhien lapsiperheiden määrä oli vuonna 2003 kasvanut jo 63 000:een, ja niissä oli yli 130 000 lasta. Oppositio tiukkasi hallitukselta toimia eriarvoistumisen pysäyttämiseksi.

Peruspalveluministeri Liisa Hyssälä, kesk, torjui tiukasti syytökset hallituksen toimettomuudesta japerhepolitiikan epäonnistumisesta. Hän huomautti, että opposition köyhyysluvut ovat vuodelta 2003, jolloin nykyinen hallitus nimitettiin. Sen jälkeen hallitus on "vahvistanut lapsiperheiden asemaa".

Puolustuksensa tueksi Hyssälä lateli liuskakaupalla neljän vuoden aikana tehtyjä ratkaisuja lapsilisien, elatusavun, kotihoidon tuen ja vanhempainrahojen korotuksista isyyskuukauden joustoon, hoitovapaan laajennuksiin ja lapsiasiainvaltuutetun valintaan.

Alkoholiveron alentamiseen tai korottamiseen Hyssälä ei kajonnut.

Äänestä
  • luettelemista asioista ei tässä perheessä olla nauttimaan päästy.

    Äänestä

  • puolustuksekseen kirjoitti:

    luettelemista asioista ei tässä perheessä olla nauttimaan päästy.

    lämmittäneet täälläkään.

    Elariin tuli 6 e/kk lisää, saahan sillä kai pari litraa hyla-maitoa enemmän kuin tähän asti...

    Äänestä


kasvavat tuhansiin euroihin kuukaudessa, niin pää sekoaa sen verran, että jotenkin ihan täysin unohtuu, millaista on elää 800:lla eurolla kuukaudessa.

On se kumma, että kansanedustajat olivat jääneet palkkakuoppaan hintojen nousun takia, mutta 800:lla eurolla elävä ei ole heidän mielestään minkäänlaisessa kuopassa.Esim. yh-perheille annettiin 6:n euron korotus elatustukeen, mutta itse nostivat palkkojaan 300 e. Se on tietysti, että tuhansien kuukausipalkassa tuollainen 6 e ei olisi näkynyt missään. Se pitää olla iso korotus isossa palkassa, että sen huomaa edes palkansaaja parka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kasvaa köyhissä oloissa" kirjoitti:

Yhä useampi lapsi kasvaa köyhissä oloissa
Julkaistu 10.10.2006, klo 20.58 (päivitetty 10.10.2006, klo 21.37)

Köyhissä oloissa elävien suomalaisten lasten määrä on moninkertaistunut.
Suomessa köyhissä oloissa elävien lasten määrä on liki kolminkertaistunut reilussa kymmenessä vuodessa, kertoo YLEn TV-uutiset.

Jo joka kahdeksas suomalainen lapsi elää perheessä, jossa on alituinen rahapula. Niukimmissa oloissa elävät yksinhuoltajaperheet, joista useampi kuin joka neljäs luokitellaan köyhäksi. EU:n mukaan palkansaajan köyhyysraja kulkee reilun 800 euron kuukausituloissa.

- Pienituloisten tulokehitys on jäänyt jälkeen keskituloisista. Kun ennen lamaa keskituloisten tulotaso oli noin puolitoistakertainen suhteessa pienituloisiin, niin nyt tuo tulotaso on kaksinkertainen suhteessa pienituloisiin, laskee Stakesin erikoistutkija Pasi Moisio.

Perheiden tuloerot ovat kasvaneet, kun lapsiperheiden tuet ovat jääneet tuntuvasti jälkeen palkkojen kehityksestä. Eniten on jäänyt jälkeen lasten kotihoidon tuki.

Eduskunta ruotii lapsiperheiden huolia keskiviikkona, kun hallitus vastaa lapsiperheitä koskevaan opposition välikysymykseen.

YLEn TV-uutiset

http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id44950.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu