Täällä kysellään parhaimmista joululauluista, niin ajattelinpa kysellä puolestaan mikä on teidän mielestä hirvein/huonoin joululaulu?
Omasta mielestäni Juice Leskisen, Sika, kappale on aivan hirveä. Jos vaan joulun alla kuuluu radiosta kyseinen kappale, niin kylläpä vaihtuu kanava äkkiä.
Huonoimmat joululaulut
13
4197
Vastaukset
- Muijaperhana
"Porsaita äidin oomme kaikki" on aivan järkyttävän ärsyttävä. Varsinkin sen jälkeen, kun kerran, taisi olla parisen viikkoa ennen joulua, heräsin noin klo.3 yöllä ja huomasin päässäni soivan tämän laulun. En meinannut millään saada unta, ja porsaat vain pyörivät päässä. :)
- nelikon äiti
Minusta on huonoin Kettu juoksi yli järven.Ei siis mitään jouluista.
- Enkuli83
No onkos tullut kesä -kappale on kans todella huono. Eihän tuo kappale liity millään tavalla ensinnäkään jouluun.
- KISS
Enkuli83 kirjoitti:
No onkos tullut kesä -kappale on kans todella huono. Eihän tuo kappale liity millään tavalla ensinnäkään jouluun.
Itse asiassa jos tutustuu No Onkos Tullut Kesä-kappaleen sanoituksiin, huomaa että kyseessä on todella jouluinen biisi. Oikeasta kesästähän siinä ei kerrota, biisin "kesä" on vertauskuva joulun lämmölle ja joulukuusen vihreydelle jne.
- *joulutonttu*
Sika - biisi on kaikkien aikojen tyhmin joulu -biisi! Ei mitään joulutunneltaa maa kun sitä kuuntelee...
- Anonyymi
"Mummo" on ollut tähän asti olemattominta kuultavaa kunnes kuulin radiosta jonkun uuden, jossa laulettiin kertosäkeessä ärsyttävästi "muistatko sen" tai " kai muistat sen". "Varpunen teki sitätätä - kai muistat sen? Kansa kokoontui lasta juhlimaan - kai muistat sen" yms... Aina nämä vaan paranee.
- Anonyymi
Joku uusi on nyt ilmestynyt jota en ainakaan tunnistanut ja nimeä tiennyt. Mies valittaa siinä laulussa miten elämä on niin surullista. Ei tullut hyvä tunne siitä yhtään vaan kauhee olotila.
- Anonyymi
Tarja Lunnas - Joulumieli
Suvi Teräsniska - Hei mummo - Anonyymi
Sikabaari.
- Anonyymi
Avasin Jouluradion perus-/pääkanavan. Kanavan vastuuhenkilöt on viime vuodesta vaihtuneet ja soittolistaa on uudistettu isolla kädellä. Laatu on siinä samalla vedetty pöntöstä alas. Viime vuosina ei ole tehty yhtään ikivihreäksi kelpaavaa joululaulua.
Jouluradion onneksi pääkanavan rinnalla on teemakanavia (mm. Happy Holidays) ja niiden soittaman musiikin parissa kyllä viihtyy. - Anonyymi
Kettu juoksi yli järven on skeidoin jouluzipale. Aneeminen ja jonninjoutava. Sehän on toki tehtykin ihan vitsillä, muistaakseni teekkarit tehneet sen. Mutta se otettiin tosissaan ja tuloksen tiedämme😂
Muita huonoja joululauluja on:
-sytytän punaisen kynttilän (aihe, sanamuodot, kaikki)
-Porsita äidin oomme kaikki (ehkä isä syö meidät, setä teurastaa) - Anonyymi
Kummeli hampaat.
Rittaa, riitaa riitaa. - Anonyymi00015
Näin sydämeeni joulun teen, täyttä teeskentelyä koko joiku.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271929
- 221757
- 351750
- 681741