Applen akkuongelmat omaa

http://sektori.com/uutiset/7335/hp

Vaikka HP:lla on käytössä samanlaiset SONY-akut, HP:n ei tarvitse vaihtaa ne, koska HP:n turvaominaisuudet estävät akkujen ylikuumenemiset. Apple on säästänyt suojauksilla ja muutaman sentin säästön takia vaaransi asiakkaita vaarallisilla koneilla/akuilla.

Joten vika ei todellakaan ollut SONY:n akuissa, vaan ainoastaan Applen AHNEUDESSA !

Hyvä HP!!! Edes yksi laadukas tietokonemerkki!

PS: Hävettää Applen puolesta, mutta kuten sanotaan aineilla on pas*ainen loppu.
6442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"aineilla on pas*ainen loppu"

Mitähän tämä oikein tarkoittaa...

Äänestä

perimmäistä ongelmaa. Akut kuumenevat siitä huolimatta mutta HP:n systeemi katkaisee virrat tässä tapauksessa. Akku on edelleen viallinen. Ihan sama kun menisit valittamaan lääkärille hirveää pään särkyä ja pillerit, jotka poistavat pään säryn mutta eivät poista pään säryn syytä. Pään säryn aiheuttaja on edelleen olemassa.

Äänestä
  • On myös esim. halpoja paristolatureita, jotka pitää muistaa kytkeä itse pois päältä esim. 18h latauksen jälkeen muuten ne räjähtävät.

    Ja on taas laadukkaita automaattisia latureita, jotka tarkkailevat akkujen lämpötilan ja vähentävät latauksen voimakkuutta ja kun akut on ladattu ylläpitävät varausta.

    Jos Applen surkeissa tietokoneissa latauksen lämpötila-anturit on jätetty pois "ahneuden" ja voiton maksimoimiseksi, niin se on täysin Applen syytä.

    Ja akut ylikuumenevat ainoastaan siksi, etteivät Applen halvat laturit osaa ladata akkuja kunnolla. Kunnon koneissa kuten HP:ssa mitään ongelmia ole.

    Äänestä

HP:hen kunnollisen käyttöjärjestelmän vakiona, sellaisen voisi joskus harkita vaikka ostavansa. Siis harkita – kukapa tietää mitä silloin tulevaisuudessa on tarjolla muuta.

Ihan totta, Mr. Troll (lukihäiriösi paljasti sinut taas), HP on sijoittunut kaikissa tänä vuonna ja aiemmin vuosien varrella näkemissäni asiakastyytyväisyys- ja vikaantumistutkimuksissa Applen taakse, joskus jopa todella kauas. Olisi aivan suurenmoista, jos siellä on saatu laatua kohenemaan.

Meinaatko ostaa seuraavaksi koneeksesi HP:n, vai vaihtuuko Mac Mini uudempaan? Juu, tiedän että et vastaa tähän kuten mihinkään muuhunkaan suoraan kysymykseen...

Olen pahoillani, että viestisi eilen poistettiin Mac-palstalta. Voisi kuitenkin olla viisasta olla menemättä henkilökohtaisvittuiluissa pissakakkaosastolle, niin viestitkin pysyisivät.

Äänestä
  • Ensinnäkin, HP jopa suosittelee parasta saatavilla olevaa käyttistä.
    Toisekseen, jos maceissa on huonoja akkuja huonoissa koneissa niin minkäs teet?
    Ja mistäs repe tietää kuka missäkin kirjoittaa, ja kenen viestejä poistellaan? kokemusta sulla siitä on toki, mutta kun täällä ei ole vieläkään rekisteröitymispakkoa niin kuka vaan voi kirjottaa millä nimellä haluaa.
    Pitää typottaa vielä loppun, kirotusviere.

    Äänestä

Seuraavat valmistajat ovat kutsuneet Sonyn valmistamia akkuja takaisin:
- Apple
- Dell
- IBM/Levono
- Toshiba
- Fujitsu Siemens
- Hitachi

Miksi vain Applen akkuongelmat ovat Applen syytä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


syytää... kirjoitti:

http://sektori.com/uutiset/7335/hp

Vaikka HP:lla on käytössä samanlaiset SONY-akut, HP:n ei tarvitse vaihtaa ne, koska HP:n turvaominaisuudet estävät akkujen ylikuumenemiset. Apple on säästänyt suojauksilla ja muutaman sentin säästön takia vaaransi asiakkaita vaarallisilla koneilla/akuilla.

Joten vika ei todellakaan ollut SONY:n akuissa, vaan ainoastaan Applen AHNEUDESSA !

Hyvä HP!!! Edes yksi laadukas tietokonemerkki!

PS: Hävettää Applen puolesta, mutta kuten sanotaan aineilla on pas*ainen loppu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu